AFS/OpenAFS klient

Z Support
< AFS(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
m
(opět přidán návod na instalaci klienta)
Řádka 11: Řádka 11:
 
Pokud se chcete z AFS "odhlásit", napište opět do příkazového řádku příkazy '''unlog''' a poté '''kdestroy'''
 
Pokud se chcete z AFS "odhlásit", napište opět do příkazového řádku příkazy '''unlog''' a poté '''kdestroy'''
  
Návod pro uživatele, kteří na svém počítači nemají žádnou předchozí verzi kerbera ani AFS připravujeme.
+
Návod pro uživatele, kteří na svém počítači nemají žádnou předchozí verzi AFS klienta (je nutné mít nainstalovánu i aplikaci Kerberos).
  
 +
Po stažení a spuštění [http://openafs.org instalačního programu] (pro stažení zvolte Latest Release -> vyberte příslušný OS -> uložte na disk -> postup instalace bude prakticky stejný, ovšem je možné že se u dalších verzí vyskytnou drobné odchylky - v současnosti jde o verzi OpenAFSforWindows-1-4-2-rc1.exe) si nejprve zvolte pro instalaci anglický jazyk (čeština není dostupná). V následujícím okně se nastavuje adresář, kam se klient nainstaluje. Doporučujeme tento adresář neměnit. Může však být třeba změnit komponenty, které se nainstalují, a to tak, aby bylo zvoleno '''AFS Client''' se zaškrtnutým '''Upgrade AFS Client''' a '''MS Lookback Adapter'''.
 +
 +
 +
[[Soubor:OpenAFSNT-1.JPG]]
 +
 +
 +
Aby správně fungoval, potřebuje AFS klient databázi buněk AFS. Po této databázi se vás ptá v následujícím dialogu. V tuto chvíli máte dvě možnosti - buď zvolit třetí nabízenou variantu uložení databáze '''Download from Web Address''' a do příslušného pole vyplnit adresu  http://download.zcu.cz/config/openafs/CellServDB nebo zvolit variantu čtvrtou, kdy si nejprve stáhnete soubor [http://download.zcu.cz/config/openafs/CellServDB CellServDB] na svůj počítač (uložit cíl odkazu jako... -> uložit na disk - '''pozor''' - soubor musí být bez přípony - tj. '''CellServDB''') a v příslušném poli vyplnit cestu k adresáři, do kterého jste tento soubor uložili. V obou případech bude instalace dále probíhat stejně. V případě, že jste již AFS klienta měli nainstalovaného - vyberte možnost '''Use existing CellServDB...'''
 +
 +
 +
[[Soubor:OpenAFSNT-2.JPG]]
 +
 +
 +
V následujícím okně zadejte do pole, kde je předvyplněno  '''openafs.org''',  hodnotu  '''zcu.cz'''. Zároveň zaškrtněte políčka ''Enable AFS crypt security (Recommended)'', ''Enable AFS Freelance client (Recommended)'' a ''Use DNS to Search for Cell Servers''.
 +
 +
 +
[[Soubor:OpenAFSNT-3.JPG]]
 +
 +
 +
Po dokončení instalace a restartování se vám vpravo dole na obrazovce objeví ikonka zámečku s červeným křížkem. Pokud na tuto ikonku kliknete, otevře se okno, kde je třeba přejít na záložku '''Drive Letters'''. Zde stiskněte tlačítko '''Add...'''
 +
 +
 +
[[Soubor:OpenAFSNT-4.JPG]]
 +
 +
 +
Otevře se okno '''Map Drive Letter''', kde je nutné namapovat AFS jako nějaký disk (písmenko H:, I:, J: atd.), aby byl souborový systém AFS přístupný v OS Windows. Mapují se obvykle dva disky. První se používá, pro zpřístupnění celého AFS stromu. Konfiguruje se v následujícím okně a měl by mít nastaveno '''Drive Letters''' nejlépe na hodnotu J:. Pokud tato hodnota není přístupná, zvolte jinou alternativu. Pole AFS Path by mělo být nastaveno na '''\afs'''.
 +
 +
 +
[[Soubor:OpenAFSNT-5.JPG]]
 +
 +
 +
Druhý disk, přes který bude přístupný domovský adresář, se nastavuje stejným způsobem. Drive Letter by mělo být nejlépe H: (používaná konvence) a položku AFS Path je třeba ručně nastavit. Pro uživatele s uživatelským jménem novak je třeba nastavit ''\afs\zcu.cz\users\n\novak\home''. To znamená, že údaj za posledním lomítkem je třeba změnit na vaše uživatelské jméno a písmenko před posledním lomítkem na první písmeno vašeho uživatelského jména. Pro uživatele prochazka tedy bude řádek vypadat následovně: ''\afs\zcu.cz\users\p\prochazka\home''.
 +
 +
 +
[[Soubor:OpenAFSNT-6.JPG]]
 +
 +
Po dokončení nastavení přejděte na záložku Tokens a stiskněte tlačítko Obtain new tokens... Po zadání vašeho Orion jména a hesla budete mít přístupný prostor AFS přes disky, které jste uvedli při mapování (nejčastěji H: a J:).
 +
 +
Nejnovější verzi '''OpenAFS''' klienta včetně další dokumentace a odkazů lze najít na http://openafs.org/ (pro stažení zvolte Latest Release -> vyberte příslušný OS -> uložte na disk -> postup instalace bude i u novějších klientů prakticky stejný, ovšem je možné že se u dalších verzí vyskytnou drobné odchylky). Návod uvedený v tomto dokumentu platí pro klienta vereze 1.3, 1.4 a jejich podverze.
  
 
[[Kategorie:Orion]]
 
[[Kategorie:Orion]]
 
[[Kategorie:Nápověda]]
 
[[Kategorie:Nápověda]]
 
[[Kategorie:Návody]]
 
[[Kategorie:Návody]]

Verze z 13:30, 28 srpen 2006

AFS klient je aplikací, která v prostředí Windows umožňuje klientské stanici pracovat se souborovým systémem AFS. Aby tato aplikace pracovala správně, je nezbytné mít zároveň nainstalovánu i aplikaci Kerberos.

Od 21.8.2006 již není podporován ověřovací protokol Kerberos ve verzi 4, ale pouze ve verzi 5. Pro správnou funkci AFS klienta je nutné mít nainstalovanou aktuální verzi klienta KfW (Kerberos for Windows) včetně AFS pluginu a aktuální stabilní verzi klienta AFS.

V případě, že máte nainstalovanou starší verzi Kerbera a OpenAFS klienta ve verzi minimálně 1.3.xx podle návodu, jež byl na těchto stránkách umístěn do 21.8.2006 a po kliknutí na tlačítko Obtain New Token dostanete chybu Error:4(unknown authentication error 4) je postup následující:

  • spustit příkazový řádek (start -> spustit.. -> cmd)
  • napsat kinit -5 jmeno_uzivatele
  • vyplnit heslo
  • napsat aklog
  • hotovo, přístup na AFS by měl být funkční

Pokud se chcete z AFS "odhlásit", napište opět do příkazového řádku příkazy unlog a poté kdestroy

Návod pro uživatele, kteří na svém počítači nemají žádnou předchozí verzi AFS klienta (je nutné mít nainstalovánu i aplikaci Kerberos).

Po stažení a spuštění instalačního programu (pro stažení zvolte Latest Release -> vyberte příslušný OS -> uložte na disk -> postup instalace bude prakticky stejný, ovšem je možné že se u dalších verzí vyskytnou drobné odchylky - v současnosti jde o verzi OpenAFSforWindows-1-4-2-rc1.exe) si nejprve zvolte pro instalaci anglický jazyk (čeština není dostupná). V následujícím okně se nastavuje adresář, kam se klient nainstaluje. Doporučujeme tento adresář neměnit. Může však být třeba změnit komponenty, které se nainstalují, a to tak, aby bylo zvoleno AFS Client se zaškrtnutým Upgrade AFS Client a MS Lookback Adapter.


OpenAFSNT-1.JPG


Aby správně fungoval, potřebuje AFS klient databázi buněk AFS. Po této databázi se vás ptá v následujícím dialogu. V tuto chvíli máte dvě možnosti - buď zvolit třetí nabízenou variantu uložení databáze Download from Web Address a do příslušného pole vyplnit adresu http://download.zcu.cz/config/openafs/CellServDB nebo zvolit variantu čtvrtou, kdy si nejprve stáhnete soubor CellServDB na svůj počítač (uložit cíl odkazu jako... -> uložit na disk - pozor - soubor musí být bez přípony - tj. CellServDB) a v příslušném poli vyplnit cestu k adresáři, do kterého jste tento soubor uložili. V obou případech bude instalace dále probíhat stejně. V případě, že jste již AFS klienta měli nainstalovaného - vyberte možnost Use existing CellServDB...


OpenAFSNT-2.JPG


V následujícím okně zadejte do pole, kde je předvyplněno openafs.org, hodnotu zcu.cz. Zároveň zaškrtněte políčka Enable AFS crypt security (Recommended), Enable AFS Freelance client (Recommended) a Use DNS to Search for Cell Servers.


OpenAFSNT-3.JPG


Po dokončení instalace a restartování se vám vpravo dole na obrazovce objeví ikonka zámečku s červeným křížkem. Pokud na tuto ikonku kliknete, otevře se okno, kde je třeba přejít na záložku Drive Letters. Zde stiskněte tlačítko Add...


OpenAFSNT-4.JPG


Otevře se okno Map Drive Letter, kde je nutné namapovat AFS jako nějaký disk (písmenko H:, I:, J: atd.), aby byl souborový systém AFS přístupný v OS Windows. Mapují se obvykle dva disky. První se používá, pro zpřístupnění celého AFS stromu. Konfiguruje se v následujícím okně a měl by mít nastaveno Drive Letters nejlépe na hodnotu J:. Pokud tato hodnota není přístupná, zvolte jinou alternativu. Pole AFS Path by mělo být nastaveno na \afs.


OpenAFSNT-5.JPG


Druhý disk, přes který bude přístupný domovský adresář, se nastavuje stejným způsobem. Drive Letter by mělo být nejlépe H: (používaná konvence) a položku AFS Path je třeba ručně nastavit. Pro uživatele s uživatelským jménem novak je třeba nastavit \afs\zcu.cz\users\n\novak\home. To znamená, že údaj za posledním lomítkem je třeba změnit na vaše uživatelské jméno a písmenko před posledním lomítkem na první písmeno vašeho uživatelského jména. Pro uživatele prochazka tedy bude řádek vypadat následovně: \afs\zcu.cz\users\p\prochazka\home.


OpenAFSNT-6.JPG

Po dokončení nastavení přejděte na záložku Tokens a stiskněte tlačítko Obtain new tokens... Po zadání vašeho Orion jména a hesla budete mít přístupný prostor AFS přes disky, které jste uvedli při mapování (nejčastěji H: a J:).

Nejnovější verzi OpenAFS klienta včetně další dokumentace a odkazů lze najít na http://openafs.org/ (pro stažení zvolte Latest Release -> vyberte příslušný OS -> uložte na disk -> postup instalace bude i u novějších klientů prakticky stejný, ovšem je možné že se u dalších verzí vyskytnou drobné odchylky). Návod uvedený v tomto dokumentu platí pro klienta vereze 1.3, 1.4 a jejich podverze.

Osobní nástroje
Jmenné prostory

Varianty
Zobrazení
Akce
Kdo jsem
Navigace
Často hledaná témata
Nástroje