Firewall

Z HelpDesk
Verze z 31. 5. 2006, 10:43, kterou vytvořil Kurz9 (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Firewall, společně s antivirovým štítem a aktualizací operačního systému, tvoří základní pilíře zabezpečení stanice. Firewally umožňují filtraci a případně i monitorování síťového provozu, čímž redukují bezpečnostní rizika (kdo se k vám nedostane nemá šanci škodit).


Konfigurace

Doporučená konfigurace personálního firewallu pro prostředí ZČU je taková, která omezí přístup na váš počítač a minimálně omezí přístup aplikací z vašeho počítače kamkoliv do světa. Například typická konfigurace pracovní stanice může vypadat takto:

  • povolit veškerou komunikaci z adresy 127.0.0.1 (loopback, neboli počítač se může spojit sám se sebou)
  • povolit veškerou odchozí komunikaci
  • povolit komunikaci, která je navázána směrem ze stanice nebo je tzv. příbuzná (jelikož je UDP bezstavový protokol,nelze jednoduše navázat spojení - proto příbuzné spojení)

zakázat veškeré spojení na pracovní stanici z internetu

Vytváření konfigurace firewallu, která je funkční a současně uživateli povolí vše co ke své práci potřebuje, vyžaduje určité znalosti. Součástí následujícího přehledu doporučených firewallů jsou také typické konfigurace. Nevyberete-li si z předpřipravených konfigurací a potřebujete-li povolit další službu, poraďte se vaším s lokálním správcem.


Doporučené firewally

Pro různé operační systémy existuje řada komerčních i OpenSourcových firewallů. Následující přehled není v žádném případě vyčerpávající, jsou zde zmíněny pouze doporučené produkty nevyžadující finanční náklady.

Firewall Operační systém

iptables

Linux

Kerio Personal Firewall

Windows 2000 Professional, Windows XP Home, Windows XP Professional

WIPFW

Windows 2000, Windows XP, Windows 2003 Server