Kalendář/Nastavení Thunderbird

Z Support
< Kalendář(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
Řádka 6: Řádka 6:
  
 
Po instalaci těchto rozšíření se Thunderbird chová jako plnohodnotný CalDAV/CardDAV klient kalendářové služby ZČU.
 
Po instalaci těchto rozšíření se Thunderbird chová jako plnohodnotný CalDAV/CardDAV klient kalendářové služby ZČU.
Bez dalších konfiguračních úprav v něm naleznete svůj osobní kalendář. Stejně jako v případě pošty i u kalendáře je pak jedno, pracujete-li s ním v prostředí Thunderbirdu nebo ve webovém prostředí - Vaše kalendářová data jsou Vám k dispozici v obou těchto prostředích
+
Bez dalších konfiguračních úprav v něm naleznete svůj osobní kalendář. Stejně jako v případě pošty i u kalendáře je pak jedno, pracujete-li s ním v prostředí Thunderbirdu nebo ve webovém prostředí - Vaše kalendářová data jsou Vám k dispozici v obou těchto prostředích ve stejné podobě a pracujete s nimi v zásadě stejným způsobem.
ve stejné podobě a pracujete s nimi v zásadě stejným způsobem.
+
  
* Pak lze pracovat s kalendáři '''buď''' [[Kalendář/Nastavení Thunderbird#Přímý přístup ke vzdálenému kalendáři|přímým připojením přes CalDAV protokol]] (lze pracovat s více kalendáři) ''' anebo''' prostřednictvím dále nainstalovaného [[Kalendář/Nastavení Thunderbird#Přístup s využitím pluginu SyncML|pluginu SyncML]] (lze pracovat jen s hlavním kalendářem). Případně lze oba způsoby kombinovat.
+
Používáte-li Thunderbird ve své vlastní instalaci operačního systému a máte-li v něm nainstalovanou originální verzi Lightningu od Mozilly, pak ji nejprve odinstalujte a poté nainstalujte výše uvedená rozšíření.
** Na desktopu bychom doporučili zvolit přímé připojení (tedy s rozšířením Mozilla Lightning - Inverse Edition). Kdo nemá zvláštní  důvod, bez Funambol klienta se obejde.
+
  
* Máte-li nainstalovanou původní verzi Lightningu, pak ji nejprve odinstalujte a pak nainstalujte zmíněné rozšíření [http://www.scalableogo.org/downloads/frontends.html Inverse Edition].
+
Kalendářová rozšíření lze nyní použít do Thunderbirdu verze 2. V blízké budoucnosti (po uvolnění finální originální verze Lightningu od Mozilly) bude podporován i Thunderbird verze 3.
* Po instalaci [http://www.scalableogo.org/downloads/frontends.html rozšíření Mozilla Lightning - Inverse Edition] si nastavte podporu protokolu CalDAV tímto způsobem:
+
** Zvolte menu ''Nástroje -> Možnosti -> Rozšířené -> Editor předvoleb'' a v něm nastavte existující proměnnou <tt>calendar.caldav.sched.enabled</tt> na hodnotu <tt>true</tt>. Poté restartujte celý program Thunderbird.
+
 
+
=Přímý přístup ke vzdálenému kalendáři=
+
* Vlastní vzdálený kalendář definuji v prostředí Lightningu tímto způsobem:
+
přepnu se do okna kalendáře, pravým tlačítkem myši vyvolám kontextové menu a v něm zvolím "Vytvořit nový kalendář -> V síti -> CalDAV  -> Adresa: https://kalendar.zcu.cz/SOGo/dav/login/Calendar/personal/ (kde login je moje uživatelské jméno v Orionu).
+
 
+
<center>[[Soubor:Kalendar-desktop1.png]]</center>
+
 
+
=Přístup s využitím pluginu SyncML=
+
Jako SyncML plugin se nabízí volně použitelný [https://addons.mozilla.org/en-US/thunderbird/addon/8616 Funambol Mozilla Sync Client].
+
* Při přístupu přes funambol je třeba definovat v jeho konfiguraci (menu "Nástroje -> Funambol sync -> Tools -> Options") adresu serveru jako https://syncml.zcu.cz/funambol/ds a pak vyplnit jméno/heslo.
+
 
+
<center>[[Soubor:Kalendar-desktop2.png]]</center>
+
 
+
Na následující kartě "Sync" určuji zdroje, které chci synchronizovat ("Contacts, Calendar, Tasks"). Také zde nastavuji automatickou periodickou synchronizaci "Synchronize every..." a synchronizaci po startu kalednářového klienta "Sync at startup".
+
 
+
Pod nenápadnými tlačítky "Details" se ukrývá možnost určit vzdálenou složku kontaktů a složky kalendáře a úkolů, s nimiž budou tyto zdroje synchronizovány. Zde tedy definuji "sogo-card" pro kontakty, "sogo-cal" pro kalendář a "sogo-todo" pro úkoly.
+
 
+
Pozor - nezatrhávejte "E-Mail", protože pošta je synchronizovaná přímo přes IMAP klienta.
+
 
+
<center>[[Soubor:Kalendar-desktop3.png]]</center>
+
 
+
 
+
<center>[[Soubor:Kalendar-desktop4.png]]</center>
+
 
+
 
+
* Pozor - v obou variantách je třeba provádět synchronizaci - buď ruční ("Nástroje -> Funambol sync -> Sync All") nebo automatickou - jinak se změny nemohou mezi klientem a serverem přenést.
+
 
+
<center>[[Soubor:Kalendar-desktop5.png]]</center>
+

Verze z 10:26, 15 červen 2010

Poštovní klient Mozilla Thunderbird je hlavním podporovaným poštovním klientem v prostředí sítě ZČU. Nainstalujeme-li do něj rozšíření Mozilla Lightning, stane se i klientem kalendářové služby. To je pro nás velmi výhodné, protože máme k dispozici klienta, který umožňuje integrovat poštovní i kalendářové služby do jednoho známého prostředí.

Pro bezproblémovou práci s kalendářovým serverem ZČU je třeba do Thunderbirdu nainstalovat upravenou verzi Lightning - Inverse Edition a další dvě rozšíření SOGo-connector a SOGo-integrator. Všechna tato rozšíření naleznete v repozitáři školního kalendářového serveru. Thunderbird v prostředí Orion/IS je jimi již automaticky vybaven, takže v něm nebude instalovat nic.

Po instalaci těchto rozšíření se Thunderbird chová jako plnohodnotný CalDAV/CardDAV klient kalendářové služby ZČU. Bez dalších konfiguračních úprav v něm naleznete svůj osobní kalendář. Stejně jako v případě pošty i u kalendáře je pak jedno, pracujete-li s ním v prostředí Thunderbirdu nebo ve webovém prostředí - Vaše kalendářová data jsou Vám k dispozici v obou těchto prostředích ve stejné podobě a pracujete s nimi v zásadě stejným způsobem.

Používáte-li Thunderbird ve své vlastní instalaci operačního systému a máte-li v něm nainstalovanou originální verzi Lightningu od Mozilly, pak ji nejprve odinstalujte a poté nainstalujte výše uvedená rozšíření.

Kalendářová rozšíření lze nyní použít do Thunderbirdu verze 2. V blízké budoucnosti (po uvolnění finální originální verze Lightningu od Mozilly) bude podporován i Thunderbird verze 3.

Osobní nástroje
Jmenné prostory

Varianty
Zobrazení
Akce
Kdo jsem
Navigace
Často hledaná témata
Nástroje