Google Docs

Z HelpDesk

Google Apps obsahuje online editory pro tvorbu textových a jiných dokumentů, tabulek, prezentací, atd. Tato sada byla poprvé vydána 11. října 2006 pod anglickým názvem Google Docs & Spreadsheets. Produkty Dokumenty, Tabulky, Prezentace, Formuláře a Nákresy Google lze používat v libovolném webovém prohlížeči a v libovolném mobilním zařízení připojeném k internetu. Lze je sdílet, komentovat, upravovat společně s více uživateli v reálném čase. Mezi další dostupné funkce patří neomezená historie revizí umožňující uchování všech provedených změn na jednom místě.


Dokumenty, tabulky, formuláře

Zobrazení možností Google Docs

Na dokumenty, tabulky a ostatní možnosti se můžeme dostat těmito způsoby:

  1. přes ikonku teček v pravém horním rohu vedle Vašeho jména -› zde následně vybereme mezi dokumenty, tabulkou či presentací
  2. zadáním adresy https://docs.google.com/ -> adresa Vás přenese rovnou na úložiště dokumentů. Pokud chcete tabulku, či presentaci, pomocí ikony Dokumenty se třemi čárami (v levém horním rohu) si můžete úložiště přepnout.
Dokumenty01.jpg



Formuláře, nákresy

Formulář

V Google Docs se kromě běžných webových aplikací pro tvorbu dokumentů, tabulek a prezentací nachází účinný nástroj pro získávání zpětné vazby (tvorba dokazníků, hlasování,atd.), který se nazývá Formuláře Google (Google Form). Tímto nástrojem dokážete získat zpětnou vazbu od více uživatelů a provést vyhodnocení v přehledné tabulce případně grafu.

Princip je jednoduchý:

  1. vytvoříte formulář
  2. formulář nasdílíte uživatelům do jejich e-mailových schránek nebo jej publikujete na svém webu/blogu
  3. následně již jen vyhodnocujete výsledky, které uživatelé vyplnili a odeslali
Nákres

Nákresy

Zde můžete kreslit grafy či tvořit vývojové diagramy a pak je snadno přidat do jiných dokumentů nebo vložit na webové stránky. Používat můžete efektivní nástroje pro náčrty jako Čára, Šipka, Pravoúhlá spojnice, Zakřivená spojnice, Křivka, Složená čára nebo Kreslení. Nechybí zde podpora exportních formátů typů pdf, svg či png a jpg.


Vytvoření nového dokumentu

Způsob vytvoření je pro dokumenty, tabulky a další stejný. Zde máme také několik možností:

  1. na adrese https://docs.google.com/ -> pomocí červeného kolečka s bílým křížem, které se nachází v pravém dolním rohu
    Vytvoření dokumentu
  2. přes Google Drive :
    • pomocí ikony PŘIDAT › zde následně vybereme dokumenty
      Vytvoření dokumentu přes Google Drive 1.možnost
    • pomocí ikony Můj disk › následně provedu výběr
      Vytvoření dokumentu přes Google Drive 2.možnost


Práce s Google Dokumenty

Prostředí Google Docs připomíná klasickou desktopovou aplikaci s programovou nabídkou a nástrojovou lištou. Dokumenty upravujete ve vizuálním režimu, k dispozici jsou běžné formátovací funkce, vyhledávání, nahrazování textů, kontrola pravopisu (všechny jazyky podporované Google, tedy včetně češtiny) a práce s různými verzemi (revizemi) dokumentu. Do textů je možné vkládat obrázky, tabulky, komentáře, záhlaví, zápatí a různé další prvky. Obrázky lze buď nahrát z počítače, nebo ze zadané URL adresy na internetu.


Komentáře

K libovolné části dokumentu lze také vkládat komentáře a reagovat na ně. V komentáři lze zmínit konkrétního spolupracovníka, kterému přijde e-mailem notifikace, na kterou může opět přímo e-mailem (např. ze svého mobilního telefonu) odpovědět a tato odpověď se okamžitě objeví jako reakce v komentáři k dokumentu. Po vyjasnění diskutované části dokumentu se jedním kliknutím komentář vyřeší, diskuse se schová a kdokoliv má k dokumentu oprávnění se k této diskusi může později vrátit v přehledu komentářů.

V dokumentu komentář vložím těmito možnostmi

  1. pomocí ikony (v pravém horním rohu) Komentář -> Okomentovat
  2. přes položku Vložit -> Okomentovat
  3. použitím klávesové zkratky Ctrl + Alt + M
Vložení a revize komentářů 1.možnost
Vložení a revize komentářů 2.možnost

Historie revizí

Zobrazení historie revizí

Během tvorby a různých úprav dokumentu se automaticky vytváří historie změn, čili revize. Funkce Vás chrání jak před nechtěným smazáním části obsah.

  1. v dokumentu přejdete do nabídky Soubor -> Zobrazit historii revizí.
  2. v dokumentu použijme ikonu Všechny změny uloženy na Disku
    Historie revizí


Při kliknutí na starší verzi se Vám v dokumentu zvýrazní, ke kterým změnám došlo. Jestli se chcete vrátit ke starší revizi, stačí pouze kliknout na tlačítko Obnovit tuto verzi ve výše uvedené historii revizí.


Export dokumentu

Export dokumentu


Hlasové zadávání

Textový editor od Googlu umožňuje hlasové zadávání textu.Editor by měl kromě vlastních slov rozumět povelům, které ho donutí k tomu, aby začal psát na dalším řádku nebo udělal tečku za dokončenou větou. Toto funguje pouze v angličtině. V češtině tyto povely editor nevykoná. Google Doc také postrádá při hlasovém zadávání textu v češtině postrádá opravu gramatiky, takže si při diktování neporadí třeba se shodou podmětu s přísudkem, a pokud uslyší větu Dvě kamarádky šly nakupovat, převedou ji do podoby Dvě kamarádky šli nakupovat. Další nepříjemností jsou velká písmena. Diktování použije velké písmeno jen na začátku věty. Hlasové zadávání je pro delší texty v češtině nepraktický. Hlasové zadání spustíme přes Nástroje -> Hlasové zadávání.

Hlasové zadávání

Společná editace

Na dokumentu může pracovat i několik uživatelů současně, přičemž se mohou domlouvat přes zabudovaný chat a díky barevnému označení každý snadno rozpozná, v jaké části dokumentu je zrovna kdo aktivní.


Sdílení dokumentu

Nasdílet dokument lze těmito možnostmi:

  1. přes Google Drive (zde najdete podrobný návod pro sdílení dokumentů)
  2. v samotném editoru dokumentu
Sdílení v editoru dokumentu