FAQ - PKI

Z Support
(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
Řádka 19: Řádka 19:
 
'''K čemu mi bude čipová karta JIS a jak o kartu požádat?'''
 
'''K čemu mi bude čipová karta JIS a jak o kartu požádat?'''
  
Čipová karta JIS je vydávána jako náhrada šifrovacího tokenu. Je kombinací bezkontakní JIS karty a kontakního úložiště certifikátů. Pokud jste správce nebo příkazce, budete čipovou kartu potřebovat pro podepisování el. objednávek a faktur v systému INIS. Požádat o takovou kartu JIS je možné prostřednictvím internetu na:  http://jis.zcu.cz. Zde je nutné zvolit druh karty: Zaměstnanec PKI. <!-- *Návod na [[Získání JIS karty]] -->
+
Čipová karta JIS je vydávána jako náhrada šifrovacího tokenu. Je kombinací bezkontakní JIS karty a kontakního úložiště certifikátů. Pokud jste správce nebo příkazce, budete čipovou kartu potřebovat pro podepisování el. objednávek a faktur v systému INIS. Požádat o takovou kartu JIS je možné prostřednictvím internetu na:  http://jis.zcu.cz. Zde je nutné zvolit druh karty: Zaměstnanec PKI. Postup na [[Získání JIS karty]]  
  
  

Verze z 10:06, 6 duben 2010

Pki (Public Key Infrastructure) infrastruktura je soubor technických a administrativních opatření pro vytváření a ověření elektronických podpisů. Elektronické podpisy se vytvářejí kryptografickými metodami na základě certifikátu (a příslušného soukromého klíče), který jednoznačně idetifikuje danou osobu. Certifikáty vydává certifikační autorita a to pouze pro ověření fyzické identity držitele certifikátu. Pro důkladnou ochanu identity uživatele certifikátu je certifikát vydán pouze na hardwarové šifrovací zařízení, což u nás je čipová kontaktní karta JIS, nebo USB šifrovací token. Díky uložení soukromého klíče na tomto zařízení je zaručen, že certifikát se soukromým klíčem nelze zkopírovat a ani jej zneužít bez znalosti PINu. Více informací o PKI infrastruktuře naleznete na stránce Základní pojmy zabezpečení.

Obsah

Návody a odkazyFAQ - Často kladené dotazy

Obecné

K čemu mi bude čipová karta JIS a jak o kartu požádat?

Čipová karta JIS je vydávána jako náhrada šifrovacího tokenu. Je kombinací bezkontakní JIS karty a kontakního úložiště certifikátů. Pokud jste správce nebo příkazce, budete čipovou kartu potřebovat pro podepisování el. objednávek a faktur v systému INIS. Požádat o takovou kartu JIS je možné prostřednictvím internetu na: http://jis.zcu.cz. Zde je nutné zvolit druh karty: Zaměstnanec PKI. Postup na Získání JIS karty


Zůstanou mi po výměně karty všechny peníze v menze?

Ano, konta v menze a v tiskovém systému jsou vázána na osobu. Výměna karty na to nemá vliv. Jedinou vyjímkou je knihovna, kam je nutné při prvním použití nové karty zapsat její číslo do knihovního systému.


Vydání karty JIS

Dostal jsem výzvu k výměně karty, nechci měnit fotku a mám počítač se čtečkou karet. Co mám dělat?

Nemusíte prozatím dělat nic. Kartu vyrobíme automaticky, pak dostanete mail, že kartu můžete vyzvednout.


Dostal jsem výzvu, chci novou fotografii, ale nestihnu si do 3 dnů opatřit novou?

Odpovězte na mail s výzvou, že chcete novou fotografii a dodáte jí později. My výrobu karty pozastavíme do doby kdy si podáte novou žádost o kartu JIS s aktualizovanými údaji.


Mám token, ale nikdy jsem ho nepoužil, musím si dělat novou kartu?

Nemusíte, pokud jste token dosud nepoužil(-a), pravděpodobně vaše katedra ještě nepoužívá systém elektronického oběhu dokumentů. Kartu pravděpodobně potřebovat zatím nebudete. O kartu pak můžete požádat kdykoliv v budoucnu. Token již pozbyl platnost, proto je nutné jej vrátit na jedno z pracoviš´t HelpDesk.


Jaké tituly mi vytisknete na kartu?

Na kartu budou vytištěny takové tituly, které jsou uvedeny v záznamech personalistiky. Jaké to jsou je vidět např. po přihlášení na portal.zcu.cz v sekci Moje výuka -> Informace o učiteli


Technické dotazy

U svého PC nemám čtečku karet, jak jí mám získat?

Všechny nové počítače koupené v posledních 2 letech by čtečkou být vybaveny mely. Pokud tomu tak není odepište na výzvu k výměne karty, že vás počítač čtečku nemá. CIV má k dispozici několik kusů čteček a naši pracovnící vám je pro tento účel zapůjčí a pomohou s instalací.


Potřebuji pro kartu nějaké ovladače?

Ano. Aby bylo možné použít kartu pro el. podpis je nutné mít nainstalován ovladač čtečky karet a ovladač samotné karty (middleware). Pokud používáte počítač instalovaný CIVem OrionXP nemusíte se o nic starat. Pokud máte vlastní PC je nutné nainstalovat ovladače dle návodu Instalace driveru pro čipové karty JIS.


Token mi fungoval, ale kartu mi to nenačte?

Tato závada může mít dvě přičiny. Buď nemáte nainstalován ovladač čtečky čipových karet. Nainstalujte ovladače čtečky a vyzkoušejte. Nebo jsou vaše ovladače jsou zastaralé. Nainstalujte aktualizované ovladače, které najdete na stránce s návodem Instalace driveru pro čipové karty JIS.

Osobní nástroje
Jmenné prostory

Varianty
Zobrazení
Akce
Kdo jsem
Navigace
Často hledaná témata
Nástroje