LPS:OrionXP/Lokální administrátorské účty v OrionXP

Z Support
Přejít na: navigace, hledání

Obsah

Technologie lokálních administrátorských účtů v OrionXP

Úvod do problematiky

Lokální administrátorské účty se vytváří na počítačích IS kategorie III a na počítačích instalovaných na ostatních pracovištích využívajících službu OrionXP, mají-li lokálního správce, který chce na počítačích provádět administrátorské zásahy.

Dosud (říjen 2006) se administrátorské účty vytvářely lokálně - tj. někdo, kdo znal administrátorské heslo pro OrionXP, došel osobně k předmětnému počítači, vytvořil na něm lokální administrátorský účet (obvykle admink3) a lokálnímu administrátorovi sdělil heslo.

Účty lokálních administrátorů v Active Directory

Takových pracovišť, kde se jeden lokální správce stará o větší počet počítačů, postupně přibývá a navíc se stále častěji vyskytují mimo campus na Borech, takže je třeba nasadit metodu distribuce lokálních adminástrátorských účtů, která je bezpečná a bezkontaktní.

V současnosti jde o hromadné nastavení lokálních administrátorských účtů na těchto pracovištích:

  • knihovna
  • FPR (učebny)
  • FPE (stanice převedené z NW)

Protože automatizované vytvoření lokálních účtů není ideální (někdo by si mohl skript nebo binárku, která účet vytváří, prohlédnout a buďto z ní přímo odečíst heslo, nebo si ji spustit na svém počítači a heslo louskat), rozhodl jsem se vytvořit "neškodné" účty v Active Directory a na příslušných stanicích jen jen zastrkat do skupiny Administrators.

Pro každé pracoviště s jedním lokálním správcem (či skupinou správců) se vytváří jeden účet. Účty jsou uložené v organizační jednotce OrionXP\K3Admins a zařazené do skupiny K3Admins. Ze všech ostatních skupin v AD jsou vyndané.

Hesla k těmto účtů se sdělují lokálním správcům, kteří účet dále využívají, starají o změnu hesla apod.

Nastavení na stanicích

Na stanicích se doménové účty lokálních administrátorů pouze zařazují do skupiny Administrators. Například účet FPEK3Admin se zařadí příkazem:

net localgroup Administrators /ADD w2k\FPEK3Admin

Zařazení provádí modul localadmin, a to na základě nejrůznějších kritérií -- hostname, příslušnosti ke skupině, apod.

Osobní nástroje
Jmenné prostory

Varianty
Zobrazení
Akce
Kdo jsem
Navigace
Často hledaná témata
Nástroje