CIV:Granty/Použití energeticky úsporných počítačů a síťových prvků v akademickém prostředí ZČU

Z Support
< CIV:Granty(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
(Finanční klkulace)
 
Řádka 75: Řádka 75:
 
== Závěr ==
 
== Závěr ==
  
=== Finanční klkulace ===
+
=== Finanční kalkulace ===
  
 
Podrobnější popis řešení [http://download.zcu.cz/public/Prezentace/cesnet-323-2009-provozni%20data/zaverecna%20zprava.pdf je zde].
 
  
 
[http://download.zcu.cz/public/Prezentace/seminare_CIV_2012/Zelen%C3%A1%20pro%20zelen%C3%A9%20po%C4%8D%C3%ADta%C4%8De.pdf Prezentace] na [http://seminar.civ.zcu.cz semináři CIV].
 
[http://download.zcu.cz/public/Prezentace/seminare_CIV_2012/Zelen%C3%A1%20pro%20zelen%C3%A9%20po%C4%8D%C3%ADta%C4%8De.pdf Prezentace] na [http://seminar.civ.zcu.cz semináři CIV].
  
 
[[Kategorie:Granty]]
 
[[Kategorie:Granty]]

Aktuální verze z 12:21, 8 březen 2012

Použití energeticky úsporných počítačů a síťových prvků v akademickém prostředí ZČU
Základní údaje
Agentura Fond Rozvoje CESNET, z.s.p.o
Evidenční číslo 370/2010
Stav závěrečná zpráva přijata
Lidé
Řešitel David Kuba
Spoluřešitelé Ing. Petr Hanousek, Ing. Tomáš Stibor, Ing. Michal Petrovič
Termíny
Začátek 3.2.2011
Konec 3.2.2012

Obsah

[editovat] Obsah projektu

Projekt se zabýval prozkoumáním trhu v oblasti energeticky úsporných počítačových sestav (s možností instalace operačních systémů Windows a Linux) a síťových prvků. Hlavním cílem bylo otestovat osm konfigurací počítačů a 4 monitorů z hlediska použitelnosti pro kancelářské nasazení a uživatelské přívětivosti (hluk, energetická spotřeba, výkon), jejich porovnání se standardními PC sestavami na ZČU. Dále se projekt zabýval testováním spotřeby nových typů přístupových přepínačů a jejich porovnáním s předchůdcem.

[editovat] Komponenty řešení

[editovat] Naměřená data

[editovat] Počítače

Výsledkem testů je závěr, že „úsporné“ minipočítače jsou skoro stejně energeticky náročné jako dnešní „klasické“ počítače (zato s výrazně nižším výkonem). Uvažovat o přechodu na úsporné počítače z klasických, tedy postrádá smysl. Jediným důvodem by mohla být potřeba úspory místa na pracovním stole, design apod. Výměna počítačů za nové má význam spíše u počítačů starších 4-5 let (pořizovací cena nových strojů tvoří v průměru zhruba 76% celkových nákladů na čtyřletý provoz počítačů, což odpovídá přibližně i životnosti samotných počítačů) a tedy snížení spotřeby elektrické energie nebude hlavním důvodem výměny. Spotřeba elektřiny klesne zhruba na polovinu (roční úspora je cca 1000 Kč, jedině v případě výrazně starších strojů s procesory Pentium4 může roční úspora na elektřině dosahovat i více než 3000,- Kč a výměna se v podstatě zaplatí).

ZelenyGrantu tabulkaPC.PNG

[editovat] Monitory

Spotřeba nových monitorů je oproti starým přibližně poloviční. Při průměrné pořizovací ceně monitoru 19“ a 20“ 3300,- Kč je tedy roční úspora v ceně spotřebované elektrické energie zhruba 500,- Kč již relativně zajímavá (počítáno při nastavení jasu na 50%). V některých případech by jejich výměna opravdu byla finančním přínosem.

ZelenyGrantu tabulkaMonitor.PNG

[editovat] Switche

Laboratorním měřením bylo ověřeno, že výměna starých přepínačů typu WS-C2950T-24 za nový typ WS-C2960-24TT-L znamená roční úsporu cca 52,5 kWh na každém vyměněném kusu. V případě ZČU, kde provozujeme cca 80 ks přepínačů typu WS-C2950T-24 by to znamenalo roční úsporu cca 21 000,- Kč. Vzhledem k ceně přepínačů také nemá smysl vyměnit je jen kvůli plánované úspoře elektřiny. Při výběru nových zařízení je ale vhodné vzít spotřebu v potaz – „životnost“ je dána hlavně dobou podpory, můžeme počítat 8-10 let nebo i více.

ZelenyGrantu tabulkaSwitch.PNG


[editovat] Metodika měření

[editovat] Počítače

V laboratorních podmínkách jsme měřili spotřebu jednotlivých sestav v zátěži i mimo ni (údaj v tabulce je průměrnou hodnotou ze 3 nezávislých měření). Nejprve jsme každý z počítačů nainstalovali a nechali proběhnout všechny důležité aktualizace – pro testy jsme použili operační systém Windows 7. Poté byl každý stroj připojen na měřič spotřeby a následně probíhalo vlastní testování. Laboratorní testy spotřeby zahrnovaly následující režimy:

 1. .stand-by
 2. .idle
 3. .v zátěži (realizované postupně volně dostupnými benchmarky – FurMark, SuperPI, Prime 95 a test Windows + kombinací těchto testů pro komplexní zatížení)

Dlouhodobou spotřebu jsme testovali simulací běžné práce na administrativním pracovišti. Spouštění/ukončování/běžná práce s programy MS Office, STAG, Magion, Mozilla Firefox a Thunderbird. Během testu se počítače restartovali a znovu se opakovala sekvence s instalovanými programy. Během tohoto testu jsme mohli i subjektivně ohodnotit výkonost počítače z pohledu běžné práce. Dlohodobý test trval u každé konfigurace 100 hodin.


[editovat] Monitory

Každý monitor byl postupně připojen na měřič a spotřeba byla měřena v násl. režimech (měřeno vždy až po ustálení hodnoty, v případě starších LCD kde spotřeba trochu kolísá – střední hodnoty):

 1. .off
 2. .hodnota jasu na 0%
 3. .hodnota jasu na 50%
 4. .hodnota jasu na 100%
 5. .při přehrávání FullHD videa (hodnota jasu na 100%)


[editovat] Switche

Každý z přepínačů jsme připojili na měřič spotřeby. Zátěž byla simulována 8 ks PC, kde každý měl puštěné HD video proud 20 Mbps. V průběhu testování měly přepínače stejnou spotřebu bez ohledu na zátěž, což je způsobeno hardwarovým zpracování přenosu dat bez použití CPU. Dále bylo právě díky přístupovému přepínači typu Cisco WS-C2960-24PC-L otestováno několik typických zástupců koncových zařízení podporující standard 802.1af (PoE).

IP telefony

 • Cisco-Linksys SPA-922 příkon 6,3W (obyčejný černobílý IP telefon s 1 linkou)
 • Cisco-Linksys SPA-942 příkon 10,0W (černobílý IP telefon se 4 linkami)
 • Cisco-Linksys SPA-962 příkon 10,0W (manažerský barevný IP telefon se 6 linkami)

Bezdrátové přístupové body (WiFi)

 • Cisco AIR-LAP1142N příkon 15,4W (WiFi 802.11N)
 • Cisco AIR-LAP1131 příkon 12,2W (WiFi 802.11A/B/G)
 • Cisco AIR-LAP1231 příkon 4,4W (WiFi 802.11B/G)


[editovat] Závěr

[editovat] Finanční kalkulace

Prezentace na semináři CIV.

Osobní nástroje
Jmenné prostory

Varianty
Zobrazení
Akce
Kdo jsem
Navigace
Často hledaná témata
Nástroje