Kategorie:WEBnet

Z HelpDesk

Metropolitní počítačová síť západočeské univerzity se nazývá WEBnet. Rozkládá se na území dvou měst, propojuje desítky budov, stovky serverů, přes 2000 pracovních stanic... WEBnet je základem výpočetního prostředí ZČU, které se nazývá Orion.

Struktura sítě

Pokud jste aktivními uživateli sítě WEBnet, vyplatí se vám znát trochu o její struktuře. Připojení kolejí viz níže.

Připojení mobilních zařízení

Mnoho uživatelů dnes pracuje na přenosných počítačích, což vyžaduje ze strany WEBnetu podporu mobilních klientů. Připojení notebooků nebo jiných mobilních zařízení do sítě WEBnet je možné více způsoby, přečtěte si nejprve přehled možností připojení. Podmínky se liší pro [[Notebooky zaměstnanců |zaměstnance] a studenty nebo hosty.

K dispozici je i bezdrátové (WiFi) připojení. V této sekci naleznete i technický popis zprovoznění WiFi pro Linux i Windows a popis autentizace během připojování k síti WEBnet.

Povinná registrace počítačů - služba hostmaster

Každý počítač v síti WEBnet musí mít centrálně zaregistrovanou tzv. IP adresu a hardwarovou adresu (MAC adresa), aby správně fungovaly služby typu DHCP, DNS a BOOTP a aby byl počítač v případě problémů snadno a rychle dohledatelný.

Regsitrace se provádí prostřednictvím služby Hostmaster.

Kolejní sítě

Počítačová síť WEBnet připojuje k internetu i většinu kolejí a tzv. kvazikolejí ZČU (tam, kde je to technicky možné). Vysokoškolské koleje jsou specifické prostředí, a proto jsou kolejní sítě do WEBnetu připojeny odlišným způsobem než ostatní části univerzity (například mají firewall a NAT).

Připojení kolejí popisuje samostatný dokument, který je ovšem psán z pohledu CIVu. Naleznete zde ale odkazy na správce jednotlivých kolejních sítí, kteří vám již poradí s připojením a řešením případných problémů.