Hlášení podvodných zpráv

Z Support
(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
Řádka 45: Řádka 45:
  
 
== Prostředí webmail.zcu.cz ==
 
== Prostředí webmail.zcu.cz ==
Webmail neumožňuje přeposlání zprávy jako přílohu, proto je potřeba provést jiný postup než u klienta ''Mozilla Thunderbird''.
 
  
 
V seznamu doručených zpráv e-mail otevřete (pozn. pokud je zobrazeno upozornění o zobrazení externích obrázků, tak jejich zobrazení '''nepovolujte''') a v pravém horním rohu Webmailu klikněte na ikonku ''tří teček'' (viz obrázek):<br>
 
V seznamu doručených zpráv e-mail otevřete (pozn. pokud je zobrazeno upozornění o zobrazení externích obrázků, tak jejich zobrazení '''nepovolujte''') a v pravém horním rohu Webmailu klikněte na ikonku ''tří teček'' (viz obrázek):<br>
Řádka 52: Řádka 51:
  
  
V kontextovém menu zvolte <tt>Zobrazit zdroj zprávy</tt>, poté se otevře se okno se zdrojovým kódem:<br>
+
V kontextovém menu zvolte <tt>Uložit jako...</tt> a soubor, který Vám je nabídnut ke stažení uložte a poté přepošlete na náš e-mail uvedený výše. Ihned po přeposlání stažený archiv ze svého počítače smažte.
 
+
[[image:email_report_05.png|600px]]
+
 
+
 
+
Obsah zobrazeného okna zkopírujte do schránky (<tt>CTRL+A</tt> označí celý text a poté <tt>CTRL+C</tt> vloží do schránky) a vložte do zprávy (<tt>CTRL+V</tt>), kterou nám posíláte.
+

Verze z 15:11, 24 červenec 2020

Tento návod slouží pouze pro uživatele Západočeské univerzity v Plzni.

Podvodné e-maily (phishing) mohou neznalé uživatele přimět nezachovat se bezpečně. Pro jejich ochranu můžeme provést určitá opatření, například informovat prostřednictvím novinky na stránkách uživatelské podpory nebo provést blokování závadných odkazů. Ne všechny podvodné zprávy jsou zaslány také pracovníkům CIV, takže každé hlášení od uživatelů nám pomůže.

Obsah

Jaké zprávy bychom chtěli nahlásit

Kromě očividného spamu (nabídky zázračných pilulek, zahradních hadic neuvěřitelných kvalit apod.) všechny pokusy o podvod, zejména zprávy napodobující informace od poskytovalete služby (ZČU, platební brány, banky, pojišťovny, dopravce, ...) s cílem získat přístupové údaje uživatelů. Pokud si nejste jisti, do jaké kategorie zpráva spadá, tak nám ji pošlete, v nejhorším případě si jen rozšíříme sbírku očividného spamu.


Jak přeposlat e-mailovou zprávu

Prosté přeposlání zpráva (forward, přeposlat) není ideální způsob, protože e-mailový klient přepošle pouze část zprávy a my tak přijdeme o část důležitých informací

  • Odkazy ve zprávě
  • Zajímavé html konstrukce
  • Hlavička e-mailu

Proto nám prosím přeposílejte zprávy podle následujících návodů na adresu operator@service.zcu.cz (pouze pro uživatele Západočeské univerzity v Plzni).

E-mailový klient Mozilla Thunderbird

V seznamu doručených zpráv označte zprávu, kterou chcete přeposlat, klikněte na ni pravým tlačítkem myši a v kontextovém menu vyberte Přeposlat jako > Příloha:

Email report 06.png


Přeposílaný e-mail je vložen jako příloha ve formátu eml, která obsahuje kompletní přeposílanou zprávu. Stačí doplnit adresáta a krátký popis a odeslat:

Email report 07.png


Prostředí webmail.zcu.cz

V seznamu doručených zpráv e-mail otevřete (pozn. pokud je zobrazeno upozornění o zobrazení externích obrázků, tak jejich zobrazení nepovolujte) a v pravém horním rohu Webmailu klikněte na ikonku tří teček (viz obrázek):

Email report 04.png


V kontextovém menu zvolte Uložit jako... a soubor, který Vám je nabídnut ke stažení uložte a poté přepošlete na náš e-mail uvedený výše. Ihned po přeposlání stažený archiv ze svého počítače smažte.

Osobní nástroje
Jmenné prostory

Varianty
Zobrazení
Akce
Kdo jsem
Navigace
Často hledaná témata
Nástroje