CobianBackup

Z HelpDesk

Návod na konfiguraci klienta zálohovacího softwaru Cobian Backup.


instalace

Ke stažení
Instalace Cobian Backup 10.1.1.816
Web programu

Klient pro MS Windows je k dispozici na našich stránkách nebo nejnovější verze na webu autora. Podporovány jsou všechny verze Windows (Windows XP, 2003, Vista, 2008, Windows 7) a to v 32 i 64bitové edici. Program i instalátor je v češtině a není zde žádný "zádrhel".

nastavení programu

Většinu nastavení lze ponechat ve výchozím nastavení. Pro jednoduchost a možnost srovnání si vybraná nastavení popíšeme na screenshotech. Cobian.png

Prostředí programu s dvěma zálohovacími úkoly (Emaily a Dokumenty). Výhodou tohoto programu je právě možnost nastavení více záloh v různých režimech. V okně událostí je pak možno vidět aktuální dění během zálohování.

Cobian Obecne.png

Do nastavení programu se dostaneme přes menu Nástroje > Možnosti. Na kartě Obecné je krom výběru jazyka důležité nastaveni dočasného adresáře. V případě komprese či šifrování záloh si sem program ukládá pracovní soubory a je třeba mu zajistit dostatek volného místa. Dále doporučuji zaškrtnout Auto-start aplikace pro aktuálně přihlášeného uživatele. Program je možné spouštět i jako službu, ale zde je nutné zadat přihlašovací údaje uživatele pod kterým má služba běžet. To má minimálně dvě nevýhody. Jedna je v uloženém přihlašovacím hesle a druhá spočívá v nutnosti jeho změny při změně uživatelského hesla.

Cobian Udalosti.png

V sekci Události je možné nastavit úroveň logování operací. Důležitá je položka Zobrazit události v reálném čase, při jejím zaškrtnutí je uživatel informován o právě probíhajících událostech během zálohování. I drobné chyby např.: výpadek konektivity, nemožnost přečtení právě otevřeného souboru, ... jsou uživateli reportovány a mohou jej mást. Na druhou stranu znalý uživatel bude za tyto informace rád. Program umožnuje zasílání protokolu událostí emailem. Diky tomu má administrátor přehled o dění na jednotlivých stanicích.

Cobian Mail.png

Nastavení SMTP pro odesílání logů. Aktuální nastavení v prostředí ZČU nalzenete na stránce E-mail. Pokud jde o notebooky pohybující se mimo univerzitu nebo připojené přes Eduroam, je nutné použít SSL pro odchozí poštu.

Cobian FTP.png

Zejména při cestování kde není zaručena dostatečná kapacita přenosové linky je dobré nastavit nějaké omezení rychlosti. Tak aby zálohovací program nezabral pro sebe celou kapacitu linky.

Cobian Sprava.png

Cobian Backup myslí i na správce a umožňuje jim vzdáleně spravovat jednotlivé stanice. Pokud povolíte vzdálenou správu můžete pak utilitkou Dálkové ovládání (je součástí instalace) ovládat a plánovat zálohy na klientech. Pro vzdálený přistup je třeba vyplnit IP adresu správce a port na kterém program naslouchá. Veškerá komunikace probíhá na definovaném portu, který je třeba povolit na firewallu.

Cobian VolbyProgramu.png

Popisky nastavení programu jsou dostatečně výstižné.

Cobian VolbyZalohovani.png

Zde doporučuji zaškrtnout volbu Nezálohovat prázdné adresáře, zbytečně to znepřehledňuje zálohu. Spustit zmeškané zálohy tato volba zajistí spuštění zálohy i v případě, že nebyl v naplánovaný čas počítač zapnutý. Nízká priorita programu nám zpríjemní uživatelský komfort a spolu s omezením rychlosti (Obrázek:Cobian_FTP.png) zajistí, že nebude uživatel během zálohování nijak omezován.

Cobian Komprese.png

V případě, že se rozhodnete komprimovat zálohy zde se nastavují parametry. Komprimace zálohy se provádí lokálně do Dočasného adresáře (viz. výše). Zvažte, zda komprimaci využít. Některé soubory se komprimací moc nezmenší a celá záloha se může časově velmi protáhnout.


nastavení zálohování

získání přístupových údajů k uložišti

zobrazení stavových informací

obnova souborů

pokročilé možnosti správy a konfigurace