Informace o kartě pro el. oběh objednávek a faktur

Z Support
Přejít na: navigace, hledání

Na této stránce naleznete přehled základních informací souvisejících s vydáním a použitím čipové karty JIS pro elektronický oběh objednávek a faktur. V souvislosti s rozhodnutím kvestora o úplné elektronizaci procesu objednávek a faktur musí být každý správce a příkazce vybaven čipovou kartou JIS s platným certifikátem.


Obsah

Získání čipové karty

Při přípravě elektronizace objednávek jsme na základě žádosti tajemníka vyrobily novou čipovou kartu všem správcům a příkazcům, kteří jí doposud neměli. Ostatní správci či příkazci by měli být čipovou kartou již vybaveni. Pro zcela nového správce nebo příkazce je možné o vydání karty požádat podáním nové žádosti o JIS se zaškrtnutím volby "Zaměstnanec PKI".

Vydání nové čipové karty

Pokud čipovou kartu ještě nemáte a jste správcem nebo příkazcem velmi pravděpodobně na vás čeká k výdeji na pracovišti HelpDesk. O připravenosti čipové karty k výdeji vás operátoři budou informovat e-mailem. Pro vydání čipové karty se musíte dostavit osobně na pracoviště HelpDesk. Budete potřebovat svou starou kartu JIS k prokázání totožnosti a obdržíte novou čipovou kartu a obálku s PINem karty. PIN chrání vaší kartu a budete jej potřebovat pro každý podpis objednávky nebo faktury, ve vlastním zájmu PIN držte v tajnosti, nikomu jej nesdělujte a obálku s PINem dobře uschovejte (nebo zničte po jeho zapamatování).

Vzhledem k tomu, že po vyzvednutí nové karty nějakou dobu trvá než se změna vypropaguje do všech systémů používajících JIS kartu, doporučujeme si kartu vyzvednou v odpoledních hodinách (např. při odchodu z práce). Informace o nové kartě se přes noc dostane do všech systémů (menza, přístupový systém, knihovna, ...) a druhý den ráno již můžete kartu plně použít.

Již jsem držitelem čipové karty

Pokud jste již držitelem čipové karty JIS, nemusíte jí vyměňovat za novou. Stačí zkontrolovat platnost certifikátu (systém vás automaticky upozorní 30 dní před koncem platnosti) a ověřit si, že znáte PIN karty a karta není zablokovaná. Toto nejlépe ověříte, pokud se vám podaří přihlásit čipovou kartou do systému WebAuth (např. do INISu http://inis.zcu.cz).

V případě, že končí platnost certifikátu, nebo máte problémy s PINem, kontaktujte pracoviště HelpDesk, kde vám operátoři rádi pomohou problém vyřešit.


Instalace a použití čipové karty

Pro použití čipové karty na vašem počítači je nutné mít čtečku čipových karet a nainstalovány příslušné ovladače karty i čtečky.

Čtečka čipových karet

Každý počítač pořízený za poslední 4 roky z výběrového řízení by měl být vybaven čtečkou čipových karet. V případě, že váš počítač čtečkou vybaven není, doporučujeme jej dovybavit USB čtečkou. Během přípravy přechodu na el. objednávky si jednotlivé fakulty pro svá pracoviště objednávali dodatečné čtečky, proto se před koupí nové nejprve obraťte na tajemníka fakulty (ústavu) zda má nějakou k dispozici.

Na ZČU používáme následující druhy čteček:

  • Klávesnice DELL RT7D60 s čtečkou SmartCard
  • USB čtečka Gemplus GemPC
  • PCMCI čtečka Gemplus GemPC (pro notebook)
  • PCMCI Expres čtečka Gemplus (pro notebook)

Pro univerzální použití se nejlépe hodí USB čtečka Gemplus GemPC. Obecně je možné využít i jiné druhy čteček kompatibilní s PC/SC standardem. Uvedené typy jsou však odzkoušené a jejich ovladače naleznete na stránce supporu (http://support.zcu.cz/pki).

Ovladače čipové karty JIS

Pro správnou funkci čipové karty je nutné mít na svém počítači nainstalován software pro obsluhu čipových karet. Jedná se o ovladač dodávaný výrobcem karty, jeho aktuální verzi spolu s podrobným návodem najdete na stránce http://support.zcu.cz/pki. K dipozici jsou ovladače jak pro WinXP tak i pro Windows 7 a to i v 64 bit verzi. Pokud používáte počítač ve správě CIV OrionXP nebo Orion7, nemusíte se o zprovoznění ovladačů starat, jsou nainstalovány pomocí centrální instalace. V případě, že budete chtít zprovoznit čipovou kartu na jiné platformě např. Linux, MacOS jsou k dispozici i verze pro tyto operační systémy. V případě problémů s instalací na vašem OS je možné windows nainstalované pomocí některé z virtualizačních platforem.

Ovladače jsou tvořeny proprietární binární knihovnou a nejsou k nim bohužel k dispozici zdrojové kódy.

Pro nové karty používejte vždy aktuální ovladače ze stránky http://support.zcu.cz/pki.

Použití čipové karty a osobního certifikátu

Čipová karta obsahuje osobní certifikát, který jednoznačně identifikuje osobu držitele. Z tohoto důvodu je možné kartu s certifikátem využít pro následující služby:

  1. El. podpis objednávek a faktur - jednoznačně identifikuje správce a příkazce pro
  2. Přihlášení do webových služeb WebAuth - pomocí certifikátu se můžete přihlásit k webovým službám chráněným autentizační službou WebAuth (např. webmail, portál, apod.) . Pokud máte při přihlašování vloženou čipovou kartu, dojde po zadání PIN k přihlášení pomocí certifikátu a nemusíte již zadávat dlouhé Orion heslo.
  3. EL. podpis pošty - certifikát můžete také nastavit pro podpis vaší e-mailové komunikace. Vydávající certifikační agenturou je CESNET CA měly by být certifikáty akceptovány v rámci české akademické obce.


Z technických důvodů není možné použít certifikát k přihlašování do Windows.


Ověření funkce karty

Funkci karty si můžete jednoduše ověřit tak, že se pokusíte přihlásit kartou na stránku zabezpečenou WebAuthem např. http://webmail.zcu.cz pomocí karty a zadání PINu. Pokud se vám přihlášení podaří je vaše karta správně nastavena a připravena k použití. V opačném případě můžete diagnostikovat závadu pomocí nástroje dodávaného ke kartě.

Nástroj naleznete ve vašem počítači v záložce SafeSign -> Správa Tokenů nebo v následující cestě:

 "c:\Program Files\A.E.T. Europe B.V\SafeSign\Management Utility\tokenadmin.exe" 

Po spuštění můžete vidět nainstalované a připojené čtečky čipových karet a karty v nich. V menu "Token -> Zobrazit informace o tokenu" je možné zjistit, zda je PIN v pořádku a není zablokován.

Více informací

Více informací naleznete na stránce http://support.zcu.cz/pki

Osobní nástroje
Jmenné prostory

Varianty
Zobrazení
Akce
Kdo jsem
Navigace
Často hledaná témata
Nástroje