Nápověda:Terminálový server

Z Support
(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
m (smazani protect)
Řádka 17: Řádka 17:
 
=Terminálové servery na ZČU=
 
=Terminálové servery na ZČU=
 
Na ZČU se používá technologie firmy Citrix, pro přístup na TS pak Citrix ICA klient.  
 
Na ZČU se používá technologie firmy Citrix, pro přístup na TS pak Citrix ICA klient.  
<protect show="none" users="Phanousk,Lpabiano" groups="viewrestrict,sysop">
 
f/0JVOZI+QydhALrzaYvURQkNQJ/GwBczRh6ubfbOgJMNr0v4WFKEZL/YwxANMuVRYDfUAwmn1JGKHq8jUmYlHuGiIQAr2KubiAibibHMSeksUsVqRrFnnZz2t/gtshPL3FARr0UNd858R9sFhX7/1Ez2upTyIgUfYc6rUoUm8s=
 
</protect>
 
 
Popis nastavení [[Nápověda:Tenký klient|terminálového klienta]]  pro přístup k těmto strojům najdete [[OrionTS-IS|na této stránce]].
 
Popis nastavení [[Nápověda:Tenký klient|terminálového klienta]]  pro přístup k těmto strojům najdete [[OrionTS-IS|na této stránce]].
  

Verze z 11:24, 16 leden 2014

Tento dokument již není udržován!
Služba byla 30.6.2010 zrušena. Důvodem byla zastaralost technologie a ukončení podpory Microsoft Windows 2000 serveru. Jestliže hledáte návod, jak se připojit z domova k potřebným agendám, zkuste to zde.


Služba byla 30.6.2010 zrušena. Jako náhradu přístupu k studijní agendě STAG můžete využít webového rozhraní na adrese http://portal.zcu.cz v sekci IS/STAG. Pro přístup k Magionu a pokročilým funkcím STAGu lze využít připravených balíčků pro instalaci agend na váš počítač. Návod spolu s podmínkami instalace naleznete na stránce Instalace klienta STAGu a Magionu.

Terminálový server je je stroj poskytující terminálovým klientům GUI. Terminálový klient se také nazývá "tenký klient" (TK). Spojení TK s TS je rychlé, protože jediné, co se musí přenášet po síti, je aktuálně zobrazovaná plocha serveru, pohyby myší a příkazy z klávesnice.

Výhodou terminálového serveru je zejména to, že náklady na pořizování klientských počítačů jsou minimální (počítač nemusí mít mnoho paměti ani výrazně rychlý procesor) a dostupnost různých aplikací i ze systémů, pro které nejsou vytvořené.

Moderní terminálové servery

Moderní TS se používají mnoha různými způsoby. Jsou většinou postavené na stroji, který zvládá simultánní připojení až 50 počítačů. Tyto počítače při použití tenkého klienta typicky fungují tak, jako kdyby na nich běžela plná verze Windows nebo Linuxu. Je to výhodné z několika důvodů:

  • Je potřeba pořídit pouze jeden velmi drahý server a nemusí se kupovat desítky drahých pracovních stanic.
  • Každé spojení s TS může využít jakékoliv zdroje serveru. Tato věc je dobrá zejména v situacích, kdy je potřeba nárazově počítat náročné úlohy. Protože TS má velmi naddimenzovanou konfiguraci, hodí se to každému, kdo někdy potřebuje silný počítač.
  • Na serveru má uživatel uložen stav své práce, ke které se lze dostat odkudkoliv, z jakéhokoliv terminálu.
  • TS je výhodný i pro správce, například zálohování jednoho serveru se provádí daleko lépe, než desítek uživatelských stanic.

Terminálové servery na ZČU

Na ZČU se používá technologie firmy Citrix, pro přístup na TS pak Citrix ICA klient. Popis nastavení terminálového klienta pro přístup k těmto strojům najdete na této stránce.

Zdroje

Osobní nástroje
Jmenné prostory

Varianty
Zobrazení
Akce
Kdo jsem
Navigace
Často hledaná témata
Nástroje