Kalendář/Nastavení Thunderbird

Z Support
< Kalendář(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
m
 
(Není zobrazeno 81 mezilehlých verzí od 4 uživatelů.)
Řádka 1: Řádka 1:
* Pro podporu kalendářových služeb lze do poštovního klienta Thunderbird přidat rozšíření Mozilla Lightning. Pro bezproblémovou práci s kalendářovým serverem ZČU je třeba použít inovovanou verzi  [http://www.scalableogo.org/downloads/frontends.html Mozilla Lightning - Inverse Edition].
+
Poštovní klient Mozilla Thunderbird je hlavním podporovaným poštovním a kalendářovým klientem v prostředí sítě ZČU.
* Pak lze pracovat s kalendáři '''buď''' přímým připojením přes CalDAV protokol (lze pracovat s více kalendáři) ''' anebo''' prostřednictvím dále nainstalovaného pluginu SyncML (lze pracovat jen s hlavním kalendářem). Případně lze oba způsoby kombinovat. Jako SyncML plugin se nabízí volně použitelný [https://addons.mozilla.org/en-US/thunderbird/addon/8616 Funambol Mozilla Sync Client].
+
* Na desktopu bych doporučil začít s přímým připojením (tedy s rozšířením Mozilla Lightning - Inverse Edition). Kdo nemá zvláštní  důvod, může se bez Funambol klienta obejít.
+
* Máte-li nainstalovanou původní verzi Lightningu, pak ji nejprve odinstalujte a pak nainstalujte zmíněné rozšíření.
+
* Po instalaci rozšíření si nastavte podporu protokolu CalDAV tímto způsobem:
+
menu "Nástroje -> Možnosti -> Rozšířené -> Editor předvoleb" a v něm nastavte existující proměnnou "calendar.caldav.sched.enabled" na hodnotu "true". Poté restartujte celý program Thunderbird.
+
* Vlastní vzdálený kalendář definuji v prostředí Lightningu tímto způsobem:
+
přepnu se do okna kalendáře, pravým tlačítkem myši vyvolám kontextové menu a v něm zvolím "Vytvořit nový kalendář -> V síti -> CalDAV  -> Adresa: https://kalendar.zcu.cz/SOGo/dav/login/Calendar/personal/ (kde login je moje uživatelské jméno v Orionu).  
+
  
<center>[[Soubor:Kalendar-desktop1.png]]</center>
+
Pro bezproblémovou práci s kalendářovým serverem ZČU doporučujeme použít aktuální verzi klienta [http://www.thunderbird.net/ Mozilla Thunderbird] s nainstalovaným doplňkem [http://kalendar.zcu.cz/downloads/extensions/ SOGo Connector], který zajistí automatickou konfiguraci kalendářové služby i instalaci ostatních potřebných komponent.
  
* Při přístupu přes funambol je třeba definovat v jeho konfiguraci (menu "Nástroje -> Funambol sync -> Tools -> Options") adresu serveru jako https://syncml.zcu.cz/funambol/ds a pak vyplnit jméno/heslo.
 
  
<center>[[Soubor:Kalendar-desktop2.png]]</center>
+
* Pracujete-li s Thunderbirdem '''v prostředí Orion''', máte již klienta k dispozici v plné konfiguraci, takže '''nemusíte nic upravovat'''.
  
Na následující kartě "Sync" určuji zdroje, které chci synchronizovat ("Contacts, Calendar, Tasks"). Také zde nastavuji automatickou periodickou synchronizaci "Synchronize every..." a synchronizaci po startu kalednářového klienta "Sync at startup".
 
  
Pod nenápadnými tlačítky "Details" se ukrývá možnost určit vzdálenou složku kontaktů a složky kalendáře a úkolů, s nimiž budou tyto zdroje synchronizovány. Zde tedy definuji "sogo-card" pro kontakty, "sogo-cal" pro kalendář a "sogo-todo" pro úkoly.
+
* Chcete-li s poštou a s kalendářem pracovat v prostředí operačního systému pod svojí vlastní správou, držte se následujícího návodu:
  
Pozor - nezatrhávejte "E-Mail", protože pošta je synchronizovaná přímo přes IMAP klienta.
 
  
<center>[[Soubor:Kalendar-desktop3.png]]</center>
+
----
  
 +
'''Upozornění pro použití kalendářového doplňku SOGo v nové verzi Mozilla Thunderbird 68'''
  
<center>[[Soubor:Kalendar-desktop4.png]]</center>
+
Thunderbird přešel ve verzi 68 k novému formátu doplňků. Původní doplňky nefungují a musí být nahrazeny novými.
  
 +
Proto přecházíte-li na novou verzi Thunderbird 68 a používáte doplňky SOGo pro práci s kalendářovým serverem, musíte provést jejich ruční aktualizaci.
  
* Pozor - v obou variantách je třeba provádět synchronizaci - buď ruční ("Nástroje -> Funambol sync -> Sync All") nebo automatickou - jinak se změny nemohou mezi klientem a serverem přenést [[Soubor:Kalendar-nono.gif]]
+
Postupujte podle těchto kroků:
 +
* po aktualizaci Thunderbirdu na verzi 68 se podívejte, jaké doplňky má nainstalované (menu Nástroje -> Doplňky -> Rozšíření)
 +
* uvidíte-li doplňky SOGo Connector a SOGo Integrator verze menší než 68, ručně je odinstalujte a restartuje Thunderbird
 +
* pomocí webového prohlížeče si stáhněte a na lokální disk uložte nový doplněk [http://kalendar.zcu.cz/downloads/extensions/sogo-connector-68.0.1-zcu.xpi SOGo Connector 68.x.x] (na uvedeném odkazu stiskněte pravé tlačítko myši a zvolte "Uložit odkaz jako...")
 +
* ve spuštěném Thunderbirdu zvolte v menu  Nástroje -> Doplňky -> Rozšíření -> ikonu ozubeného kolečka a v jeho menu zvolte "Instalovat doplněk ze souboru". Ze svého disku vyberte uložený soubor doplňku a nainstalujte ho. Instalujete jen doplněk SOGo Connector, doplněk SOGo Integrator se ve verzi 68 již nepoužívá. Poté Thunderbird restartujte.
 +
* po novém spuštění dojde k automatické instalaci doplňků slovníků
 +
* a po dalším restartu Thunderbirdu je všechno hotovo.
 +
* (postup instalace doplňku SOGo Connector zachycuje i následující návod)
  
<center>[[Soubor:Kalendar-desktop5.png]]</center>
+
 
 +
----
 +
 
 +
 
 +
1) nainstalujte si klienta Thunderbird '''[[Mozilla Thunderbird|doporučeným způsobem]]'''.
 +
 
 +
2) do něho pak nainstalujte doplněk SOGo Connector:
 +
 
 +
z kalendářového serveru ZČU si stáhněte doplněk [http://kalendar.zcu.cz/downloads/extensions/ sogo-connector-68.x] (stáhněte ho webovým prohlížečem a uložte ho na svůj lokální disk)
 +
 
 +
[[Soubor:tb-sogo1.png]]  
 +
 
 +
 
 +
a v Thunderbirdu ho nainstalujte příkazem menu '''Nástroje → Doplňky'''
 +
 
 +
[[Soubor:tb-sogo2.png]]
 +
 
 +
 
 +
Tlačítko s ikonou ozubeného kolečka je vpravo na kartě '''Rozšíření'''
 +
 
 +
[[Soubor:tb-sogo3.png]]
 +
 
 +
[[Soubor:tb-sogo4.png]]
 +
 
 +
Doplněk přidejte a pak potvrďte restart Thunderbirdu.
 +
Po novém spuštění Thunderbird nainstaluje ostatní potřebné doplňky a restartuje se.
 +
 
 +
 
 +
Poté už jen zadáte své uživatelské jméno a heslo a můžete začít pracovat s kalendářovou službou.
 +
 
 +
 
 +
[[Soubor:tb-sogo5.png]]
 +
 
 +
 
 +
[[Soubor:tb-sogo7.png]]
 +
 
 +
 
 +
Po instalaci doplňku SOGo Connector se Thunderbird chová jako plnohodnotný CalDAV/CardDAV klient kalendářové služby ZČU.
 +
Bez dalších konfiguračních zásahů v něm naleznete svůj osobní kalendář. Stejně jako v případě pošty i u kalendáře je pak jedno, pracujete-li s ním v prostředí Thunderbirdu nebo v prostředí webmailu - Vaše kalendářová data jsou Vám k dispozici v obou těchto prostředích ve stejné podobě a pracujete s nimi v zásadě stejným způsobem.

Aktuální verze z 01:07, 6 leden 2020

Poštovní klient Mozilla Thunderbird je hlavním podporovaným poštovním a kalendářovým klientem v prostředí sítě ZČU.

Pro bezproblémovou práci s kalendářovým serverem ZČU doporučujeme použít aktuální verzi klienta Mozilla Thunderbird s nainstalovaným doplňkem SOGo Connector, který zajistí automatickou konfiguraci kalendářové služby i instalaci ostatních potřebných komponent.


  • Pracujete-li s Thunderbirdem v prostředí Orion, máte již klienta k dispozici v plné konfiguraci, takže nemusíte nic upravovat.


  • Chcete-li s poštou a s kalendářem pracovat v prostředí operačního systému pod svojí vlastní správou, držte se následujícího návodu:Upozornění pro použití kalendářového doplňku SOGo v nové verzi Mozilla Thunderbird 68

Thunderbird přešel ve verzi 68 k novému formátu doplňků. Původní doplňky nefungují a musí být nahrazeny novými.

Proto přecházíte-li na novou verzi Thunderbird 68 a používáte doplňky SOGo pro práci s kalendářovým serverem, musíte provést jejich ruční aktualizaci.

Postupujte podle těchto kroků:

  • po aktualizaci Thunderbirdu na verzi 68 se podívejte, jaké doplňky má nainstalované (menu Nástroje -> Doplňky -> Rozšíření)
  • uvidíte-li doplňky SOGo Connector a SOGo Integrator verze menší než 68, ručně je odinstalujte a restartuje Thunderbird
  • pomocí webového prohlížeče si stáhněte a na lokální disk uložte nový doplněk SOGo Connector 68.x.x (na uvedeném odkazu stiskněte pravé tlačítko myši a zvolte "Uložit odkaz jako...")
  • ve spuštěném Thunderbirdu zvolte v menu Nástroje -> Doplňky -> Rozšíření -> ikonu ozubeného kolečka a v jeho menu zvolte "Instalovat doplněk ze souboru". Ze svého disku vyberte uložený soubor doplňku a nainstalujte ho. Instalujete jen doplněk SOGo Connector, doplněk SOGo Integrator se ve verzi 68 již nepoužívá. Poté Thunderbird restartujte.
  • po novém spuštění dojde k automatické instalaci doplňků slovníků
  • a po dalším restartu Thunderbirdu je všechno hotovo.
  • (postup instalace doplňku SOGo Connector zachycuje i následující návod)
1) nainstalujte si klienta Thunderbird doporučeným způsobem.

2) do něho pak nainstalujte doplněk SOGo Connector:

z kalendářového serveru ZČU si stáhněte doplněk sogo-connector-68.x (stáhněte ho webovým prohlížečem a uložte ho na svůj lokální disk)

Tb-sogo1.png


a v Thunderbirdu ho nainstalujte příkazem menu Nástroje → Doplňky

Tb-sogo2.png


Tlačítko s ikonou ozubeného kolečka je vpravo na kartě Rozšíření

Tb-sogo3.png

Tb-sogo4.png

Doplněk přidejte a pak potvrďte restart Thunderbirdu. Po novém spuštění Thunderbird nainstaluje ostatní potřebné doplňky a restartuje se.


Poté už jen zadáte své uživatelské jméno a heslo a můžete začít pracovat s kalendářovou službou.


Tb-sogo5.png


Tb-sogo7.png


Po instalaci doplňku SOGo Connector se Thunderbird chová jako plnohodnotný CalDAV/CardDAV klient kalendářové služby ZČU. Bez dalších konfiguračních zásahů v něm naleznete svůj osobní kalendář. Stejně jako v případě pošty i u kalendáře je pak jedno, pracujete-li s ním v prostředí Thunderbirdu nebo v prostředí webmailu - Vaše kalendářová data jsou Vám k dispozici v obou těchto prostředích ve stejné podobě a pracujete s nimi v zásadě stejným způsobem.

Osobní nástroje
Jmenné prostory

Varianty
Zobrazení
Akce
Kdo jsem
Navigace
Často hledaná témata
Nástroje