OrionLinux

Z HelpDesk
Verze z 20. 11. 2018, 10:35, kterou vytvořil Beowulf (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

OrionLinux je distribuce používaná CIVem na pracovních stanicích v učebnách a některých serverech.

Pár technických údajů

Linux male.gif

Systém je založen na distribuci Debian (Woody). Instalace se provádí pomocí balíku FAI. Při instalaci není nutné vůbec do ničeho zasahovat a probíhá velmi rychle. Jako prostředí bylo zvoleno Gnome + Sawfish.

Lehké srovnání s Windows

Ani pro uživatele, kteří se teprve se systémem seznamují, by prostředí nemělo být úplně neznámé. Panel je možná velký, ale Gnome je velice flexibilní a dá se téměř vše nastavit. Komu něco nevyhovuje, může cokoliv nastavit v Řídícím centru (Control Center). Je podobné ovládacím panelům Windows. To se spustí kliknutím na ikonu Cc icon.png nebo spuštěním programu gnomecc.

Gnomecc.png

Vlastnosti panelů se nastavují po kliknutí pravým tlačítkem a v podmenu Panel.

Menu panel.png

Programové vybavení by mělo pokrýt základní potřeby uživatelů. Pro prohlížení webu jsou k dispozici Links, Lynx, Netscape a někde Mozilla. Náhradou za MS Office jsou Abiword a Gnumeric. Je nainstalován i LaTeX (Babel).

Zásadní rozdíl mezi Windows a Linuxem je souborový systém. Zatímco je ve Windowsech váš soukromý diskový prostor samostatným diskem s písmenem, je v Linuxu někde v adresáři /users. Když spustíte terminál a napíšete pwd, což je příkaz na vypsání aktuálního adresáře, tak se vám zobrazí cesta k vašim souborům. Skryté soubory nemají žádný speciální atribut, jen jejich název začíná tečkou. Souborový systém Linuxu je také tzv. case sensitive, neboli česky řečeno rozlišuje malá a velká písmena.

Co jiného zde ještě dodat? Co zde není, bude pravděpodobně v Linux FAQ.