LPS:Osobní www

Z HelpDesk
Verze z 22. 7. 2019, 14:16, kterou vytvořil Firt (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „==Osobní uživatelské stránky== V diskovém prostoru přiděleném uživateli V rámci projektu Orion se kromě adresáře home (uživatelův domácí a…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Osobní uživatelské stránky

V diskovém prostoru přiděleném uživateli V rámci projektu Orion se kromě adresáře home (uživatelův domácí adresář) nachází také adresář public, ve kterém si uživatel může vytvořit vlastní WWW stránky (jedná se o adresář - např. pro uživatele s přihlašovacím jménem zajicek: /afs/zcu.cz/users/z/zajicek/public/).

V tomto public adresáři si uživatel vytváří strukturu HTML dokumentů (v odstavci o PHP se dozvíme že nejen jich). Aby se zabránilo nežádoucímu výpisu obsahu tohoto adresáře při požadavku o zobrazení hlavní stránky uživatele, je nutné, aby alespoň jeden ze souborů měl název index.php, index.php3, index.php4, index.html, index.htm nebo default.htm. WWW server Apache běžící na serveru home.zcu.cz, který poskytuje domácí uživatelské stránky, se pokouší nalézt v uživatelově public adresáři soubory s výše uvedenými názvy (v uvedeném pořadí). Jakmile narazí na první soubor s názvem, který se nachází v tomto seznamu, pošle jej prohlížeči přistupujícímu k uživatelovým stránkám (bez udání požadovaného souboru). K hlavní stránce uživatele s přihlašovacím jménem 'zajicek' se přistupuje uvedením URL adresy ve WWW prohlížeči:

http://home.zcu.cz/~zajicek/



obdobně lze přistupovat ke stránkám všech uživatelů sítě WEBnet, kteří mají WWW stránky vytvořeny.

Návod na tvorbu HTML stránek lze najít v sekci manuály.

Projekt virtuálních WWW serverů

Tento projekt řeší problematiku zřizování WWW serverů na ZČU. Za použití distribuovaného souborového systému (projekt Orion) a vlastností WWW serveru (Apache) je možné jednoduchým způsobem zřizovat WWW servery pro katedry, fakulty a jiné univerzitní celky.

Katedry (popřípadě jiné administrativní celky) mají obvykle představu o podobě svých WWW stránek, samy vyčlení zodpovědnou osobu, která se bude starat o aktualizaci. Nemají však často prostředky pro pořízení HW a také znalosti o instalaci serveru (HW i SW).

Tento problém je možné řešit pomocí tzv. virtuálních WWW serverů (tj. více WWW serverů současně běžících na jednom stroji). Z pohledu diskové kapacity je možné využít systém AFS, který zajistí jednak jednoduchou údržbu WWW stránek, tak i zálohování (využit bude mechanizmus tzv. AFS projektů). Jak na to