Public:Phanousk/FRCesnet2006/Bath

Z HelpDesk

Stručné shrnutí získaných informací

Na University of Bath se centralizovaná uživatelská podpora postupně vytváří z pracoviště stojícího formálně mimo vlastní IT středisko univerzity (konkrétně z univerzitní knihovny, která byla prvním pracovištěm, jež zavedlo systém identifikačních karet, začalo studenty motivovat k širšímu využívání výpočetní techniky a jako první proto muselo řešit příliv uživatelů žádajících technickou pomoc). I tento postup je zdrojem zajímavých zkušeností.

Podrobné informace

  • 12,5 tis. studentů.
  • 2,5 tis. zaměstnanců.
  • Není tam IT studium, ale techničtější obory (matematika, fyzika, ...) tam existují.

Druhy podpory

Místní IT centrum poskytuje všechny druhy podpory, vč. extenzivního walk-in (odvirování počítačů, nastavení síťování...). Je na to ovšem několik pracovišť.

Existuje speciální HelpDesk pro administrativní zaměstnance – chodí i po návštěvách. A pak ještě menší skupinka lidí sídlící v poč. Centru – také chodí po návštěvách.

HelpDesk pro studenty má místo s antivirovou karanténou – tj. zástrčky, do kterých se dá přinesený stroj připojit, když je potřeba na něj nahrát antivirový program. HelpDesk je tvořený doktorandy (výjimečně studenty MGR studia), převážně s technickým zaměřením. Mají rozdělené služby podobně, jako naši HELPS.

Vzdělávání lidí

Měsíc vstupního školení bez platu. Kvalifikaci při nástupu posuzuje výjimečně nadaný člen HelpDesku, který na první pohled pozná, kdo má jakou povahu a jak umí jednat s lidmi ;-).

Každopádně spoléhají na předběžné pohovory a pak na to, co ukáže zácvik. Průběžné vzdělávání se moc neřeší, údajně jsou to všechno entuziasti, kteří se o novinky zajímají sami a když zjistí, že jim něco uteklo, rádi se to doučí.

Co podporují

Nebrání se prakticky ničemu – rozhodují peníze (tj. dá-li vedení univerzity peníze, je služba). Jen se snaží poskytovat technickou podporu a nedělat za studenty jejich práci (prý ale ne příliš striktně).