Datová úložiště

Z Support
Přejít na: navigace, hledání

Potřebujete uložit soubory, dokumenty či jiná data? Nevíte kam s nimi? Tento rozcestník vám poskytne přehled o možnostech uložení dat ve výpočetním prostředí ZČU.

Obsah

Lokální disky

Lokální disk vašeho počítače nebo mobilního zařízení je přirozeným úložištěm pro vaše pracovní dokumenty. Soubory lze obvykle pomocí služeb operačního systému nasdílet i dalším uživatelům, má to však svá úskalí z pohledu bezpečnosti.

Kontrolní otázky:

  • Jsou důležitá data pravidelně zálohovaná mimo lokální disk? Pro případ poruchy, krádeže...
  • Jsou citlivá data rozumně zabezpečena ? Omylem povolené sdílení disku a souborů, nešifrovaný disk u zcizeného mobilního zařízení, neautorizovaný přístup osob (domácí herní počítač občas používaný k pracovním účelům)...

Externí disky, CD R/W, Flash disky

Pro přenos souborů, zálohování dat nebo předání dat další osobě je k dispozici bohatý výběr externích datových medií. Používejte je ale s rozumem.

Kontrolní otázky:

  • Máte medium s daty trvale pod fyzickou kontrolou? Neleží zálohy někde na stole v krabičce nebo v neuzamčené zásuvce?
  • Jsou citlivá data na mediu chráněna zašifrováním? Pro případ ztráty nebo krádeže media...
  • Likvidujete spolehlivě použitá a vysloužilá datová media? Pouhé vymazání souborů nebo přeformátování media určitě nestačí.

AFS

AFS je primární sdílené úložiště dat. Každý uživatel v ZČU má ke svému kontu Orion vytvořen domácí adresář, další prostory může získat na žádost jako tzv. Projekty. K AFS lze přistupovat ze stanice IS, pomocí klienta AFS ve svém počítači, protokolem scp na terminálovém serveru eryx nebo pomocí webového rozhraní https://afs.zcu.cz. Data z AFS může dále zpřístupnit pomocí svého public adresáře na http://home.zcu.cz. Podrobnější popis možností i pokyny k instalaci klientů najdete v dokumentaci AFS.

Kontrolní otázky:

  • Jsou správně nastavená práva přístupu k datům?
  • Nejsou citlivé údaje uloženy ve veřejné části? Např. obsah public adresáře uživatele vidí každý z celého světa!

Dokumentové úložiště doc.zcu.cz

Úložiště dokumentů https://doc.zcu.cz je primárním úložištěm pro sdílení dat mezi pracovníky projektových týmu a pracovních skupin. Přístup k dokumentům lze řídit hrubě pomocí globálních Orion skupin nebo jemně pomocí nastavení práv přímo v úložišti. Návod najdete na stránce Alfresco. Externím osobám lze zpřístupnit dokumenty v úložišti pouze přes Orion identitu hosta.

Google Drive

V rámci programu Google Apps for Education jsou tyto služby dostupné pro zaměstnance ZČU a studenty technických fakult. Ke službám lze přistupovat primárně pomocí ZČU-Google identity (vstup přes https://gapps.zcu.cz), dokumenty lze však snadno nasdílet i Google identitám mimo ZČU (například ad-hoc utvářené projektové týmy ze ZČU a externích partnerů).

Dokumentaci k úložišti najdete na stránce Google_Apps#Úložiště dokumentů. Aktuální data leží v úložištích Google.

Microsoft Office 365

Podobné služby poskytuje i Microsoft. Návod k přihlášení najdete na stránce Microsoft Office 365.

FileSender CESNET

FileSender je jednoduchá webová služba sloužící pro rychlé odeslání velkých souborů jednomu nebo více příjemcům. Návod k použití služby najdete na https://du.cesnet.cz/cs/navody/filesender/start.

Vlastnosti má obdobné jako letecká pošta nebo úschovna, výhodou je vyšší rychlost, kapacita a fakt, že data neopustí akademické prostředí. Pro odeslání souboru je potřeba mít platný účet některé instituce z členských organizací eduID.cz (ZČU je členem), případně pokud odesílatel nemá identitu ve federaci eduID.cz, potřebuje tzv. pozvánku, kterou mu může odeslat přihlášený uživatel. Přijmout soubor může kdokoliv, kdo zná odkaz pro stažení souboru.

OwnCloud CESNET

OwnCloud CESNET je cloudové úložiště pro menší objemy dat, které chcete mít k dispozici přes webové rozhraní, automaticky je synchronizovat mezi svými počítači a mobilními zařízeními nebo je sdílet s kolegy.

Ke službě může přistupovat kdokoli z členských organizací eduID.cz. Návod a podmínky služby najdete na stránce https://du.cesnet.cz/cs/navody/owncloud/start.

Ostatní (veřejná i privátní) úložiště

A nakonec

Pokud stále váháte, kam uložit svůj důležitý soubor, zkuste se inspirovat u Jan Nerudy: Kam s ním?

Osobní nástroje
Jmenné prostory

Varianty
Zobrazení
Akce
Kdo jsem
Navigace
Často hledaná témata
Nástroje