Novinky

Z Support
Verze z 14:44, 9 říjen 2009; Svamberg (diskuse | příspěvky)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Seznam všech novinek v chronologickém uspořádání. Tato stránka zobrazuje všechny novinky, proto nemusí být starší oznámení platná.

Alfabetické uspořádání novinek.

 • 21. 09. 2021, 12:17 - Objednávkový systém v menze Kollárova
  V menze v Kollárově ulici se používá objednávkový systém. Návod na objednávku jídla naleznete na stránkách SKM .
 • 16. 09. 2021, 08:05 - Hromadné výdeje jis karet pro nastupující ročníky
  Vážení studenti, v termínu od 13. září do 1. října se konají v budově CIV hromadné výdeje JIS karet. V rámci této každoroční akce si vyzvedávají nastupující studenti své nové identifikační karty.
 • 13. 09. 2021, 10:24 - Shrnutí letní odstávky systémů 2021
  Vážení kolegové, v tomto článku vám přinášíme shrnutí letošní letní odstávky systémů. Začneme počítačovou sítí. Během odstávky došlo k výměně přístupových switchů na FEL a FZS (Husova) dále pak k upgradu OS centrálního firewallu Fortigate a fyzickému přepojení z 2x 10 Gb/s na 2x 40 Gb/s. U bezdrátové sítě jsme upgradovali OS centrálních kontrolérů, upravili QoS a fyzicky přepojili centrální kontroléry na 2x 10 Gb/s. K upgradu OS došlo i u VPN koncentrátorů. Páteřní síť prošla též upgradem OS na poslední doporučovanou verzi.
 • 01. 07. 2021, 11:09 - Provoz pracoviště Helpdesk CIV v létě 2021
  Vážení návštěvníci Helpdesku, rádi bychom avizovali provozní režim pracoviště Helpdesk CIV během léta (červenec - srpen).
 • 26. 05. 2021, 09:57 - Upozornění - Ransomware Avaddon
  Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal upozornění na zvýšenou aktivitu útočníků provozujících ransomware (vyděračský škodlivý software) Avaddon, jehož cílem je zašifrovat data oběti. Data jsou předem zkopírována z počítače oběti na servery útočníků a část z nich zveřejněna na tzv. dark webu. Typicky může jít o citlivé údaje typu životopisů, smluv apod. Útočníci požadují výkupné jinak zveřejní všechna data. Podobná hrozba se nad námi snáší neustále, nyní však je zaznamenaná zvýšená aktivita i v ČR. Vektorem útoku může být mimo jiné e-mailová zpráva. Proto prosím veškeré podezřelé zprávy s přílohou, u kterých si nebudete jisti neškodností, přeposílejte na operator@service.zcu.cz před jakoukoli manipulací s potenciálně nebezpečnou přílohou. Myslete také na pravidelné zálohování důležitých souborů na tzv. offline zálohu (zařízení, kam se data nakopírují a zařízení se odpojí od pc, aby nedošlo k zašifrování i jeho). Více o varování najdete na https://www.nukib.cz/cs/infoservis/hrozby/1717-upozorneni-na-probihajici-kampan-ransomwaru-avaddon/. Váš bezpečnostní tým WIRT
 • 18. 03. 2021, 11:36 - Ukončení podpory Orion7
  Info red.png
  Od 1. 1. 2022 přestává CIV podporovat Orion7
  Informace k ukončení podpory Orion7 a přechodu na OrionX naleznete na stránce Přechod na OrionX.
 • 14. 03. 2021, 23:55 - Pátá cvičná phishingová kampaň je za námi
  Phishingator odeslal další cvičný phishingový e-mail. Tentokrát cílený na dobrovolně zapojené zaměstnance a zaměstnance CIVu, na souhrnné výsledky se můžete podívat zde: Phishingator - výsledky kampaní. Rozesílání těchto cvičných phishingových e-mailů má za cíl zvýšit vaši odolnost proti phishingovým útokům, kterým nezřídka naši uživatelé čelí. Přihlaste se i vy dle návodu Phishingator – Návod pro uživatele - je to snadné, nic vám nehrozí, dozvíte se, zda jste schopni tomuto rozšířenému útoku úspěšně čelit, a také si potrénujete, na co si musíte u e-mailové komunikace dávat pozor.
 • 09. 03. 2021, 22:32 - Zvyšte svou odolnost vůči phishingovým útokům
  Vážení uživatelé sítě WEBnet, od začátku tohoto roku dostáváme opakovaně různá upozornění ze všech možných stran o hrozbě phishingového útoku. Že tu s námi Phishing stále je a vyskytuje se stále častěji nás ujišťuje celá řada z vás, kteří Phishing bezpečně poznají a hlásí nám ho, abychom ochránili ostatní uživatele, kteří nemusí být tak obezřetní. Za rok 2020 jsme řešili průměrně 0.88 hlášení každý kalendářní den, letos je to již 0.99 hlášení denně. Kdo v obdrženém e-mailu Phishing poznáte, můžete nám ho také přeposlat dle návodu Hlášení podvodných zpráv, stejně tak můžete požádat o kontrolu e-mailu, u kterého si jeho nezávadností nejste jisti. Kdo máte obavu, že Phishing nepoznáte, nebo se chcete zdokonalit v jeho rozpoznávání, využijte možnosti čas od času cvičný phishing od nás obdržet - zaregistrujte se podle návodu - Phishingator – Návod pro uživatele. Po přihlášení jednotným přihlášením na https://phishingator.zcu.cz vás systém registrací provede. Kdo naopak ví, že každý phishing bezpečně rozpozná, může s námi soutěžit, kdo je lepší, souhrnné výsledky kampaní zveřejňujeme - Phishingator - výsledky kampaní. Těšíme se na vás a vězte, že jsme v tom s vámi. Váš bezpečnostní tým WIRT
 • 04. 03. 2021, 14:23 - Změna pracovní doby HelpDesku Bory
  Vážení uživatelé, od zítra 05.03.2021 bude zkrácena pracovní doba HelpDesku Bory do 17:00. Pracovní doba HelpDesku v Jungmannově ulici se nemění.
 • 03. 03. 2021, 07:58 - Končí výhodnější nákup trvalých licenci Adobe
  Vážení uživatelé, dle sdělení výrobce Adobe Systems, k 25. březnu 2021 končí CLP kontrakt mezi výrobcem a sdružením EUNIS Česká Republika a nebude dále prodloužen. Na základě kontraktu bylo možné pořizovat TRVALÉ licence vybraných produktů Adobe za Výhodnější cenu. Po tomto datu budou trvalé licence vybraných produktů Adobe k dispozici i nadále, ale již jen za ceny standardních licencí pro školství. Za cenu ve srovnání se stávajícími zvýhodněnými CLP 3 cena o asi polovinu vyšší. V případě, že v blízké době plánujete pořídit uvedené produkty (Acrobat, produkty Elements, a další) za zvýhodněné ceny, doporučujeme nákup realizovat během následujících tří týdnů, nejpozději do středy 24.března.
 • 26. 02. 2021, 16:08 - Návod na objednávku jídel v Menze
  Provoz menzy byl omezen. Nyní je možné si pouze objednat jídlo a vzít si ho s sebou. Návod jak na to naleznete v tomto článku nebo je k dispozici v podobě PDF.
 • 12. 02. 2021, 11:52 - Školení kyberbezpečnosti
  Máte chuť utéct ze stereotypního způsobu života na homeofficech a distančních výukách? Chcete zároveň udělat něco pro svou vlastní bezpečnost v kyberprostoru? Využijte pro sebevzdělávání naše vzdělávací materiály, které jsou dostupné na https://bezpecnost.zcu.cz. A pokud máte navíc doma děti ve věku 13+, které jsou znuděné, nic je nebaví a chcete, aby se chovaly v kyberprostoru bezpečně, doporučujeme videa od NÚKIB https://osveta.nukib.cz/netvor-videozona. Váš bezpečnostní tým WIRT
 • 15. 12. 2020, 10:44 - Licenční klíč Kaspersky Anti-Virus pro rok 2021
  Vážení uživatelé, je k dispozici licenční klíč Kaspersky Endpoint Security for Windows s platností pro rok 2021. Najde jej na obvyklém místě Kaspersky Anti-Virus for Windows Workstations.
 • 11. 12. 2020, 11:12 - Provozní doba z důvodu výměny oken - Helpdesk Bory
  Vážení uživatelé, od pátku 11.12. do středy 16.12.2020 z důvodu řemeslných úprav v prostorách Helpdesku na Borech (Univerzitní 20, kancelář UI205), bude v tyto dny pracoviště nedostupné.
  K dispozici Vám samozřejmě budeme telefonicky v rozmezí 07:00 - 20:00 a pomocí emailové komunikace. Můžete také navštívit pracoviště Helpdesku v Jungmannově ulici, kde bude zřízen náhradní provoz v rozmezí 07:00 - 20:00.
 • 25. 11. 2020, 08:13 - Nová verze zálohovacího programu Syncovery
  Vážení uživatelé, je k dispozici nová verze zálohovacího programu Syncovery. Instalační soubory a základní návod naleznete na stránce věnované zálohovacímu softwaru Syncovery.
 • 19. 11. 2020, 21:31 - Pozor na malware - odkaz v e-mailu
  Upozorňujeme na e-maily, které se začaly objevovat ve schránkách některých uživatelů nebo v ticketovacím systému RT. E-maily mají tyto společné ukazatale: typicky je odesílatel uživatel e-mailové schránky na seznam.cz, předmět zprávy je shodný s dřívější komunikací (jedná se o odpověď na dřívější komunikaci), e-mail obsahuje anglický text a odkaz na drive.google.com vč. hesla ke stažení. Ve staženém souboru je malware.
 • 18. 11. 2020, 18:26 - Veřejně vystavené odkazy na meetingy v Zoomu
  Na Internetu a zejména na sociálních sítích se stále častěji objevují veřejně vystavené odkazy na Zoom meetingy v doméně cesnet.zoom.us. V řadě případů je takto vystavují sami uživatelé. V některých případech dokonce včetně meeting password. I pokud uživatelé vystaví jen URL meetingu a Meeting není zabezpečený alespoň heslem a pomocí waiting room, vystavují se hrozbě Zoombombingu. V poslední době se objevily zejména na Twitteru skupiny, kde jsou takové odkazy vystavovány právě za účelem společných nájezdů a rušení takto vystavených meetingů.
 • 18. 09. 2020, 09:12 - Helpdesk CIV Jungmannova uzavřen do 2. 10. 2020
  Z personálních důvodů zůstane Helpdesk CIV v Jungmannové ulici uzavřen až do ukončené hromadného výdeje JIS karet. Tj. do 2. 10. 2020 (včetně). Pokud potřebujete kontaktovat Helpdesk, tak využijte pracoviště Helpdesku na Borech (Cesta na CIV). Můžete využít i telefonní spojení 377 63 8888 nebo email operator@service.zcu.cz. Děkujeme za pochopení.
 • 15. 09. 2020, 10:54 - Čtvrtá cvičná phishingová kampaň je za námi
  Phishingator po delší odmlce odeslal čtvrtý cvičný phishingový e-mail všem do té doby přihlášeným dobrovolníkům. Jak kampaň dopadla můžete vidět na stránce s výsledky. Rozesílání těchto cvičných phishingových e-mailů má za cíl zvýšit vaši odolnost proti phishingovým útokům, kterým nezřídka naši uživatelé čelí. Přihlaste se i vy dle návodu zde - je to snadné, nic vám nehrozí, dozvíte se, zda jste schopni tomuto rozšířenému útoku úspěšně čelit, a také si potrénujete, na co si musíte u e-mailové komunikace dávat pozor.
 • 11. 09. 2020, 16:59 - Hromadné výdeje pro první ročníky
  Vážení nově nastupující studenti, od pondělí 14.9.2020 začínají hromadné výdeje karet pro všechny studenty prvních ročníků (včetně navazujících studentů).
 • 12. 08. 2020, 23:24 - Změna certifikátů eduroam
  Info red.png
  Pozor 12.8.2020 byla provedena změna certifikátů radius serverů. Pro přístup k do sítě eduroam je nutné rekonfigurovat Vaše bezdrátová zařízení. Nejlepší možnost je využít automatického konfiguračního nástroje eduroam Configuration Assistant Tool. Více informací naleznete na stránce http://eduroam.zcu.cz.
 • 18. 07. 2020, 10:25 - Nový webmail.zcu.cz
  Do provozu jsme uvedli novou verzi webmailu. Má zcela přepracované webové prostředí, které odpovídá současným trendům a usnadňuje práci na mobilních zařízeních. Víme, že každá změna zažitých pracovních zvyklostí vyžaduje čas potřebný k ovládnutí nového nástroje, původní prostředí jsme proto drželi v provozu dlouhou dobu. Nyní nastal čas na změnu. Orientaci v novém prostředí vám usnadní nápověda, kterou najdete pod ikonou "?".
 • 11. 07. 2020, 20:55 - Přihlašovací stránka - nová URL shib.zcu.cz
  Vážení uživatelé, oznamujeme vám, že některé weby, ke kterým jste se dosud přihlašovali (autentizovali) pomocí jednotné přihlašovací stránky na webkdc.zcu.cz budou v průběhu 29. týdne (týden od 13.7.2020) převedeny na novou autentizační službu (Shibboleth) na adrese shib.zcu.cz. Stránka je na první pohled velmi podobná té, na kterou jste zvyklí viz Shibboleth. Přechod na novou autentizační službu bude postupný, a proto zůstává v provozu i stávající stránka na webkdc.zcu.cz. V důsledku tak může být vyžadována opětovná autentizace při přihlašování do webů napojených na odlišný autentizační systém. Nová autentizační služba bude nastavena např. na webmail.zcu.cz nebo portal.zcu.cz. Pokud se přihlašujete do systémů mimo univerzitu pomocí eduid, bude po vás systém vyžadovat schválit předání údajů o vaší osobě. Stránka vypadá takto. Pokud uvolnění neschválíte nebude přihlášení pokračovat.
 • 24. 05. 2020, 07:48 - Omezení otevírací doby Helpdesku CIV
  Vážení uživatelé, od 25.5.2020 se prodlužuje pracovní doba HelpDesku CIV Bory pro osobní návštěvu do 17:00. HelpDesk v Jungmannově ulici je i nadále uzavřen. Jedná se o opatření na dobu neurčitou s ohledem na vývoj situace ohledně koronaviru. Prosíme o využití hlavně elektronické komunikace. Telefon na helpdesk 377 63 8888 a email operator@service.zcu.cz.
 • 16. 04. 2020, 15:48 - Varování NÚKIB - vysoká hrozba kybernetických útoků
  Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) dnes (16.4.2020) vydal varování před kybernetickými útoky, které v tuto chvíli již probíhají nebo budou pravděpodobně až velmi pravděpodobně probíhat v následujících dnech (zdroj). Vzhledem k situaci, kdy značná část zaměstnanců pracuje z domova na svých počítačích, které nejsou ve správě CIV, máme omezené možnosti, jak vás, uživatele, a vaše zařízení centrálně ochránit a musíme se tak spolehnout na vás. Útok by měl být veden spear phishingovou kampaní. Jedná se o phishing, jak ho znáte, jen může být lépe cílen a být velmi věrohodný. Žádáme, abyste u podezřele vypadajících zpráv neotvírali přílohy a případně nám celou zprávu dle návodu odeslali k posouzení. WEBnet Incident Response Team
 • 27. 03. 2020, 15:19 - Rozšíření podpory bezkontaktní výuky v IS/STAG
  Vážené kolegyně, kolegové, tato informace je směřována na všechny vyučující, kteří jsou pro LS 2019/2020 v IS/STAG vedeni jako vyučující předmětů nebo rozvrhových akcí. Prosím, předejte ho případně všem na ZČU, kterým se informace mohou hodit. Vývojáři IS/STAG pro vás v posledních dnech rozšířili podporu bezkontaktní výuky ve STAGu na následující nástroje =>
 • 16. 03. 2020, 18:57 - Neomezená data na služební mobilní telefony
  Služební mobilní telefony s aktivním datovým tarifem budou mít dočasně od 18.3.2020 neomezený datový tarif, zatím do konce dubna 2020. T-Mobile po dobu nouzového stavu nabízí svým firemním zákazníkům neomezená data zdarma.
 • 16. 03. 2020, 11:38 - VPN v kolejní síti dočasně povolena
  Po dobu mimořádných opatření je zavedena výjimka v Provozním řádu kolejních sítí ZČU ze zákazu použití VPN na kolejích a zaměstnaneckých bytech. Výjimka se vztahuje na všechny zaměstnance, doktorandy a v odůvodněných případech i na studenty ZČU.
 • 06. 03. 2020, 16:15 - Přiřazeny licence Power BI Free pro všechny uživatele Microsoft Office 365
  Studenti a zaměstnanci využívající Microsoft Office 365 mají nově přiřazeny licence pro základní přistup ke službám Microsoft "Power BI Free". Uživatelé v doméně https://office365.zcu.cz mohou napojit své zdroje dat na platformu Power BI, výsledky publikovat na Web a exportovat do Excelu nebo PowerPointu.
 • 28. 02. 2020, 00:39 - Dočasné omezení přístupu přes vzdálenou plochu z Internetu
  Dočasně je blokován veškerý přístup z Internetu na vzdálenou plochu (RDP). Důvodem je ochrana zařízení v síti WEBnet před probíhajím masivním útokem z mnoha tisíc adres, kterému ZČU právě čelí. V důsledku útoku bylo již napadeno ransomwarem několik počítačů. Pokud potřebujete přistupovat vzdáleně na svá zařízení, použijte VPN, pak se na vás omezení nebude vztahovat.
 • 06. 02. 2020, 22:07 - E-maily s nebezpečnou přílohou
  Uživatelé ZČU se opět stali adresáty e-mailu s nebezpečnou přílohou. Příloha se otevírá ve Wordu a obsahuje nebezpečné makro. V textu e-mailu je informace, že po seznámení se s dokumenty za rok 2019 byla nalezena neprovedená platba za žádost vč. čísla a částky. E-mail je psaný česky s minimem chyb. Doporučujeme neotevírat přílohu a na e-mail nereagovat. Bezpečnostní skupina WIRT.
 • 16. 01. 2020, 10:19 - Ukončení podpory MS Windows 7
  Microsoft ukončil ke 14.1.2020 podporu operačního systému Windows 7. Z tohoto důvodu budeme nuceni postupně ukončit podporu Windows 7 ze strany CIV. Strategie do dalšího období je následující:
 • 14. 01. 2020, 11:56 - Nákup mobilních telefonů v roce 2020
  Od nového roku 2020 se mění způsob nakupování mobilních telefonů. Postup je následující:
 • 10. 01. 2020, 16:15 - Vlna nebezpečných e-mailů
  Varujeme uživatele ZČU před vlnou podvodných e-mailových zpráv se závadnou přílohou, která upozoňuje na problémy s doručením balíčku z různých důvodů. Buďte obezřetní a přílohu neotevírejte. Upozorňujeme také, že obezřetnost je důležitá neustále, protože dnešní situace není ojedinělá, pouze má svá jistá specifika. Bezpečnostní skupina WIRT.
 • 06. 01. 2020, 12:01 - Třetí cvičná phishingová kampaň je za námi
  Phishingator využil vánoční čas a v úterý 17.12.2019 odeslal třetí cvičný phishingový e-mail všem do té doby přihlášeným dobrovolníkům s nabídkou vánočních dárků. Jak kampaň dopadla můžete vidět na stránce s výsledky. Rozesílání těchto cvičných phishingových e-mailů má za cíl zvýšit vaši odolnost proti phishingovým útokům, kterým nezřídka naši uživatelé čelí. Přihlaste se i vy dle návodu zde - je to snadné, nic vám nehrozí, dozvíte se, zda jste schopni tomuto rozšířenému útoku úspěšně čelit, a také si potrénujete, na co si musíte u e-mailové komunikace dávat pozor.
 • 05. 12. 2019, 11:27 - Licenční klíč Kaspersky Anti-Virus pro rok 2020
  Vážení uživatelé, je k dispozici licenční klíč Kaspersky Endpoint Security for Windows s platností pro rok 2020. Najde jej na obvyklém místě Kaspersky Anti-Virus for Windows Workstations.
 • 29. 11. 2019, 14:54 - Změna schvalování finanční kontroly čipovými kartami
  Vážení uživatelé finanční kontroly Magion od 1.12.2019 dochází ke změně způsobu schvalování objednávek a faktur v systému magionweb.zcu.cz. Od uvedeného data nebude možné pro schválení používat čipovou kartu JIS, ale schvalování bude probíhat pomocí vašeho Orion hesla. Postup při schvalování zůstává téměř stejný, pouze v okamžiku, kdy bylo nutné vložit kartu a PIN, systém vyzve k opětovnému přihlášení jménem a heslem (tzv. reautentizace). Tím se ověří, že počítač právě ovládá oprávněný uživatel a bude provedeno schválení dokladu.
 • 09. 11. 2019, 00:24 - Druhá phishingová kampaň je za námi
  Vážení příznivci IT Bezpečnosti, ve středu 6.11.2019 byl odeslán druhý cvičný phishingový e-mail všem do té doby přihlášeným dobrovolníkům. Rozesílání těchto cvičných phishingových e-mailů má za cíl zvýšit vaši odolnost proti phishingovým útokům, kterým nezřídka naši uživatelé čelí. Přihlaste se i vy dle návodu zde - je to snadné, nic vám nehrozí, dozvíte se, zda jste schopni tomuto rozšířenému útoku úspěšně čelit, a také si potrénujete, na co si musíte u e-mailové komunikace dávat pozor. Pokud vás zajímají výsledky, přinášíme je souhrnně na stránce Phishingator - výsledky kampaní.
 • 27. 09. 2019, 12:04 - Změna chování RT systému - zrušení vyřešenek
  Od 1.10.2019 se mění nastavení RT systému, nebude posílat tzv. vyřešenky (automatická zpráva: Dobry den, Vas pozadavek byl uzavren...).
 • 09. 09. 2019, 16:46 - Hromadný výdej JIS karet
  Ve dnech 16. 9. 2019 - 04. 10. 2019 se v době od 9.00 do 16.30 koná v místnosti UI203 Hromadný výdej JIS karet pro studenty prvních ročníků. Pro vydání karty je nutno předložit občanský průkaz. Stav výroby karty lze sledovat na stránce http://jis.zcu.cz.
 • 02. 08. 2019, 11:03 - Přístup na Helpdesk Bory 5.8. - 23.8. 2019
  Z důvodu opravy podlahy v chodbě v prvním patře budovy UU, bude přístup na Helpdesk možný v čase 7-15h přes boční služební vchod CIV pomocí JIS karty. Pokud budete potřebovat využít vchod bez JIS karty, tak na dveřích bude kontakt na Helpdesk, který vám dálkově otevře.
 • 28. 06. 2019, 12:17 - Mobilní telefony - nová rámcová smlouva 2q/2019
  Vážení kolegové, od 1. 7. 2019 začne platit nová rámcová smlouva na mobilní telefony. Vysoutěžené modely naleznete na Mobilní telefony. Ceny naleznete na Rámcová smlouva na dodávku mobilních telefonů.
 • 20. 06. 2019, 10:11 - První phishingová kampaň je za námi
  Vážení příznivci IT Bezpečnosti, minulý týden jsme spustili novou službu, kde se můžete dobrovolně přihlásit k odběru cvičných phishingových e-mailů a bez rizika si tak procvičit svou schopnost odolat tomuto typu útoku. Phishingový útok má za cíl ukradnout vám vaši identitu a vydávat se za vás. Pro přihlášení k odběru postupujte podle návodu zde. Zároveň přinášíme souhrnné výsledky kampaní na stránce Phishingator - výsledky kampaní.
 • 08. 04. 2019, 12:13 - Zrušení služby IPSec VPN
  V pátek 5. dubna 2019 došlo k definitivnímu zrušení málo používané služby IPSec VPN využívající Cisco VPN klienta.
 • 05. 04. 2019, 11:34 - Provoz pracoviště Helpdesk CIV, dne 05.04.2019
  Vážení uživatelé, provoz pracoviště Helpdesk CIV
 • 04. 04. 2019, 20:07 - Podvodné e-maily opět na scéně
  Téměř všechny zpravodajské služby, odborné weby i Policie ČR https://www.policie.cz/clanek/web-informacni-servis-zpravodajstvi-podvodne-jednani-na-internetu.aspx varovali před další vlnou podvodných e-mailů, které se snaží přesvědčit adresáty, že byli natočeni při sledování stránek s pornografií, a hrozí odeslání známým. Požadují výkupné za smazání. Je to již 3. vlna, kterou jsme zaznamenali, a věříme, že nikdo z našich uživatelů této ohrané písničce neuvěří. Bezpečnostní skupina WIRT
 • 01. 03. 2019, 16:36 - Provoz pracoviště Helpdesk CIV, dne 01.03.2019
  Vážení uživatelé, provoz pracoviště Helpdesk CIV
 • 19. 02. 2019, 16:13 - Phishingový útok - falešný WebAuth
  ZČU se opět stala cílem útočníků skrze phishingové e-maily. Nyní přišel do schránek mnoha uživatelů stroze napsaný e-mail s odkazem na falešnou přihlašovací stránku. Podvod lze rozpoznat tak, že adresa stránky není webkdc.zcu.cz se zeleným nápisem Západočeská univerzita v Plzni (CZ) a stránka vypadá na první pohled jinak než jste běžně zvyklí (více roztažená, logo v angličtině). Pokud máte obavu, že vás nachytali, doporučujeme neprodlenou změna hesla k orion kontu na https://heslo.zcu.cz. Bezpečnostní skupina WIRT
 • 15. 02. 2019, 13:34 - Mobilní telefony - nová rámcová smlouva 1q/2019
  Vážení kolegové, od 15. 2. 2019 začala platit nová rámcová smlouva na mobilní telefony. Vysoutěžené modely naleznete na Mobilní telefony. Ceny naleznete na Rámcová smlouva na dodávku mobilních telefonů.
 • 15. 02. 2019, 11:57 - Vyděračský e-mail opět útočí
  Upozorňujeme uživatele na novou vlnu vyděračských e-mailů. S tímto typem útoku jsme se setkali již v září loňského roku a jelikož útočníkům patrně přinesl velký zisk, nyní akci opakují. Ve zprávě píší o tom, že vám napadli účet, což dokazují tím, že e-mail se tváří, že odešel z Vaší e-mailové schránky. Ve skutečnosti jen útočníci využili možnosti e-mail modifikovat tak, že v poli "Odesílatel" je Vaše e-mailová adresa. Odkud e-mail skutečně odešel a zda autentizovaně, lze najít v hlavičce e-mailu. Podstatou sdělení je, že útočník má Vaše video, jak si prohlížíte stránky s erotickým obsahem a hrozí jeho rozesláním známým a kolegům, pokud nezaplatíte částku 250 USD pomocí bitcoinu. Ve skutečnosti žádné takové kompromitující materiály nemá a pouze chce vyvolat strach v uživatelích a obohatit se.
 • 12. 02. 2019, 15:18 - Platnost certifikátů na kartách JIS
  Vážení uživatelé, dne 2.3.2019 končí platnost současných certifikátů na kartě JIS uživaných pro elektronický oběh dokladů (finanční kontrola Magion). Všichni uživatelé tohoto systému si musí certifikát obnovit návštěvou na HelpDesku CIV.
 • 19. 12. 2018, 11:03 - Provoz pracoviště Helpdesk CIV dne 21.12.2018
  Vážení uživatelé, provoz pracoviště helpdesku bude dne 21.12.2018 omezen.
 • 13. 12. 2018, 10:50 - Licenční klíč Kaspersky Anti-Virus pro rok 2019
  Vážení uživatelé, je k dispozici licenční klíč Kaspersky Endpoint Security for Windows s platností pro rok 2019. Najde jej na obvyklém místě Kaspersky Anti-Virus for Windows Workstations.
 • 06. 11. 2018, 10:47 - Mobilní telefony - nová rámcová smlouva 2Q2018
  Vážení kolegové, od 6. 11. 2018 začala platit nová rámcová smlouva na mobilní telefony. Vysoutěžené modely naleznete na Mobilní telefony. Ceny naleznete na Rámcová smlouva na dodávku mobilních telefonů.
 • 27. 09. 2018, 09:25 - Upozornění na rozšířený vyděračský e-mail
  Do schránek našich uživatelů je zasílána nová verze vyděračského e-mailu od "člena mezinárodní hackerské skupiny". Prý pokud do 48 nezaplatíte určitou částku v bitcoinech, zveřejní detaily o vašich návštěvách stránek pro dospělé. Doporučujeme takovou zprávu smazat a nic neplatit, protože jde pouze o sociální inženýrství. Bezpečnostní skupina WIRT
 • 26. 09. 2018, 15:00 - Změna adresního rozsahu pro VPN službu
  Z důvodu zvýšeného zájmu o službu VPN jsme byli nuceni zvětšit rozsah přidělovaných IP adres. Nyní je uživateli dynamicky přidělena IP adresa z rozsahu 147.228.234.0/23. Při použití Cisco AnyConnect Secure Mobility klienta je navíc uživateli dynamicky přidělena IPv6 adresa z rozsahu 2001:718:1801:1234::/64.
 • 22. 09. 2018, 22:22 - Pozor na vyděračský email
  Upozorňujeme na vyděračský email, který se objevil v emailových schránkách některých uživatelů. Email je psaný ne moc pravopisnou češtinou a obsahuje informaci, že vyděrač získal kompromitující materiál s vámi díky umístění viru na pornografické stránky. Tvrdí, že vlastní vaše video, které rozešle vašim kontaktům, pokud nepošlete bitcoiny (BTC) v odpovídající dolarové hodnotě. S tímto emailem jsme se setkali již v anglické verzi, nyní jej vyděrač strojově přeložil a znovu útočí na uživatele ZČU. Doporučujeme výkupné neplatit a email ignorovat. Bezpečnostní skupina WIRT
 • 19. 09. 2018, 17:56 - Phishing "Validate Profile"
  Západočeská univerzita v Plzni se stala opět terčem povedeného phishingového útoku. Do mnoha emailových schránek přišel email s Předmětem "Validate Profile" a odkazem s textem click here to re-verify and continue usage. Emaily mohou mít v budoucnu pozměněnou podobu i odkaz může směrovat jinam, než nyní "remitmaster.com". Vždy se ale kliknutím dostanete na falešný webauth, prakticky nerozeznatelný od pravého. Dávejte si pozor, zda svůj orion login a heslo zadáváte do formuláře na stránce, která má v adrese uvedeno "webkdc.zcu.cz", adresa může ještě pokračovat dalšími znaky, ale začínat musí vždy webkdc.zcu.cz. Pokud máte obavu, že vás nachytali, doporučujeme neprodlenou změna hesla k orion kontu na https://heslo.zcu.cz. Bezpečnostní skupina WIRT
 • 19. 09. 2018, 07:23 - Nové rozhranní pro přesměrování linek
  Bylo zprovozněno nové rozhranní pro přesměrování telefonních linek. Svojí linku zde můžete nejen přesměrovat na jinou linku ZČU ale i na linky mimo ZČU (např. mobilní číslo) se zachováním identifikace původního volajicího. Dále zde naleznete historii volání včetně zmeškaných hovorů.
 • 13. 09. 2018, 14:39 - Phishing Office365
  Některé univerzity v ČR čelí phishingovému útoku na své uživatele přes falešný přihlašovací formulář Office365. Je možné, že se útok přenese i na ZČU. Buďte prosím obezřetní, nezadávejte své přihlašovací údaje do formulářů, na které se dostanete odkazem z emailu, podezřelé emaily hlaste na operator@service.zcu.cz. Více o Phishigu se dozvíte zde. Pokud si stále nejste jisti, jak rozpoznat podvod, přijďte na školení o Phishingu viz stránka seminářů CIV. Bezpečnostní skupina WIRT
 • 12. 09. 2018, 09:49 - Phishing "Mbank přístup blokován" zaměrený na klienty mBank
  Někteří z našich uživatelů se dnes mohli, nebo ještě mohou stát cílem vlny phishingových e-mailů, zaměřených na klienty mBank. Velmi kvalitní češtinou napsaný e-mail odkazuje na podvrženou kopii přihlašovacího formuláře elektronického bankovnictví mBank, kterou lze rozpoznat podle špatné URL (adresy). Jejím cílem je vylákat z uživatelů přihlašovací údaje. Přístup na podvodný formulář z univerzitních počítačů byl zablokován, přesto vybízíme uživatele ke zvýšené opatrnosti. Bezpečnostní skupina WIRT
 • 29. 08. 2018, 13:46 - Microsoft Office 2019
  Vážení kolegové, pro ty, kteří uvažují o nákupu Microsoft Office ještě do konce roku, máme informaci o nové verzi. Microsoft Office 2019 by měl být k dispozici pro objednání někdy říjen-listopad a podstatné je, že by mělo dojít k mírnému nárůstu ceny.
 • 14. 08. 2018, 08:27 - Velká letní odstávka informačních systémů 2018
  Vážení uživatelé, dle pokynu kvestora se ve dnech 14. – 19. srpna 2018 uskuteční každoroční odstávka informačních systémů ZČU. Během celé profylaxe může docházet k výpadkům služeb.
 • 23. 07. 2018, 09:37 - SIM karty hrazené srážkou ze mzdy
  V rámci stávající mobilní telefonie ZČU (smlouva T-Mobile) je nyní možné vydat zaměstnanci SIM kartu s tím, že náklady bude hradit zaměstnanec. Cenové a provozní podmínky jsou stejné jako u služebních mobilních telefonů, hrazení je realizováno automatickou srážkou ze mzdy.
 • 19. 06. 2018, 09:36 - Mobilní telefony - nová rámcová smlouva
  Vážení kolegové, od 1. 6. 2018 začala platit nová rámcová smlouva na mobilní telefony. Vysoutěžené modely naleznete na Mobilní telefony. Ceny naleznete na Rámcová smlouva na dodávku mobilních telefonů.
 • 14. 06. 2018, 14:19 - Upozornění na nový phishing - Uživatel účtu
  ZČU je opět terčem phishingových útočníků. Do mnoha schránek uživatelů přišel email s předmětem "Uživatel účtu", odesílatel je uveden "info@zcu.cz". Email informuje o tom, že Vaše schránka je plná a nemůže přijmout důležité zprávy. Po kliknutí na odkaz webmail-zcu-cz.weebly.com se otevře falešná stránka s vizuálně podobným jednotným přihlašovaním (tzv. webauth).V případě, že jste údaje vyplnili do falešného formuláře, změňte si neprodleně heslo na stránce https://heslo.zcu.cz. Více informací o Phishingu naleznete stránce věnované phishingu. Bezpečnostní skupina WIRT
 • 01. 04. 2018, 09:06 - Nový čip místo JIS karty
  JIS čip
  1.4.2018: IoT laboratoř CIV připravuje speciální podkožní čip, který umožňuje monitorování životních funkcí subjektu i jeho okolí. Získaná data jsou průběžně odesílána pro další zpracování do cloudu. Čip obsahuje i JIS část určenou k ovládání snímačů, což zvýší v prostředí ZČU komfort nositele. Plzeňskou kartu tímto způsobem zatím nelze poskytnout, řešení připravujeme. Zájemci o účast v pilotním provozu se mohou přihlásit na HelpDesku CIV.
 • 27. 03. 2018, 16:03 - Provoz pracoviště Helpdesk CIV, dne 29.03.2018
  Vážení uživatelé, provoz pracoviště Helpdesk CIV 29.03.2018 bude omezen do 17:00.
 • 09. 03. 2018, 13:43 - Upozornění na nové phishingy - odkaz končí zcuu.htm
  Upozorňujeme, že univerzita je cílem phishingového útoku. Emaily chodí s různým předmětem i odesílatelem a odkaz v emailu končí na /zcuu.htm - odkaz se ukáže po pozastavení šipkou na podtrženými slovy "Click here" apod.. Odkaz vede na falešný webauth a v některých případech je stránka dokonce s certifikátem (zeleným zámečkem). Nenechte se zmást a hlídejte si prosím, zda při zadávání orion loginu a hesla se skutečně nacházíte na webkdc.zcu.cz. V případě, že jste údaje vyplnili do falešného formuláře, změňte si neprodleně heslo na stránce https://heslo.zcu.cz. Více informací o Phishingu naleznete stránce věnované phishingu. Bezpečnostní skupina WIRT
 • 02. 03. 2018, 13:03 - Phishingová zpráva z info@zcu.cz
  Dejte si pozor na podvodný phishingový e-mail "Verify Identity", který se tváří, že pochází z adresy info@zcu.cz. Odkaz ve zpráve však vede na falešný webauth. V případě, že jste údaje vyplnili, změňte si neprodleně heslo na stránce https://heslo.zcu.cz. Více informací o Phishingu naleznete stránce věnované phishingu. Bezpečnostní skupina WIRT
 • 28. 02. 2018, 15:34 - Nový tiskový systém
  Na ZČU proběhla výměna tiskového systému SafeQ za nový systém Vlaštovka. Jistě jste si již všimli nových terminálů u veřejných tiskáren. S touto změnou dochází i k výměně ovladačů tiskáren. Pro uživatele to bude znamenat, že mezi tiskárnami už neuvidí "Safe A3/A4 Černobílá a SafeQ A3/A4 Barevná". Nahradí je "Tisk ZČU A3 Černobílá, Tisk ZČU A4 Černobílá, Tisk ZČU A3 Barevná a Tisk ZČU A4 Barevná". Zaměstnancům se zobrazí pouze "Tisk ZČU". V případě problému kontaktujte HelpDesk.
 • 29. 01. 2018, 10:57 - Upozornění na nový phishing - Prezident ZČU
  Dejte si pozor na podvodný phishingový e-mail "příchozí zpráva z kanceláře prezidenta Západočeské univerzity". Odkaz vede na falešný webauth. V případě, že jste údaje vyplnili, změňte si neprodleně heslo na stránce https://heslo.zcu.cz. Více informací o Phishingu naleznete stránce věnované phishingu. Bezpečnostní skupina WIRT
 • 26. 01. 2018, 20:03 - Aktualizovaný terminálový server eryx
  Během poslední odstávky byl aktualizován terminálový server eryx na Debian/Stretch. Prosíme uživatele, aby hlásili případné nefunkčnosti na operator@service.zcu.cz.
 • 24. 01. 2018, 11:12 - Provoz pracoviště Helpdesk CIV Jungmannova, dne 25.01.2018
  Vážení uživatelé,
 • 19. 12. 2017, 15:18 - Upozornění na nový phishing - Limit kvóty
  Do některých emailových schránek ZČU přišel phishingový email s upozorněním na dosažení kvóty 98%. Neklikejte na odkaz. V případě, že jste již klikli a vyplnili platné údaje do podvodné stránky, je nutné neprodleně změnit Orion heslo (pokud tam byly vyplněny údaje Orion konta). Již máme také případy, kdy ke zneužití platných údajů, vyplněných do této podvodné stránky, skutečně došlo.
 • 15. 12. 2017, 12:53 - Provoz pracoviště Helpdesk CIV, dne 22.12.2017
  Vážení uživatelé, provoz pracoviště helpdesku bude dne 22.12.2017 omezen..
 • 11. 12. 2017, 10:26 - Licenční klíč Kaspersky Anti-Virus pro rok 2018
  Vážení uživatelé, je k dispozici licenční klíč Kaspersky Endpoint Security for Windows s platností pro rok 2018. Najde jej na obvyklém místě Kaspersky Anti-Virus for Windows Workstations.
 • 07. 12. 2017, 01:09 - Phishingová zpráva - nesprávně čerpaná dovolená
  Dne 7. 12. 2017 byl některým uživatelům doručen e-mail od neexistujícího oddělení "Pracovně-právní vztahy" upozorňující na nesprávně čerpanou dovolenou. Jedná se o poslední plánovaný cvičný phishingový e-mail se simulovanou závadnou přílohou - více informací najdete na stránce věnované cvičným phishingovým zprávám.
 • 28. 11. 2017, 09:51 - Nová rámcová smlouva na mobilní telefony
  Vážení kolegové, od 16. 11. 2017 začala platit nová rámcová smlouva na mobilní telefony. Vysoutěžené modely naleznete na Mobilní telefony. Ceny naleznete na Rámcová smlouva na dodávku mobilních telefonů.
 • 27. 11. 2017, 21:58 - SecFest2017 již tuto středu
  Také letos CIV ve spolupráci se sdružením CESNET pro všechny studenty i zaměstnance ZČU připravil festival aktuálních témat (nejen) z IT bezpečnosti a práva #SecFest2017. Festival se bude konat ve středu 29.11.2017 od 15:00 v posluchárně US217 a vystoupí na něm řečníci z CIVu i CESNETu. Kompletní program, další informace či odkaz na Facebookovou událost naleznete na stránkách festivalu.
 • 20. 11. 2017, 10:19 - Phishingový e-mail - E-doklad o měsíčním vyúčtování
  Dne 20. 11. 2017 byl některým uživatelům doručen e-mail od neexistující "Finanční divize". Jedná se o praktický cvičný phishing, který je snadno rozpoznatelný - více informací najdete na stránce věnované cvičným phishingovým zprávám.
 • 01. 11. 2017, 14:52 - Upozornění na nový phishing - Falešné exekuční příkazy
  Bezpečnostní skupina WIRT upozorňuje uživatele sítě WEBnet, že se v ČR začal šířit nový phishingový email, tvářící se jako email od Exekutorského úřadu v Plzni. Email obsahuje zavirovanou přílohu. V případě obdržení takového emailu, jej prosím přepošlete na adresu operátorů helpdesku a v žádném případě přílohy neotevírejte. Více informací o Phishingu zde.
 • 31. 10. 2017, 10:45 - Upozornění na nový phishing - Školení řidičů referentských vozidel
  Bezpečnostní skupina WIRT upozorňuje uživatele sítě WEBnet, že se po univerzitě šíří další phishingový email. Nyní se jedná o email s předmětem Školení řidičů referentských vozidel a obsahuje pdf přílohu, která se po otevření snaží přistoupit na podezřelou adresu skoleni.zcu.bz a vyžaduje povolení spuštění javascriptu. Více informací o Phishingu zde.
 • 17. 10. 2017, 22:39 - Praktické phishingové testy
  Podvodný e-mail (phishing), který byl vybraným uživatelům doručen 16.10. byl součástí praktických phishingových testů, které mají pomoci uživatelům naučit se na praktických příkladech rozpoznávat reálné podvodné e-maily. Detaily včetně screenshotů jsou na stránce Praktické phishingové testy. Na tuto stránku budou dále postupně doplňovány i další podvodné e-maily z této vzdělávací kolekce.
 • 16. 10. 2017, 11:51 - Upozornění na nový phishing - SMP
  Bezpečnostní skupina WIRT upozorňuje uživatele sítě WEBnet, že se po univerzitě šíří nový, velmi zdařilý, phishing, který se snaží vylákat přihlašovací údaje k Orion kontu tím, že simuluje zprávy o nutnosti prodloužení hesla pro mobilní připojení. Více informací o Phishingu zde.
 • 08. 09. 2017, 13:24 - Změny po letní odstávce 2017
  Každoroční letní odstávku jsme využili k akcím, které není možné provést za běžného provozu. Podrobnosti najdete v následujícím textu.
 • 17. 08. 2017, 12:35 - Alfresco - Online editace
  Od 21.8.2017 je v provozu online editace pro dokumenty uložené v systému Alfresco. Jednoduchý návod jak pracovat s touto novou funkcí je na online editace. Tato funkce umožňuje online spolupráci nad jedním dokumentem více osobám, jedná se o podobnou funkci využívanou v Google apps. Výhodou je, že dokumenty takto editované pomocí systému Alfresco neopouštějí místo univerzity.
 • 26. 07. 2017, 14:06 - Upozornění na zmeškané hovory z neznámých čísel
  Upozorňujeme na výskyt volání (často zmeškaných, protože volají krátce) z neznámých čísel, která NEzačínají českou předvolbou +420. ČR se stala terčem útočníků, kteří vydělávají na tom, že jim zavoláte zpět, a vás to samozřejmě bude stát nemalé částky za volání mimo EU. Bezpečnostní tým WIRT ZČU.
 • 19. 07. 2017, 15:48 - Upozornění na nový phishing
  Dejte si POZOR na další phishingový útok, který se objevil na ZČU. Jedná se o email, kde je v předmětu název oddělení, katedry,... např. kma.zcu.cz atd. Text emailu je anglický a píše se tam o stížnosti na protiprávní jednání "infringement complaint". Přílohou je pak wordovský dokument, který k otevření vyžaduje heslo, které je uvedeno v obdrženém emailu. Po otevření ve Wordu se na první stránce zobrazí vložené objekty vypadající jako wordovské, ale při poklepání se spustí škodlivý kód (javascript). Emaily prosím přepošlete na adresu operator@service.zcu.cz a poté jej prosím ignorujte nebo smažte. V žádném případě neotevírejte přílohu. Za spolupráci děkuje bezpečnostní tým WIRT ZČU.
 • 13. 07. 2017, 10:49 - Provoz HelpDesku po dobu letních prázdnin
  Kategorie:HelpDesk Po dobu letních prázdnin platí upravená doba provozu HelpDesku i počítačových učeben CIV. Pracoviště HelpDesku v Jungmannově ulici(JJ108) je v období od 3.7.17 do 15.09.17 uzavřeno. Pracovní doba HelpDesku Bory (UI205) v období od 3.7.17 do 28.7.17 - 7:00 až 18:00. V období od 31.7.17 do 08.09.17 - 7:00 až 15:00.
 • 22. 06. 2017, 13:43 - Seminář CIV - analýza malware Crypt0l0cker
  Ve středu 28.6. ve 13:00 v UI127 se koná seminář věnovaný analýze chování nyní populárního malware Crypt0l0cker. Prezentaci povede Aleš Padrta. Podrobnosti najdete na http://seminar.civ.zcu.cz.
 • 20. 06. 2017, 09:56 - Přechod z Kaspersky Anti-Virus 6.0 na Kaspersky Endpoint Security 10.3
  Skončila podpora antivirového programu Kaspersky Anti-Virus verze 6.0.4, tato verze již nestahuje nové virové definice. Přejděte proto na novějši verzi Kaspersky Endpoint Security.
 • 13. 06. 2017, 09:55 - T-Mobile a EU roaming
  Od 11.6.2017 T-Mobile zavedl na základě EU regulace nové ceny volání v rámci Evropské unie, Norska, Lichtenštejnska a Islandu. ZČU v současné době odebírá služby T-Mobile. Podrobnější informace o cenách tarifů a nabízených mobilních telefonech naleznete na stránce Ceny mobilních telefonů, volání a ostatních služeb.
 • 08. 06. 2017, 10:32 - Možnost publikováni 3D modelů na Sktechfab
  Vážené kolegyně, vážení kolegové, milí studenti, rádi bychom vás informovali o možnosti bezplatného publikování vašich trojrozměrných digitálních modelů v nejrozšířenější webové službě Sketchfab (www.sketchfab.com). Studenti ZČU nyní mohou zdarma využívat Free Pro account. Pro registraci PRO účtu je nutné zadat svůj školní email (např. novak@students.zcu.cz).
 • 13. 04. 2017, 14:58 - Pozor na nový phishing
  Dejte si pozor na podvodný e-mail vydávající se za fakturu nebo informace o platbě. Tento phishingový útok obsahuje odkaz na dropbox nebo dokonce přímo přílohu ve wordu, která obsahuje škodlivá makra. Oklamaným uživatelům je nainstalován ransomware Crypt0L0cker, který zašifruje obsah disku a za opětovný přístup k datům požaduje výpalné. Více viz stránka věnovaná phishing a také komix z roku 2015 ransomware.
 • 12. 04. 2017, 12:40 - Provoz HelpDesku a učeben o Velikonočních prázdninách
  Provoz HelpDesku i počítačových učeben CIV bude ve čtvrtek 13.4.2017 omezen do 15:00.
 • 04. 04. 2017, 12:20 - Nabídka soukromého tarifu pro zaměstnance a rodinu
  Společnost O2 Family (100% dceřiná společnost a člen koncernu O2 Czech Republic a.s.) nabízí zaměstnancům Západočeské univerzity v Plzni a jim blízkým osobám možnost využití cenově zvýhodněných tarifů mobilního volání a internetu.
 • 22. 03. 2017, 09:26 - Ukončení podpory Java pluginu v Mozilla Firefox
  Vydáním nové verze prohlížeče Mozilla Firefix 52 došlo k ukončení podpory Java pluginu a ostatních pluginů využívající NPAPI.
 • 13. 03. 2017, 12:00 - Grid seminar 2017
  Pro uživatele MetaCentra a všechny zájemce o náročné výpočty a zpracování dat: 30. března 2017 se koná Seminář gridového počítání v univerzitním kině Scala, Brno, více zde.
 • 27. 02. 2017, 10:35 - Provoz operátorské linky 8888 obnoven
  Vážení uživatelé, děkujeme za trpělivost, provoz operátorské linky 8888 byl úspěšně obnoven. Pro kontakt Helpdesku prosím využívejte linku 8888/ 377 63 8888.
 • 13. 02. 2017, 12:16 - Nový, nebezpečný phishingový e-mail
  Dnes jsme byli některými kolegy upozorněni, že se v jejich univerzitních e-mailových stránkách objevil podvodný e-mail, jehož cílem bylo donutit uživatele vyplnit svoje Orion jméno a heslo do kopie přihlašovacího formuláře WebAuth za účelem odcizení těchto přihlašovacích údajů. V případě vyplnění a odeslání formuláře je uživatel přesměrován na domovskou stránku zcu.cz, což dává provedené akci zdání legitimity. Jedná se o poměrně nebezpečný případ phishingu, který je však možné včas identifikovat na základě textu e-mailu v angličtině a pochybného http odkazu. Přesto nabádáme naše uživatele ke zvýšené opatrnosti. Pokud jste podlehli a formulář vyplnili, neprodleně kontaktujte tým WIRT.
 • 31. 01. 2017, 01:30 - Ukončení podpory 3DES v HTTPS
  Během jarní odstávky (17.3.2017 - 20.3.2017) bude odstraněna podpora šifry 3DES (již není bezpečné) v HTTPS přístupech na servery ZČU. Webové prohlížeče Internet Explorer (jakékoli verze) na systémech Windows XP a starší nebudou poté schopné navázat spojení se servery. Dotčeným uživatelům doporučujeme aktualizovat operační systém nebo použít jiný webový prohlížeč.
 • 30. 01. 2017, 17:29 - Upozornění na nový e-mail obsahující virus
  Našimi uživateli bylo během dneška nahlášeno, že do jejich nebo jimi spravovaných e-mailových schránek ZČU byl doručen e-mail, který se tváří, že obsahuje fakturu a informace o dodání zboží, ve skutečnosti však jeho příloha obsahuje nebezpečný počítačový virus. Jak tento e-mail vypadá si můžete prohlédnout například na stránkách hoax.cz. Nabádáme všechny uživatele ke zvýšené opatrnosti při práci s doručenými e-maily. Další informace naleznete v kategorii Bezpečnost.
 • 13. 12. 2016, 10:55 - Licenční klíč Kaspersky Anti-Virus pro rok 2017
  Vážení uživatelé, je k dispozici licenční klíč Kaspersky Endpoint Security for Windows s platností pro rok 2017. Najde jej na obvyklém místě Kaspersky Anti-Virus for Windows Workstations.
 • 06. 12. 2016, 13:31 - Nové dokumentové úložiště
  Od 1.1.2017 bude v provozu nové dokumentové úložiště. Základní uživatelskou dokumentaci naleznete na stránce http://support.zcu.cz/index.php/Alfresco
 • 16. 11. 2016, 14:37 - SecFest2016 již 5.12.2016 na ZČU
  I letos CIV ve spolupráci se sdružením CESNET pro všechny studenty i zaměstnance ZČU připravil festival aktuálních témat (nejen) z IT bezpečnosti a práva #SecFest2016. Festival se bude konat 5.12.2016 od 15:00 v posluchárně US207 a vystoupí na něm řečníci z CIVu i CESNETu. Kompletní program, další informace či odkaz na Facebookovou událost naleznete na stránkách festivalu.
 • 15. 11. 2016, 20:47 - Úschovna kol před FST
  Pro zvýšení bezpečnosti úschovny kol před budovou FST je potřeba se od 16. 11. 2016 zaregistrovat. Návod pro registraci naleznete zde. Uživatelům, kteří od 1. 9. 2015 alespoň 1x využili úschovnu kol, byl přístup přidělen automaticky.
 • 14. 11. 2016, 11:50 - Phishing "Musíme ověřit svůj účet informace", zaměřený na klienty Fio banky
  Někteří z našich uživatelů se dnes mohli, nebo ještě mohou stát cílem vlny phishingových e-mailů, zaměřených na klienty Fio banky. Velmi špatnou češtinou napsaný e-mail odkazuje na podvrženou kopii přihlašovacího formuláře elektronického bankovnictví Fio banky, kterou lze rozpoznat podle špatné české znakové sady a samozřejmě URL (adresy) a jejímž cílem je vylákat z uživatelů přihlašovací údaje. Pokus o podvod je poměrně snadno rozeznatelný a přístup na podvodný formulář z univerzitních počítačů byl zablokován, přesto vybízíme uživatele ke zvýšené opatrnosti.
 • 03. 11. 2016, 14:48 - Upgrade antiviru McAfee + Windows 10 Anniversary Update
  Dnes byly dokončeny testy nové verze CIVem poskytovaného bezpečnostního řešení McAfee Endpoint Security v kombinaci s Windows 10 Anniversary Update (verze 1607). Tato kombinace softwaru, která dříve vykazovala vážné problémy vedoucí až k pádům a nefunkčnosti systému, je nyní již plně funkční a lze ji bez problémů používat. Vzhledem k této skutečnosti proběhne příští týden plošný upgrade zbývajících strojů. Jejich uživatelů by se tato změna neměla s výjimkou zobrazení informačního okna nijak dotknout. V případě nejasností či dotazů se obraťte na svého lokálního správce.
 • 02. 11. 2016, 14:29 - Proběhl seminář o IT bezpečnosti pro zaměstnance ZČU
  V tomto a minulém týdnu proběhl seminář o IT bezpečnosti, určený pro zaměstnance ZČU. Pokud jste se nemohli zúčastnit, nebo si chcete některou část obsahu znovu prohlédnout, stáhněte si prezentaci na příslušné stránce.
 • 01. 11. 2016, 15:31 - Provozní doba Helpdesk-CIV 9.11.2016
  9. listopadu 2016 se koná Slavnostní zasedání vědecké rady ZČU, k tomuto dni bylo uděleno rektorské volno a provozní doba pracoviště Helpdesk CIV byla upravena následovně:
 • 17. 10. 2016, 17:36 - Změna v zabezpečení bezdrátové sítě eduroam
  V průběhu odstávky informačních systémů o víkendu 15. - 16.10. dojde ke zrušení možnosti ověřování bezdrátových klientů metodou WPA s šifrováním dat TKIP. Uživatelé mohou s předstihem využít automatický konfigurátor připojení.
 • 10. 10. 2016, 11:54 - Změna v nastavování elektronické pošty
  Vážení uživatelé, chceme vás informovat o změně nastavování vaší univerzitní elektronické pošty. Až dosud jste si nastavovali přesměrování pošty, antispamovou kontrolu, automatickou odpověď v nepřítomnosti a třídění zpráv na stránce
 • 04. 10. 2016, 09:55 - Školení používání IP telefonů 7.10.
  V pátek 7. 10. 2016 od 13:00 se v knihovně KAE (EK 519) uskuteční prvotní seznámení s novými IP telefony.
 • 15. 09. 2016, 16:36 - Antivirus Kaspersky pro Windows 10 Anniversary Update
  Dodavatel antivirového systému Kaspersky, poskytovaného CIVem pro soukromé počítače zaměstnanců a studentů ZČU, již vydal novou verzi, plně funkční v kombinaci s Windows 10 Anniversary Update. Instalační balíček je k dispozici ke stažení na příslušné stránce. Instalace této verze řeší závažné problémy s funkčností, které vykazuje řada antivirových systémů (včetně druhého CIVem poskytovaného antivirového systému McAfee) po instalaci Windows 10 Anniversary Update. Vyčkat na vydání nové verze ze strany dodavatelů antivirových systémů je bohužel jediným dostupným řešením situace, samozřejmě kromě návratu k Windows 10 bez nainstalovaného Anniversary Update.
 • 05. 09. 2016, 16:25 - Změny po letní odstávce 2016
  Každoroční letní odstávku jsme využili k akcím, které není možné provést za běžného provozu. Šlo především o upgrade síťové a diskové infrastruktury, migrace dat na nová úložiště a ve zbylém čase instalace nebo upgrade SW a služeb. Podrobnosti najdete v následujícím textu.
 • 05. 09. 2016, 14:07 - Hromadný výdej
  Ve dnech 12. 9. - 30. 9. 2016 se v době od 9:00 do 16:30 koná v místnosti UI203 Hromadný výdej JIS karet pro studenty prvních ročníků. Pro vydání karty je nutno předložit občanský průkaz. Stav výroby karty lze sledovat na stránce http://jis.zcu.cz.
 • 26. 07. 2016, 17:53 - Signál služebních mobilních telefonů areál Bory
  Vážení uživatelé, minulý týden byla firmou T-Mobile zprovozněna dočasná BTS (základní stanice mobilní sítě) v areálu ZČU na Borech.
 • 17. 06. 2016, 10:29 - Seminář CIV - Křemíkové ovoce
  Mudrc
  Ve středu 22.6. od 13:00 proběhne v UI127 seminář Křemíkové ovoce. Výsledky testů populárních jednodeskových mikropočitačů prezentuje Pavel Jindra. Podrobnosti na http://seminar.civ.zcu.cz.
 • 14. 06. 2016, 13:07 - Seminář CIV - Nasazení nových modulů McAfee
  Ve středu 15.6. od 13:00 prověhne v zasedací místnosti CIV UI127 další seminář CIV, tentokrát věnovaný novým antivirovým modulům McAfee, které v současnosti nasazujeme. Pokud McAfee spravujete nebo vás zajímá, jak nová ochrana funguje, seminář je určen právě pro vás. Podrobnosti najdete na stránce http://seminar.civ.zcu.cz.
 • 03. 06. 2016, 12:47 - Seminář CIV - Analýza malware
  Mudrc
  Ve středu 8.6. od 13:00 proběhne v UI127 seminář na téma Analýza malware ve Forenzní laboratoři CESNET. Seminář povedou Aleš Padrta a Petr Žák. Další podrobnosti najdete na stránce http://seminar.civ.zcu.cz.
 • 26. 05. 2016, 16:39 - Seminář CIV - High End Audio
  Ve středu 1.6. od 13:00 proběhne v UI127 seminář na téma High End Audio. Prezentaci uvede Miloš Wimmer. Další podrobnosti najdete na stránce http://seminar.civ.zcu.cz.
 • 26. 05. 2016, 08:44 - Seminář CIV - Úvod do PGP/GPG
  Mudrc
  Ve středu 25.5. od 13:00 proběhne v UI127 seminář na téma použití PGP/GPG v prostředí Mozilla Thunderbird. Seminář povede Aleš Padrta. Další podrobnosti najdete na stránce http://seminar.civ.zcu.cz.
 • 03. 05. 2016, 07:48 - Změna mobilního operátora ZČU
  Na základě výběrového řízení se od 3.5.2016 mění mobilní operátor a způsob připojení telefonní sítě ZČU do veřejné telefonní sítě. Novým operátorem je T-Mobile. Podrobnosti a odkazy na dokumentaci najdete uvnitř článku.
 • 02. 05. 2016, 13:56 - Seminář CIV - Bezpečnost na ZČU včera, dnes a zítra
  Mudrc
  Ve středu 11.5. od 13:00 proběhne v UI127 seminář Bezpečnost na ZČU včera, dnes a zítra. Se situací v IT bezpečnosti v ZČU nás seznámí Petr Žák. Další podrobnosti najdete na stránce http://seminar.civ.zcu.cz.
 • 21. 04. 2016, 14:27 - Seminář CIV - Zálohování uživatelských dat
  Mudrc
  Ve středu 27.4. od 13:00 proběhne v UI127 seminář Zálohování uživatelských dat s využitím DÚ CESNET. Karel Nykles představí výsledky projektu Fondu Rozvoje CESNET. Další podrobnosti najdete na stránce http://seminar.civ.zcu.cz.
 • 09. 03. 2016, 13:19 - Velký update McAfee
  Vážení kolegové, na strojích OrionIS v nejbližší době dojde k update bezpečnostního řešení McAfee. Update bude probíhat postupně na všech PC stanicích s OrionIS. Update jsme testovali na učebnách a nyní přišla doba na update i na pracovních stanicích. Software se do PC stáhne automaticky. Nicméně ve chvíli vlastního update se vám zobrazí vyskakovací okno, které na update upozorní. Update jde jednou odložit, ale po hodině už se pustí bez možnosti odkladu. V případě problému kontaktujte CIV pomocí emailu:operator@service.zcu.cz nebo telefonu 377 63 8888.
 • 05. 02. 2016, 14:36 - Opět ransomware
  V posledních dnech někteří uživatelé opět obdrželi do svých e-mailových schránek zprávy obsahující tzv. ransomware, tedy virus, který zašifruje uživatelská data a požaduje výkupné. Obnova dat bez zaplacení výkupného není možná a nezálohovaná data jsou tak v případě nákazy nenávratně ztracena. Byla přijata opatření, která znemožní další zasílání tohoto konkrétního malware do univerzitních e-mailových schránek, je však možné, že mezi dříve doručenými e-maily se nebezpečné zprávy stále nachází, dbejte tedy při jejich procházení zvýšené opatrnosti. Podezřelé zprávy v tomto případě identifikujete dle neznámého odesílatele, prázdného těla zprávy obsahujícího pouze čas a datum odeslání a především přílohy, která obsahuje JavaScript (.js) soubor v ZIP archívu. V případě jakýchkoli pochybností se neváhejte obrátit na HelpDesk.
 • 27. 01. 2016, 14:08 - Nová služba Zabezpečení zařízení v katedrální síti
  Od tohoto týdne je k dispozici nová služba s názvem Zabezpečení zařízení v katedrální síti. Jejím účelem chránit před síťovými útoky zařízení, která nejsou vybavena vlastním firewallem, typicky tedy tiskárny, kamery, průmyslové stroje apod., a to pomocí jejich připojení přes centrální firewall. Služba je aktivována a konfigurována na základě žádosti ze strany příslušného lokálního správce. Veškeré informace jsou k dispozici na support.zcu.cz - Zabezpečení zařízení v katedrální síti.
 • 15. 01. 2016, 15:23 - Omezení služby telnet pouze na síť WEBnet
  Vzhledem k aktuálnímu nárůstu bezpečnostních problémů se zneužíváním služeb běžících na koncových zařízeních (především tiskárnách), byla omezena dostupnost služby "telnet" pouze na síť WEBnet. Pokud jste připojeni do sítě ZČU přímo nebo pomocí VPN, změnu vůbec nezaregistrujete. Podrobnosti o omezení najdete na stránce Omezení lokálních služeb.
 • 05. 01. 2016, 15:51 - Kaspersky pro Windows 10
  Bezpečnostní řešení od firmy Kaspersky, které je zdarma k dispozici všem uživatelům na ZČU za účelem zabezpečení jejich osobních počítačů, je již k dispozici i pro Windows 10. Verze Kaspersky Endpoint Security for Windows 10.2.4.674 SP1 MR2, plně kompatibilní s nejnovějším operačním systémem firmy Microsoft, je ke stažení na příslušné stránce. Funkčnost, postup instalace a použití licence jsou totožné s předchozími verzemi.
 • 22. 12. 2015, 10:48 - Provozní doba Helpdesku v období svátků
  Otevírací doba pracoviště Helpdesk CIV v období od 21.12.2015 až 01.01.2016..
 • 09. 12. 2015, 10:51 - Licenční klíč Kaspersky Anti-Virus pro rok 2016
  Vážení uživatelé, je k dispozici licenční klíč Kaspersky Endpoint Security for Windows s platností pro rok 2016. Najde jej na obvyklém místě Kaspersky Anti-Virus for Windows Workstations.
 • 28. 11. 2015, 21:05 - Školení Adobe Connect
  8.12. ve 13:00 proběhne v UU 305 seminář Jak na videokonference s Adobe Connect. Podrobnosti najdete na stránce http://div.zcu.cz/?u_event=skoleni-jak-na-videokonference-adobe-connect.
 • 27. 11. 2015, 16:24 - SecFest2015
  Seminář SecFest2015 o soukromí, anonymitě a (autorském) právu na Internetu pro Vás pořádá 2. 12. 2015 v UP 108 CIV ve spolupráci s CESNETem. Zeptejte se anonymně, co lze legálně stáhnout!
 • 10. 11. 2015, 16:34 - Provozní doba HelpDesku
  Dne 11.11.2015 bude upravená doba provozu HelpDesku i počítačových učeben CIV do 14:00.
 • 15. 09. 2015, 12:42 - Školení principů IT bezpečnosti
  V současné době probíhají školení principů IT bezpečnosti, určené především pro vedoucí pracovníky, případně pak pro další zájemce z řad zaměstnanců ZČU. Školení probíhá každé úterý a pátek až do konce září, vždy od 10:00 v zasedací místnosti UI127. Neváhejte si projít prezentaci ze školení, která vám jistě i sama o sobě poskytne spoustu zajímavých informací.
 • 08. 09. 2015, 11:44 - Změny po letní odstávce 2015
  Každoroční letní odstávku jsme využili k akcím, které není možné provést za běžného provozu. Šlo především o upgrade síťové a diskové infrastruktury, migrace dat na nová úložiště a ve zbylém čase instalace nebo upgrade SW a služeb. Podrobnosti najdete v následujícím textu.
 • 07. 09. 2015, 16:00 - Ukončení podpory Windows XP
  Info red.png
  Od 1.9.2015 přestává CIV podporovat Windows XP Operační systém Windows XP je bez aktualizací a podpory výrobce od dubna roku 2014. Není v silách CIV dále udržovat systém OrionXP v běhu, neboť představuje bezpečnostní riziko a vyžaduje zvýšené nároky na údržbu. Problémy zaznamenané v systému OrionXP nebudou řešeny, všem uživatelům OrionXP důrazně doporučujeme přechod na systém Orion 7. Přechod na Orion 7 u PC spravovaných CIVem je možný pouze na podporovaném hardware. PC, která splňují požadavky najdete na Stanice IS. Pokud Váš hardware nesplňuje tyto podmínky, tak bude potřeba zakoupit nový PC. Můžete využít připravené konfigurace. O tento nákup by měl zažádat vedoucí pracoviště. Po nákupu PC kontaktujte CIV, aby jej nainstaloval na Orion IS 7. V případě jakýchkoliv dotazů kontaktujte CIV na operator@service.zcu.cz.
 • 20. 08. 2015, 21:36 - Změna konfigurace eduroam
  Info red.png
  Pozor 20.8.2015 byla provedena změna konfigurace radius serverů. Pro přístup k do sítě eduroam je nutné rekonfigurovat Vaše mobilní zařízení. Nejlépší možnost je využít automatického konfiguračního nástroje eduroam Configuration Assistant Tool. Více informací naleznete na stránce http://eduroam.zcu.cz.
 • 15. 08. 2015, 22:19 - Další podvodné e-maily
  Opětovně jsme nuceni varovat před dalšími podvodnými e-maily, jejichž cílem se stala řada uživatelů ZČU. První z nich se pokouší od uživatelů získat jejich přístupové údaje s využitím podvodného webového formuláře, další se snaží o proplacení fiktivních faktur obsahující ukrytý virus.
 • 30. 06. 2015, 10:49 - Nová vlna podvodných emailů
  Varování: Opět se šíří nový podvodný email, který již dorazil na několik poštovních účtů uživatelů ZČU. Email má opět za úkol vylákat z neopatrných uživatelů citlivé údaje,
 • 05. 06. 2015, 12:38 - Nebezpečná verze PuTTY, případně WinSCP
  Na internetu se objevila nebezpečná neoficiální verze oblíbeného klienta PuTTY, obsahující trojského koně, jenž odesílá použité přihlašovací údaje útočníkovi. Rozeznat ji lze podle textu „Unidentified build, Nov 29 2013 21:41:02“ na místě, kde je běžně uvedena verze a velikosti souboru, která je výrazně vyšší, než standardních 512KB. Webové stránky útočníků, na kterých je tato verze ke stažení, se dostaly na vysoké pozice ve vyhledávačích a je samozřejmě rovněž možné, že ji neúmyslně sdílely i další weby. Rovněž existuje teoretická možnost, že existuje či se objeví podobná verze rovněž oblíbeného klienta WinSCP, který je na PuTTY založen. Pokud PuTTY či WinSCP používáte či se používat chystáte, věnujte proto zvýšenou pozornost tomu, odkud klienta stahujete; nejbezpečnějším zdrojem jsou vždy oficiální stránky http://www.putty.org/ a http://winscp.net/. Totéž samozřejmě platí i v případě jakéhokoli jiného freeware či opensource softwaru.
 • 29. 04. 2015, 08:55 - Nový HOAX Phishing "Pozornost"
  Objevil se nový druh falešných zpráv, které obtěžují uživatele ZČU a pokouší se vylákat jejich osobní údaje. Nové hoax phishing zprávy se šíří formou emailu, obvykle se jako odesílatel zprávy zobrazuje ve jménu odesílatele "HELPDESK", nejedná se však o Helpdesk ZČU!
 • 27. 03. 2015, 14:24 - Phishing představuje neustálou hrozbu
  Uživatelé ZČU se v poslední době opakovaně stali cílem útoků, označovaných jako Phishing. Nejdůležitější linií obrany proti tomuto typu útoku jsou sami uživatelé, věnujte proto prosím pozornost nové stránce o phishingu.
 • 24. 02. 2015, 15:18 - Obdoba předchozí škodlivé pošty „Přeposílám Vám omylem zaslané smlouvy a doklady“
  Varování:Existuje nová forma nežádoucích emailů pravděpodobně se stejným škodlivým kódem jako u předchozí vlny nevyžádané pošty viz. ZDE.
 • 01. 02. 2015, 21:43 - Podvodný e-mail - certifikát pro KB
  Varování: Někteřým uživatelům byl doručen podvodný e-mail vyžadující potvrzení platnosti certifikátu k internetovému bankovnictví Komerční banky. V žádném případě na odkaz neklikejte a na podvržený web svůj certifikát a přistupové údaje nazadávejte.
 • 12. 01. 2015, 15:39 - Podvodný email
  Varování: Někteří uživatelé obdrželi podvodný email s virem v příloze. Podvodný email se tváří jako objednávka z internetového obchodu. Email, prosím, smažte. Údaje v emailu se mohou měnit, ale jeho formální podoba je tato:
 • 08. 01. 2015, 13:09 - Nabíjení Plzeňských karet pro studenty posledních ročníků
  Studenti posledních ročníků (včetně těch, kteří budou prodlužovat své studium) si mohou nabít své Plzeňské karty, případně JIS+PK karty, do 10.07.2015. Studenti, kteří budou své studium prodlužovat, si mohou koupit další časový kupon s delší platností až od 10.07.2015.
 • 18. 12. 2014, 13:11 - Licenční klíč Kaspersky Anti-Virus pro rok 2015
  Vážení uživatelé, je k dispozici licenční klíč Kaspersky Endpoint Security for Windows s platností pro rok 2015. Najde jej na obvyklém místě Kaspersky Anti-Virus for Windows Workstations.
 • 17. 12. 2014, 17:01 - Otevírací doba HelpDesku během vánočních svátků
  Od 24.12. 2014 do 2.1. 2015 budou pracoviště Helpdesku na Borech i v Husově ulici uzavřena. Dne 2.1. 2015 bude k dispozici pohotovostní služba na emailu HelpDesku: operator@service.zcu.cz
 • 27. 11. 2014, 12:59 - Podvodný email zašifruje vaše data
  Uživatelé v ZČU jsou napadeni plošným e-mailovým útokem s virem. Odkaz na vir je v podvržené zprávě o zásilce České pošty. Podezřelé odkazy v žádném případě neotvírejte, aktivovaný virus zašifruje všechna vaše data! Ukázka viru a podrobnosti jsou v článku.
 • 20. 11. 2014, 13:05 - SecFest2014
  Mudrc
  SecFest2014 - seminář pro studenty se koná 20.11. od 15:00 v US207 (budova NTIS). Další podrobnosti najdete na stránce http://seminar.civ.zcu.cz.
 • 19. 11. 2014, 12:12 - IT seminář pro zaměstnance
  V pátek 21.11. v 9:00 se koná v zasedací místnosti CIV (UI127) seminář pro zaměstnance univerzity. Tématem jsou IT služby, otázky bezpečnosti a novinky v legislativě. Další podrobnosti najdete na stránce http://seminar.civ.zcu.cz.
 • 10. 09. 2014, 17:57 - Mimořádný hromadný výdej v sobotu 20.9.2014
  Dne 20.9.2014 se v době od 10:30 do 13:30 koná v místnosti UI203 mimořádný hromadný výdej JIS karet pro studenty kombinovaného programu. Pro vydání karty je nutno předložit občanský průkaz, pas nebo neověřenou plnou moc s pověřením k vyzvednutí. Stav výroby karty lze sledovat na stránce http://jis.zcu.cz. Kartu je možno vyzvednout pouze v případě, že je u karty poznámka "karta je připravena k vydání, můžete si ji vyzvednout".
 • 02. 09. 2014, 08:21 - Nákupy ICT
  Nákupy ICT z rámcových smluv byly ukončeny. Viz Nákup ICT
 • 28. 08. 2014, 14:18 - Změny po letní odstávce 2014
  Každoroční letní odstávku jsme využili k akcím, které není možné provést za běžného provozu. Šlo především o upgrade síťové a diskové infrastruktury, migrace dat na nová úložiště a ve zbylém čase instalace nebo upgrade SW a služeb. Podrobnosti najdete v následujícím textu.
 • 15. 07. 2014, 13:32 - Pokus o phishingový útok (Exekuce)
  Vážení kolegové, dnes se objevil velice zdařile napsaný podvodný email. Který vyhrožuje exekucí. Jsou zde použita i pravá jména exekutorů a liší se email od emailu. Dále se ještě liší v částkách a jiných drobnostech. Email obsahuje i přílohu, tu neotvírejte, a email ihned smažte. Ukázka viz pokračování aktuality.
 • 27. 06. 2014, 07:20 - Další pokus o phishingový útok
  Dnes řada uživatelů obdržela email z adresy: SERVIS 24 <security@ceskaservis24.cz> Jedná se o další pokus vylákavat z Vás přihlašovací údaje. Prosím, neotevírejte přiložený odkaz, ani na email neodpovídejte. Email rovnou smažte.
 • 24. 06. 2014, 08:53 - Další vlna phisingového útoku
  Další vlna podvodných emailů upozorňující uživatele o deaktivaci účtů. Prosím nezadávejte nikam Vaše přihlašovací údaje, email rovnou vymažte.
 • 23. 06. 2014, 08:51 - Nová verze Cisco AnyConnect Secure Mobility klienta
  Byla nasazena nová verze 3.1.05170 Cisco AnyConnect Secure Mobility klienta s podporou automatické instalace v systému Windows 8.1. Aktualizace bude provedena automaticky po vašem přihlášení ke službě VPN. V některých případech může být vyžadován restart systému.
 • 11. 06. 2014, 10:25 - Omezení dostupnosti lokálních služeb
  Vzhledem k množství bezpečnostních problémů se zneužitelnými službami běžících na koncových zařízeních (většinou nekonfigurovatelné tiskárny, ale i další zařízení), byla omezena dostupnost tzv. lokálních služeb pouze na síť WEBnet. Pokud jste připojeni do sítě ZČU přímo nebo pomocí VPN, změnu vůbec nepoznáte. Útočníci z vnějšího světa však mají smůlu.
 • 02. 06. 2014, 12:45 - Upozornění na phishing - ČSOB
  Některým uživatelům sítě WEBnet byl doručen phishingový e-mail, vydávající se za zprávu "z bezpečnostního centra". Nechcete-li přijít o své peníze, nikdy na web své banky nechoďte skrz odkaz v e-mailu. A vždy si zkontrolujte, zda se nacházíte na zabezpečené stránkce (https) s platným certifikátem (to za Vás ověří prohlížeč).
 • 22. 05. 2014, 13:24 - Seminář CIV - Jak udělat banku
  Mudrc
  Ve středu 28.5. od 14:00 proběhne v UI127 seminář Jak udělat banku aneb pohled do nitra banky očima SW architekta. Další podrobnosti najdete na stránce http://seminar.civ.zcu.cz.
 • 14. 05. 2014, 11:35 - Druhá vlna podvodných e-mailů - je to i Váš problém!
  Druhá vlna podvodných e-mailů zasáhla ZČU během úterý 13. 5. Jakýkoli pokus o spuštění závadné přílohy je nyní blokován na všech stanicích IS a dále jsou zaměstnanci univerzity informováni hromadným mailem. Text podvodného mailu je podobný, pouze příloha obsahuje jiný malware. Zodpovědnost za infikování pracovní stanice však vždy leží na samotném uživateli, pokud ani přes jasnou osvětu neprohlédne povahu podvodného mailu ani ve druhé vlně.
 • 29. 04. 2014, 12:37 - Podvodné maily informující o dluhu
  Od pondělí 28. 4. dostává mnoho našich uživatelů e-mail informující o údajné pohledávce. Jedná se o podvod, takzvaný phishing. Důrazně našim uživatelům doporučujeme, tento e-mail, zejména přílohu, neotevírat a raději ihned smazat. Pokud jste však přílohu e-mailu otevřeli a spustili, kontaktujte HelpDesk CIV na čísle 8888, aby bylo možné prověřit Váš počítač na možnou infekci virem. Podrobný popis na stránkách CSIRT.CZ
 • 16. 04. 2014, 13:02 - Seminář CIV - Google Apps
  Mudrc
  Ve středu 23.4. od 14:00 uvede Petr Benedikt v UI127 seminář Google Apps pro ZČU. Další podrobnosti najdete na stránce http://seminar.civ.zcu.cz.
 • 15. 04. 2014, 09:47 - Černý týden jsme přestáli dobře
  Týden 7.-11. dubna byl dosti složitý a zaměstnal CIV a jeho bezpečnostní tým. Veřejnost se dozvěděla o velmi vážné zranitelnosti zvané Heartbleed, ve skutečnosti se potkaly hned tři. Vzniklý tlak však tým CIVu ustál dobře a svoje informační systémy a uživatele ochránil. Na důležitých systémech jsme opravy aplikovali během několika hodin, zbytek byl opraven do druhého dne.
 • 03. 04. 2014, 14:50 - Seminář CIV - Linuxový dotykový kiosek
  Mudrc
  Ve středu 9.4. od 14:00 představí Miloš Wimmer v UI127 seminář Linuxový dotykový kiosek. Další podrobnosti najdete na stránce http://seminar.civ.zcu.cz.
 • 01. 04. 2014, 10:22 - Linka důvěry
  1.4.2014 byla zprovozněna na čísle 3963 nová služba - Linka důvěry. Zaměstnancům a studentům ZČU, kteří se nacházejí v tíživé životní situaci, pomůže zkušený tým vedený Vlastíkem Plamínkem.
 • 31. 03. 2014, 07:43 - Upozornění na phishing
  Vzhledem k tomu, že mnoha našim uživatelům byla během víkendu doručena phishingová zpráva, je vhodné připomenout, abyste své přístupové údaje nikdy a nikomu nesdělovali. Nikdy. Nikomu.
 • 19. 03. 2014, 12:13 - Seminář CIV - Google Apps pro ZČU
  Mudrc
  Pro nemoc odloženo! Ve středu 19.3. od 14:00 proběhne v UI127 seminář Google Apps pro ZČU. Další podrobnosti najdete na stránce http://seminar.civ.zcu.cz.
 • 10. 03. 2014, 14:10 - Seminář CIV - CFEngine - hromadná správa systémů
  Ve středu 12.3. od 15:00 proběhne v UI127 seminář CFEngine - hromadná správa systémů. Podrobnosti najdete na stránce http://seminar.civ.zcu.cz.
 • 21. 02. 2014, 12:52 - Seminář CIV - Projektorová roadshow
  Mudrc
  Ve středu 26.2. od 14:00 proběhne v UI127 Projektorová roadshow. Moderní projektory z řady EPSON EB-485Wi představí Jaroslav Sühs. Podrobnosti najdete na stránce http://seminar.civ.zcu.cz.
 • 20. 02. 2014, 12:06 - Školení IP telefonie
  Mudrc
  Pro nemoc odloženo! ...V pátek 21.2.2014 od 9:00 proběhne v UB228 uživatelské školení IP telefonie. Podrobnosti najdete na stránce http://seminar.civ.zcu.cz.
 • 20. 02. 2014, 12:05 - Seminář MetaCentra
  Mudrc
  Ve čtvrtek 6.2. od 9:00 proběhl v UI127 seminář MetaCentra k využití poskytované výpočetní, úložné a cloudové infrastruktury. Podrobnosti najdete na stránce http://seminar.civ.zcu.cz.
 • 13. 02. 2014, 15:49 - Seminář CIV - Linux, Windows a Apple?
  Mudrc
  Ve středu 19.2. od 14:00 proběhne v UI127 další seminář CIV. Praktické zkušenosti s provozem Linux nebo Windows na Apple zhodnotí Pavel Jindra a Tomáš Stibor. Podrobnosti najdete na stránce http://seminar.civ.zcu.cz.
 • 16. 01. 2014, 12:22 - Seminář CIV - Astrofotografie pro každého
  Mudrc
  Ve středu 22.1. od 14:00 proběhne v UI127 prezentace Libora Šmída "Astrofotografie pro každého". Podrobnosti najdete též na stránce http://seminar.civ.zcu.cz.
 • 02. 12. 2013, 03:21 - Síťové distribuované systémy
  V úterý od 14:00 se uskuteční v UI127 (zasedací místnost CIV) přednášky o síťových distribuovaných systémů Hadoop a GlusterFS. V přednáškách se dozvíte o jejich základních vlastnostech, využití a nebude chybět ani krátká ukázka.
 • 18. 11. 2013, 13:26 - Přednáška - Luke Kanies, Puppet Labs
  Ve čtvrtek 21.11.2011 ve 14:00 v UP101 přednáší Luke Kanies z Puppet Labs. Podrobnosti najdete na stránce http://seminar.civ.zcu.cz.
 • 12. 11. 2013, 13:40 - Seminář CIV pro zaměstnance
  Mudrc
  Ve čtvrtek 14.11.2013 v 10:00 se v UI127 koná seminář CIV pro zaměstnance. Tématem je bezpečné nakládání s citlivými daty. Více najdete na stránce http://seminar.civ.zcu.cz.
 • 12. 11. 2013, 13:40 - Seminář gridového počítání 2013
  MetaCentrum zve všechny své uživatele na Seminář gridového počítání 2013, který se bude konat 25. listopadu 2013 v hotelu International, Husova 16, Brno. Podrobnosti uvnitř článku.
 • 04. 11. 2013, 13:35 - Seminář CIV pro studenty
  Mudrc
  Ve středu 13.11.2013 v 18:00 se v UP104 koná seminář CIV pro studenty. Tématem je bezpečné chování na internetu a kyberprávo. Více najdete na stránce http://seminar.civ.zcu.cz.
 • 24. 10. 2013, 12:06 - Prezentace tiskáren RISO
  V úterý 29.10.2013 od 11:00 se koná před budovou CIV prezentace tiskových technologií RISO.
 • 13. 09. 2013, 14:46 - Seminář CIV - Prezentace IBM technologií
  Mudrc
  V úterý 17.9. od 13:00 se koná v UI127 Prezentace IBM technologií. Prezentaci povede René Schück z ITS a.s. Více informací k seminářům najdete též na stránce http://seminar.civ.zcu.cz.
 • 07. 09. 2013, 09:08 - Elektronické potvrzení o studiu
  Od 1.9.2013 není možno uplatnit nárok na zlevněné jízdné v PMDP na základě papírového potvrzení o studiu. Jedinou možností jak získat nárok na zlevněné jízdné v PMDP je spárování JIS karty s Plzeňskou kartou nebo vlastnictví sdružené JIS+PK karty. V případě, že student nemá platnou JIS kartu lze získat během měsíce září 1 měsíční zlevněné jízdné. Toto je podmíněno předložením dokladu o přijetí ke studiu na pobočce PMDP.
 • 04. 09. 2013, 11:53 - Mimořádný hromadný výdej v sobotu 21.9.2013
  JISka.jpg
  Dne 21.9.2013 se v době od 10:30 do 13:30 koná v místnosti UI203 mimořádný hromadný výdej JIS karet pro studenty kombinovaného programu. Pro vydání karty je nutno předložit občanský průkaz, pas nebo neověřenou plnou moc s pověřením k vyzvednutí. Stav výroby karty lze sledovat na stránce http://jis.zcu.cz. Kartu je možno vyzvednout pouze v případě, že je u karty poznámka "karta je připravena k vydání, můžete si ji vyzvednout".
 • 21. 08. 2013, 20:48 - Změny po letní odstávce 2013
  Každoroční letní odstávku jsme využili k akcím, které není možné provést za běžného provozu. Šlo především o upgrade síťové a diskové infrastruktury, migrace dat na nová úložiště a ve zbylém čase instalace nebo upgrade SW a služeb. Podrobnosti najdete v následujícím textu.
 • 19. 08. 2013, 12:26 - Změna vzhledu portálu
  V souvislosti s nasazením nové technologie prochází portálová aplikace výraznou změnou vzhledu, která souvisí s implementací vizuálního stylu ZČU. Novinky ve funkčnosti portálu budou popsány v samostatném článku.
 • 19. 07. 2013, 10:06 - Seminář CIV - Bezpečnost mobilních zařízení
  Mudrc
  Ve středu 24.7. od 13:00 se koná v UI127 seminář Bezpečnost mobilních zařízení. Prezentaci povedou Michal Lukáš a Jan Pergler z firmy PCS s.r.o. Více informací k seminářům najdete též na stránce http://seminar.civ.zcu.cz.
 • 12. 07. 2013, 11:00 - Změna nákupu ICT dle pokynů OVZ
  Omezení pro objednání výpočetní techniky prostřednictvím konfigurátoru firmy Axes Computers s.r.o.

  1. Lze nakupovat pouze základní vydefinované konfigurace, které lze konfigurovat pouze v některých komponentech (např: paměť, grafická karta a monitor).
  2. Počítačové pracovní stanice byly vysoutěženy jako sestavy včetně monitoru tzn., že sestavu nelze nakoupit bez monitoru.
  3. Nelze nakoupit příslušenství samostatně bez objednání základní sestavy.

  Tato pravidla byla zapracována do webového konfigurátoru
  Viz: http://support.zcu.cz/index.php/Nakup_NB_a_PC
 • 29. 05. 2013, 15:17 - Phishingový útok na uživatele ZČU
  Někteří uživatelé sítě WEBnet opět dostali podvržený email s cílem vylákat jejich přístupová jména a hesla (obsahuje předmět: Důležité upozornění od Helpdesku a chodí z emailu helpdesk@zcu.cz, toto není naše adresa). Tento email je nepravdivý! Pokud tento email obdržíte, ihned ho smažte a NIKDY nevyplňujte Své přihlašovací údaje. Školní emailová schránka je pravidelně aktualizována a nastavena tak, že kvóta je uživatelům navyšována automaticky průběžně podle zaplnění. Nemůže tedy dojít k přeplnění. Ani k zrušení školní emailové schránky po odmítnutí toho to emailu.
 • 27. 05. 2013, 10:19 - Seminář CIV - Tajemství SSD
  Mudrc
  Ve středu 29.5. od 13:00 se koná v UI127 seminář Tajemství SSD. Postřehy z praktického testování SSD uvedou Aleš Padrta a Karel Nykles. Více informací k seminářům najdete též na stránce http://seminar.civ.zcu.cz.
 • 23. 05. 2013, 09:46 - ASPI Průvodce NOZ a ZOK
  Na stanicích IS je v rámci ASPI k dispozici nový modul NOZ a ZOK (Průvodce novým občanským zákoníkem a zákonem o obchodních korporacích).
 • 15. 04. 2013, 08:14 - Kaspersky Endpoint Security pro Windows 8
  Kaspersky Lab vydalo Kaspersky Endpoint Security for Windows, který je ve verzi 10.1.0 kompatibilní i s Windows 8. Více se dozvíte na stránce Kaspersky, kde naleznete i instalační balíček.
 • 02. 04. 2013, 11:02 - Jednodušší přihlašování
  Včera, 1.4., byla vylepšena služba přihlašování k Orion kontu. Podrobnosti najdete v článku na Dione.
 • 28. 02. 2013, 17:58 - Seminář CIV - Ransomware
  Mudrc
  Ve středu 6.3. od 14:00 se koná v UI127 seminář na téma Ransomware. Podrobnosti o momentálně populárním viru uvedou Aleš Padrta a Karel Nykles. Více informací k seminářům najdete též na stránce http://seminar.civ.zcu.cz.
 • 28. 02. 2013, 17:09 - CIV hledá spolupracovníka z řad studentů
  Oddělení Laboratoř počítačových systémů CIV hledá studenty nebo studentky, kteří by se chtěli podílet na vývoji výpočetního prostředí OrionLinux na ZČU. Více informací dále v článku.
 • 25. 02. 2013, 11:38 - WebAuth pro mobilní zařízení
  Webauth android.png
  Upozornění Orion uživatelům! Od 6.3.2013 bude nasazena úprava přihlašovacího formuláře WebAuth pro Orion uživatele. Nový formulář je optimalizován i pro mobilní zařízení, na nich bude mít odlišný vzhled než doposud. Na vzhledu WebAuth formuláře pro běžné pracovní stanice se nic nemění.
 • 18. 01. 2013, 17:55 - Nové serverovny jsou v provozu
  Západočeská univerzita v Plzni představila ve čtvrtek 10. ledna dvě nové serverovny, které byly zrekonstruovány v rámci projektu ZČU RIPO a projektu sdružení CESNET eIGeR. Více informací je v tiskové zprávě na webu ZČU, podrobném článku či na Facebooku.
 • 10. 01. 2013, 22:05 - Nová licence na Kaspersky Anti-Virus for Windows Workstations
  Blíží se konec kalendářního roku a někteří z Vás již zaznamenali, že jim končí platná licence na antivirus Kaspersky. CIV zakoupil licenci i na příští rok. Jak aktualizovat licenci najdete zde: Jak aktualizovat licenci u Kaspersky.
 • 07. 11. 2012, 11:07 - Rozvoj VOIP a Windows 7 na ZČU
  Pracovníci CIV připravili dva dokumenty týkající se dalšího rozvoje ICT na ZČU. Jedná se o strategii IP telefonie na ZČU a strategii nasazení Orion7 (Windows 7 pro Orion). Oba materiály jsou zveřejněny na webu CIV, v záložce Dokumenty.
 • 17. 10. 2012, 10:58 - Ukončení akce "Hledáme testery sdružené JIS+PK karty"
  Sdruzena karta.PNG
  Dne 3.10.2012 byla ukončena akce "Hledáme testery sdružené JIS+PK karty". Studentům, kteří zažádali o sdruženou kartu a nezaplatili manipulační poplatek či nedodali fotografii, bude změněn typ karty na studentskou JIS kartu. Na žádosti, které dorazí po tomto datu již nebude brán ohled. Děkujeme všem zúčastněným studentům.
 • 21. 09. 2012, 09:47 - Nákup kopírovacích strojů z VŘ
  Aktualizováno 21.9.2012 9:40. Pokud potřebujete koupit velký kopírovací stroj, tak přejděte na stránku nabídka kopírovacích strojů.
 • 21. 09. 2012, 07:18 - Mimořádný hromadný výdej v sobotu 22.9.2012
  Dne 22.9.2012 se v době od 10:30 do 13:30 koná v místnosti UI213 mimořádný hromadný výdej JIS karet pro studenty kombinovaného programu. Pro vydání karty je nutno předložit občanský průkaz, pas nebo neověřenou plnou moc s pověřením k vyzvednutí. Stav výroby karty lze sledovat na stránce http://jis.zcu.cz. Kartu je možno vyzvednout pouze v případě, že je u karty poznámka "karta je připravena k vydání, můžete si ji vyzvednout".
 • 19. 09. 2012, 12:33 - Postup nákupu ICT z výběrového řízení
  Dnes byl opětovně spuštěn nákup ICT z výběrového řízení. Postup nákupu je následující:
 • 10. 09. 2012, 15:23 - Nákup ICT z výběrového řízení
  Aktualizace 10.9.2012: Nákupy přes webový konfigurátor nejsou zatím možné z důvodu nevyjasněných legislativních záležitostí. Od 6.9.2012 je uzavřena smlouva na nákup ICT dle VŘ s firmou Axes Computers. Vysoutěženy byly pracovní stanice HP Compaq 8200 Elite (ve variantě Desktop a Minitower), notebooky Dell Latitude (modely E5430, E5530, E6330 a E6530), tablety Apple iPad (WIFI 32GB, 4G 32GB a 4G 64GB) a Asus EEE PAD (TF300T 32GB a varianta s 3G modulem).
 • 03. 09. 2012, 15:30 - Testování JIS a Plzeňské karty právě probíhá
  Ks success.png
  Právě nabíráme další testery mezi nastupujími prváky pro ověření funkce Plzeňské karty na JIS kartě. Prodrobnosti o nové funkcionalitě najdete v článku JIS a Plzeňská karta.
   
 • 24. 08. 2012, 10:03 - Práce na rekonstrukci serverovny UI finišují
  Serverovna trubky.jpg
  22. srpna bylo uvedeno do provozu nové chlazení serverovny UI. Jde o součást projektu revitalizace serverovny, v rámci kterého byly provedeny stavební a technické úpravy, vybudován nový přívod elektrické energie a chladícího média a zcela rekonstruován chladící systém serverovny. Tímto krokem byly odstraněny dlouhodobě problematické technické limity pro rozšiřování IT komponent a zdokonalování informačních systémů ZČU. Většina prací byla prováděna za provozu, pouze stěhování serverů s nezbytným vypnutím bylo provedeno v průběhu letní odstávky. Do ostrého provozu bude serverovna předána v průběhu září.
 • 06. 08. 2012, 13:40 - Seminář CIV - Google Apps pro akademické prostředí
  Ve středu 8.8. od 10:00 se koná v UI203 seminář na téma Google Apps. Seminář vede Bohuslav Dohnal ze společnosti Netmail. Více informací k seminářům najdete též na stránce http://seminar.civ.zcu.cz.
 • 17. 07. 2012, 17:02 - Nasazování nové verze OBD
  V termínu 27.7.2012-31.7.2012 bude probíhat nasazování nové verze OBD. Vše proběhne nejspíše 27.7.2012, zbytek je rezerva (kontrola, příp. oprava).
 • 04. 07. 2012, 09:51 - Aktualizace komponet McAfee na stanicích IS
  Během července a srpna budou postupně instalovány nové komponenty antiviru a firewallu McAfee na všechny stanice IS. Instalace proběhne automaticky, ale ve většině připadů bude vyžadován restart. Uživatel bude na tuto skutečnost upozorněn před zahájením instalace, takže budou mít dostatek času uložit si rozdělanou práci. Detaily instalace dále v článku.
 • 29. 06. 2012, 14:11 - Aktualizace e-mailového klienta v prostředí Orion
  V souvislosti s ukončením podpory starších verzí poštovního klienta Mozilla Thunderbird 2 a 3 jsme v prostředí Orion přešli na aktuální verzi 10.0.5 ESR (Extended Support Release), která je určená pro podnikové instalace. Více informací na stránce Aktualizace Mozilla Thunderbird
 • 28. 06. 2012, 09:49 - Nekonečná kvóta na Orion poštu
  ICT část projektu RIPO je v pokročilé fázi realizace a přináší první ovoce. Tím je uvedení nového datového úložiště do běžného provozu. Kromě změn, které to přinese na pozadí (kritická data jsou automaticky a průběžně ukládána ve dvou kopiích ve dvou různých objektech, zvýšení výkonu pro informační systémy IS/STAG a Magion), můžeme díky němu poskytnout nekonečný prostor pro elektronickou poštu. To v praxi znamená, že uživatelé nemají pro svoji doručenou a uloženou poštu objemový strop jako dosud (4GB), ale tento strop je plovoucí dostatečně vysoko nad aktuálně zabraným objemem Podrobnosti o projektu RIPO najdete v samostatném článku Nové datové úložiště a rekonstrukce serverovny.
 • 25. 06. 2012, 13:45 - Rekonstrukce serverovny
  Od 18.6. do 31.8.2012 bude za plného provozu probíhat rekonstrukce hlavní serverovny v objektu UI. Součástí rekonstrukce bude úplně nový systém chlazení i nové energocentrum umístěné ve výměníkové stanici a sloužící serverovnám, telefonní ústředně a dispečinku SRA. Ačkoli se CIV s pomocí SRA pečlivě připravoval a dodavatel je smluvně pod hrozbou sankcí vázán nenarušit provoz, prosíme v tomto období všechny uživatele, aby vzali v úvahu při plánování své práce možnost výpadků. Podrobnosti o projektu RIPO najdete v samostatném článku Nové datové úložiště a rekonstrukce serverovny.
 • 20. 06. 2012, 15:32 - Uzavření UI505
  Z důvodu rekonstrukce bude učebna UI505 do odvolání uzavřena. Děkujeme za pochopení HelpDesk CIV
 • 19. 06. 2012, 14:56 - Červnové semináře CIV
  Na poslední červnový týden jsme pro vás připravili dva semináře z oblasti IT technologií. V pondělní 25.6. proběhne seminář Sociální sítě ve firmách a univerzitách, ve středu 27.6. je hlavním tématem Microsoft Office 365 pro školství. Semináře proběhnou v UI127 od 14:00. Podrobnosti najdete na stránce http://seminar.civ.zcu.cz.
 • 04. 06. 2012, 09:48 - Přijímací řízení FPE
  Dne 5.6. a 6.6. 2012 od 09:00 do 16:30 probíhá přijímací řízení FPE v počítačových učebnách HJ 302, 303, 305, 309, 310. V tomto čase budou učebny přístupné pouze pro potřeby přijímacího řízení.
 • 31. 05. 2012, 13:28 - Blokace datových přenosů v zahraničí
  Držitelé služebních mobilních telefonů mají možnost si zablokovat datové přenosy v zahraničí a předejít tak nečekaně vysokému telefonnímu účtu při automatických synchronizacích.
 • 25. 05. 2012, 11:31 - Rozšíření počtu držitelů PKI karet
  Na základě pokynů fakult jsme připravili nové PKI karty pro všechny správce a příkazce, kteří ještě PKI karty nemají. Karty jsou připraveny k výdeji na HelpDesku CIV.
 • 17. 04. 2012, 19:08 - Změna v seznamech členů e-mailových konferencí
  V souvislosti s postupným propojováním systémů ZČU a automatizací přenosů některých dat byl ke dni 17.4.2012 změněn postup tvorby seznamu členů e-mailových konferencí. Nově se tyto seznamy tvoří z údajů personalistiky automaticky.
 • 03. 04. 2012, 13:36 - Blokování JAVA pluginu ze strany výrobce SW
  Výrobce webového prohlížeče Firefox objevil problém u starších verzí Javy. Rozhodl se proto z důvodu ochrany uživatelů blokovat plugin ve svém SW. Z tohoto důvodu nefungují webové aplikace, které tento plugin využívají. Uživatelů ZČU se to dotkne například při schvalování objednávek v systému INIS. Naši technici již problém řeší. Během zítřejšího rána by mělo být vše v pořádku. Pokud by problém přetrval, tak doporučujeme restart systému, aby se řádně aktualizoval. Tento problém se týká verzí Javy nižší než 1.6.0_31 a verzí mezi 1.7.0 a 1.7.0_2. V případě potíží se obraťte na HelpDesk CIV, kde Vám rádi pomůžeme.
 • 13. 03. 2012, 14:20 - Národní konference CESNET 2012
  Srdečně zveme všechny zájemce na celodenní konferenci pro členy a uživatele služeb sdružení CESNET, která se uskuteční ve středu 11. dubna 2012 v moderních prostorách Národní technické knihovny v Praze 6, Technická 6. Registrační formulář a podrobnosti k programu najdete na stránkách konference.
 • 06. 03. 2012, 10:56 - Seminář CIV - Zelená pro zelené počítače
  Jsou úsporné počítače opravdu úsporné? A jsou pak použitelné? Názor si můžete udělat z prezentace výsledků testování úsporných počítačů, monitorů a síťových prvků na semináři CIV ve středu 7.3. od dvou hodin v UI127.
 • 18. 02. 2012, 11:27 - Další phishingový útok na uživatele ZČU
  Někteří uživatelé sítě WEBnet opět dostali podvržený email s cílem vylákat jejich přístupová jména a hesla. Email začíná textem "Vážený uživateli Naším cílem je poskytovat kvalitní podporu pro naše zákazníky". V žádném případě na tento email neodpovídejte.
 • 01. 02. 2012, 20:37 - Změna v aplikaci Telefonní seznam
  Pracovníci CIVu připravili novou aplikaci pro správu univerzitního telefonního seznamu, která zjednodušší udržování těchto dat. Zlepšení spočívá v automatickém přenosu údajů z jiných agend (personalistika, správa uživatelů Orion). Nadále zůstává povinnost pracoviště udržovat v telefonním seznamu ty údaje, které se nepřenášejí automaticky z jiných zdrojů (osobní telefonní linka, funkce nezadané v personalistice, laboratoře a podobně).
 • 01. 02. 2012, 12:35 - Změna aktualizací Automatizovaného Systému Právních Informací (ASPI)
  Od čtvrtka 2. února přecházíme na nový ASPI server, který je provozován přímo dodavatelem. Získáme tím denní aktualizaci dat (dosud byly jen měsíční aktualizace) a dále budou k dispozici všechny texty včetně jejich historie. Pro uživatele OrionIS se nic nemění, klient i jeho spouštění zůstává stejné. Změna konfigurace proběhne automaticky. Pouze v záhlaví okna se místo serveru aspi.zcu.cz objeví server s3.aspi.cz.
 • 16. 12. 2011, 14:21 - Omezení přístupu k rozvrhu v IS/STAG
  Na základě podnětu Úřadu na ochranu osobních údajů bylo nutné omezit přístup k rozvrhům studentů nepřihlášeným osobám. Úprava přístupu je platná od 13.12.2011.
 • 16. 12. 2011, 14:20 - Výsledky bezpečnostního auditu
  ZČU vydala Tiskovou zprávu k nedávno provedenému bezpečnostnímu auditu na ZČU. Audit prokázal vysokou odbornou úroveň zaměstnanců CIV, což je dobrou vizitkou práce všech zaměstnanců Centra informatizace a výpočetní techniky.
 • 13. 12. 2011, 10:12 - Ostré spuštění spisové služby
  Ve středu 14.12.2011 dojde ke spuštění ostrého provozu spisové služby. Jsou k dispozici přehledné návody, přesto kdyby kdokoliv potřeboval poradit, jak s programem pracovat, náš HelpDesk rád pomůže.
 • 12. 12. 2011, 13:54 - Licence Kaspersky Anti-Virus pro rok 2012
  Nyní je k dispozici licence Kaspersky Anti-Virus pro zabezpečení domácích počítačů zaměstnanců a studentů ZČU pro rok 2012. Stáhněte si nový licenční soubor nebo se pro více informací podívejte na stránku věnovanou Kaspersky Anti-Virus.
 • 15. 11. 2011, 16:32 - Orion 7 v počítačových učebnách
  Před začátkem zimního semestru byly přeinstalovány téměř všechny počítačové učebny, o které se staráme. Zatím dominující systém OrionXP byl nahrazen systémem Orion7. Rovněž byly povýšeny verze některých programů, zejména kancelářského balíku MS Office. Krátké shrnutí o instalaci Orion7 najdete v článku na Dioné.
 • 14. 11. 2011, 22:29 - Nákup počítačů, notebooků a tabletů
  14.11.2011 bylo ukončeno výběrové řízení na nákup počítačů, notebooků a tabletů podpisem smlouvy s dodavatelem. Nyní je tedy možné opět nakupovat výpočetní techniku. Při objednávání se řiďte pokyny na stránce Nákup NB a PC.
 • 25. 10. 2011, 09:02 - Nový typ JIS karet
  V současné době probíhá přechod JIS karet na nový bezpečnější standard DESFIRE. Změna je transparentní, v používání karet se nic nemění. Karty MIFARE jsou dále podporovány, pouze některé nově vydávané karty jsou typu DESFIRE. Jediným rozdílem pro uživatele je delší vnitřní číslo karty (7 byte oproti 4 byte MIFARE). Infrastruktura a centrálně spravované aplikace byly na změnu připraveny a otestovány. USB snímače připojené k centrálně spravovaným strojům byly také dálkově upraveny. Zbývají pouze lokálně spravované USB snímače, které nedokážeme přesně lokalizovat. Pokud tedy používáte USB snímač JIS na stroji, který není centrálně spravován CIVem, nainstalujte si sami novou verzi ovládacího SW grab-usb.exe z odkazu na stránce Snímače_JIS. V případě potíží kontaktujte HelpDesk CIV.
 • 21. 10. 2011, 11:49 - Školení a seminář spisové služby
  Termín semináře je 31.10. 8-11 hodin EP120. Školení má dva termíny: 26.10. a 1.11. vždy 8-16 hodin UI203. Pozvánky najdete v uvnitř článku.
 • 18. 10. 2011, 10:37 - Připojení TY57
  Budova v Tylově 57 byla standardním způsobem připojena k síti ZČU. Rychlost připojení budovy do sítě ZČU je 1 Gb/s.
 • 12. 10. 2011, 12:07 - Seminář CESNET
  CESNET pořádá v Praze 25. října 2011 seminář na téma Monitorování provozu kampusových sítí. Podrobnosti najdete na stránce semináře: www.cesnet.cz.
 • 10. 10. 2011, 14:37 - IT kurzy
  V rámci vzdělávacích projektů UCV připravili pracovníci CIV elektronické vzdělávací kurzy v oblasti používání výpočetní techniky a informačních systémů ZČU. Zahájení a ukončení kurzu je prezenční, vlastní kurz probíhá elektronicky. Každý kurz trvá přibližně dva týdny. Podrobnosti ke kurzům najdete na stránce http://kurzy.civ.zcu.cz.
 • 12. 09. 2011, 13:37 - Školení OBD
  19.9. proběhne školení nové verze OBD 3.1, v EP 120 10:00 - 11:30 hodin (v areálu ZČU Plzeň – Bory), v PC 408 13:00 - 14:30 hodin (v ZČU Plzeň – Sady Pětařicátníků 14). Školení vede Dr.Ing. Jan Rychlík, Ing. Pavel Grigar a Ing. Jan Šašek.
 • 06. 09. 2011, 18:48 - Novinky po prázdninách 2011
  V období prázdnin žije univerzita poklidnějším tempem, studenti, vyučující i ostatní zaměstnanci využívají prázdnin a zasloužené dovolené. O to více se pracuje na systémech, které nelze během akademického roku odstavit. V tomto článku najdete přehled změn a novinek v Informačním systému ZČU, které se udály v období prázdnin 2011.
 • 27. 06. 2011, 11:03 - Změna přihlašování do Magionu
  23.6.2011 došlo ke změně přihlašování uživatelů do Magionu. Ověření se bude provádět přes Orion login a heslo, odpadne tedy přihlašování do Magionu rozdílným heslem. Podrobnosti najdete v samostatném návodu.
 • 09. 06. 2011, 14:32 - Výměna osobních certifikátů na kartě JIS
  V průběhu června probíhá výměna většího počtu osobních certifikátů. Výměna se týká uživatelů systému elektronického oběhu dokumentů, kterým byl vydán certifikát před dvěma lety. Všichni dotčení uživatelé byly vyzváni emailem. Výměnu certifikátů řeší HelpDesk CIV.
 • 11. 04. 2011, 10:24 - Ještě výhodnější nákupy software Adobe
  ZČU má možnost nakupovat výhodněji většinu softwarových aplikací Adobe prostřednictvím CLP kontraktu mezi Adobe a EUNIS-CZ. Tato smlouva byla aktuálně prodloužena a stále tedy platí pro nás EDU CLP Level 3. Navíc na jakékoliv nákupy v průběhu měsíců duben a květen 2011 získávají členové EUNIS-CZ ještě další slevu 12,5 %.
 • 21. 03. 2011, 12:03 - Nový phishingový útok na uživatele Orion kont
  Uživatelé Orion kont se dnes stali cílem dalšího phishingového útoku. Tentokrát je orientován přímo na naše prostředí, odkaz v emailu vede na stránku vzhledově zcela shodnou s Orion WebAuthem. Správnou stránku lze odlišit pouze podle certifikátu (resp. phishingová stránka je pouze neověřitelná http) Platí stále obecná zásada: do takového formuláře v žádném případě své přihlašovací údaje nezadávat. Více informací se dozvíte také na stránce o Phishingu.
 • 24. 02. 2011, 12:47 - Seminář CESNET - 9.3.2011
  Sdružení CESNET pořádá seminář s názvem "Výzkumné projekty a velká infrastruktura CESNET2" zaměřený na plány příštích let v oblasti zpracování dat a infrastruktury CESNET. Součástí bude i vystoupení předních představitelů projektů, které budou infrastrukturu významně užívat či tvořit. Seminář se koná ve středu 9. března 2011 od 10:00 hodin v Národní technické knihovně, Technická 6, Praha 6. Více informací o jeho programu naleznete na zde. Zaregistrovat se můžete do 3. března na adrese http://www.cesnet.cz/form/seminreg.html.
 • 14. 01. 2011, 16:53 - Seminář CIV - RT systém
  Ve středu 19.1. od 14:00 proběhne v UI127 seminář na téma "RT systém". Více na seminar.civ.zcu.cz.
 • 06. 01. 2011, 15:01 - Zrušení služby OpenVPN SSL/VPN CIV
  V pondělí 10.1.2011 dojde ke zrušení málo používané služby OpenVPN SSL/VPN CIV.
 • 13. 12. 2010, 10:53 - Licence Kaspersky Anti-Virus pro rok 2011
  Nyní je k dispozici licence Kaspersky Anti-Virus pro zabezpečení domácích počítačů zaměstnanců a studentů ZČU pro rok 2011. Stáhněte si nový licenční soubor nebo se pro více informací podívejte na stránku věnovanou Kaspersky Anti-Virus.
 • 01. 12. 2010, 16:49 - Konec nezabezpečeného SMTP v sítích eduroam a zcu-mobile
  Zkontrolujte si, zda na svých mobilních zařízeních máte v příslušném klientovi nastaveno odesílání pošty přes SMTP se zabezpečením SSL.
 • 22. 11. 2010, 21:58 - Nová verze Cisco VPN klienta
  Je k dispozici nová verze Cisco VPN klienta a Cisco AnyConnect klienta nyní i s podporou 64bitových systémů Windows a Linux.
 • 31. 10. 2010, 12:28 - Školení IS/STAG
  Jako jako každý rok, tak i letos vás zveme na školení, které je určeno pro studijní referentky, sekretářky kateder, učitele i pro koordinátory ECTS. Školení má za úkol seznámit vás se změnami a úpravami, které jsme provedli v posledním roce ve studijním systému IS/STAG, osvěžit a připomenout jeho možnosti a také vyslechnout Vaše podněty a nápady na jeho vylepšení. Více informací naleznete v tomto článku.
 • 06. 10. 2010, 21:31 - Změna úvodní stránky WebAuthu
  Abychom vyhověli požadavkům na jednotný vizuální styl, bude změněna o profylaxi 6.října 2010 přihlašovací stránka WebAuthu. Co je to WebAuth a jak bude následně vypadat, se můžete dočíst na odkazované stránce.
 • 04. 10. 2010, 10:44 - Seminář gridového počítání 2010
  MetaCentrum pořádá Seminář gridového počítání 2010 dne 15. října 2010 od 10:00 hodin v Praze. Primárním cílem semináře je informovat současné i nové uživatele výkonného počítání o současných možnostech dostupných pro řešení širokého spektra výzkumných problémů jak na národní tak i mezinárodní úrovni. Plánováno je také vystoupení představitelů nově se formujících e-Infrastruktur České republiky.
 • 29. 09. 2010, 21:27 - Prodloužení hromadného výdeje
  Hromadný výdej JIS karet bude prodloužen do 8.10.2010. Pro vydání karty je nutno předložit občanský průkaz, pas nebo neověřenou plnou moc s pověřením k vyzvednutí. Stav výroby karty lze sledovat na stránce http://jis.zcu.cz. Kartu je možno vyzvednout pouze v případě, že je u karty poznámka "karta je připravena k vydání, můžete si ji vyzvednout".
 • 21. 09. 2010, 14:08 - Mimořádný hromadný výdej v sobotu 25.9.2010
  Dne 25.9.2010 se v době od 10:30 do 13:30 koná v místnosti UI213 mimořádný hromadný výdej JIS karet pro studenty kombinovaného programu. Pro vydání karty je nutno předložit občanský průkaz, pas nebo neověřenou plnou moc s pověřením k vyzvednutí. Stav výroby karty lze sledovat na stránce http://jis.zcu.cz. Kartu je možno vyzvednout pouze v případě, že je u karty poznámka "karta je připravena k vydání, můžete si ji vyzvednout".
 • 13. 09. 2010, 17:08 - Prázdninové novinky
  Prázdniny jsou příležitostí k provedení rozsáhlejších změn bez toho, že bychom výrazněji omezili uživatele. Většina připravovaných změn proběhla v rámci velké odstávky v polovině srpna. Tento článek obsahuje shrnutí podstatných změn.
 • 07. 09. 2010, 10:30 - JUK je v provozu
  Od září funguje pro studenty a zaměstnance Jednotné univerzitní konto. Více informací najdete na juk.zcu.cz.
 • 06. 09. 2010, 11:40 - Nové snímače u výtahů na koleji Baarova 36
  Na koleji Baarova 36 byly u obou výtahů instalovány nové snímače, které již nepodporují JIS karty starého typu (bílá karta s erbem lva a rodným číslem). Studenti, kteří doposud mají tuto kartu si mohou bezplatně zažádat o novou na http://jis.zcu.cz.
 • 03. 09. 2010, 16:38 - Změny WebAuthu
  Při včerejší profylaxi jsme zaktualizovali software jednotného přihlašování WebAuth. Nová verze umožňuje kromě jiného i bezproblémový "odchyt" vypršelých hesel a jejich změnu. Odměnou nám tak bude přívětivější a stabilnější prostředí přihlašování k webovým aplikacím, jako je například https://webmail.zcu.cz, http://inis.zcu.cz, https://portal.zcu.cz nebo https://afs.zcu.cz.
 • 21. 07. 2010, 16:36 - Aktualizace McAfee
  Ve středu 21.7.2010 budou ve večerních hodinách centrálně aktualizovány komponenty bezpečnostního systému McAfee. Konkrétně McAfee agent na verzi 4.5.0.1499, který nově pro komunikaci používá zabezpečený HTTPS kanál a HIPS (firewall) na verzi 7.0.0.1159 čímž bude zajištěna plná kompatibilita s Windows 7. Aktualizace proběhne automaticky a jedinou změnou pro uživatele bude nová ikonka v tray liště. Administrátory kteří důsledně nastavují i odchozí pravidla firewallu prosím o kontrolu zda mají pro McAfee agenta povolen port 443/TCP.
 • 24. 06. 2010, 11:27 - Barevný tisk ve formátu A3
  17.6.2010 došlo na stanicích OrionXP k aktualizaci ovladačů SafeQ tiskáren. Nově je možné využít barevný tisk do velikosti A3, který je možné vyzvednout na tiskárně před HelpDeskem CIV na Borech. Současně dojde ke konsolidaci názvů těchto tiskáren na SafeQ A3/A4 Černobílá a SafeQ A3/A4 Barevná. Záleží na uživateli, jakou velikost dokumentu nastaví. Výchozí je vždy formát A4.
 • 23. 06. 2010, 22:53 - Zrušení služby vzdáleného přístupu OpenVPN SSL/VPN
  V rámci zjednodušení portfolia nabízených služeb vzdáleného přístupu do sítě WEBnet dojde dne 30.6.2010 ke zrušení služby OpenVPN SSL/VPN public.
 • 27. 05. 2010, 14:06 - Výběrové řízení na nákup výpočetní techniky 2010
  Bylo dokončeno výběrové řízení na nákup výpočetní techniky na ZČU. Popis nákupu PC a notebooků naleznete na této stránce.
 • 24. 05. 2010, 15:18 - Předzápis 2010/2011
  Od 24.5.2010 probíhá předzápis předmětů do dalšího ročníku. Předzapsat se je možné jak přes webový portál ZČU, tak přes aplikaci UIS/STAG. Nemáte-li dosud zřízené konto Orion, budete muset provést předzápis z počítačových učeben ZČU přes aplikaci UIS/STAG, nebo si konto založit (viz kapitola 2, strana 3 sborníku První krůčky). Prosíme mějte také na paměti, že kromě založeného konta musíte mít rovněž platné heslo. S případnou změnou hesla (a tím i s obnovením jeho platnosti) vám pomůže HelpDesk CIV, nebo jí můžete provést sami ze stránky https://heslo.zcu.cz. Více informací o předzápisu se dozvíte na adrese http://predzapis.zcu.cz. Bezproblémové zapsání se do dalšího akademického roku a dobré zvládnutí zkoušek vám přeje CIV :-)
 • 03. 05. 2010, 21:35 - Nová verze pasportizace
  Od minulého týdne je na OrionXP-IS strojích dostupná nová verze pasportizace (GTFacility klienta). Klienta si můžete nainstalovat i na Váš osobní počítač. Podrobnosti spolu s odkazem na instalační soubory naleznete na stránce GTFacility. Do aplikace se přihlásíte Vaší Orion identitou (na počítačích OrionXP probíhá ověření uživatele automaticky). Všichni zaměstnanci univerzity mají pasportizaci automaticky přístupnou.
 • 12. 03. 2010, 11:06 - Provozní řád telefonie ZČU
  Od 3. března platí nová vyhláška ředitele CIV, Provozní řád telefonie ZČU. Seznamte se s ním na úřední desce CIV nebo přímo zde.
 • 12. 02. 2010, 16:18 - Automatické nastavení sítě eduroam pro Windows
  Nově je k dispozici automatický nástroj pro nastavení připojení k síti Eduroam v operačním systému Windows. Více informací se dozvíte na stránce Automatické nastavení sítě Eduroam pro Windows.
 • 08. 01. 2010, 15:32 - Seminář CIV - podpora notebooků
  Ve středu 13.1. od 14:00 proběhne v UI113 seminář na téma "Podpora notebooků v prostředí ORION". Více na seminar.civ.zcu.cz.
 • 15. 12. 2009, 00:08 - Nový antivirus pro domácí použití
  Již nyní můžete využívat licence Kaspersky Anti-Virus pro zabezpečení domácích počítačů zaměstnanců a studentů ZČU. Jde o náhradu McAfee Home Edition, jejíž licence končí 31.12.2009. Univerzitní počítače budou dále chráněny korporátní verzí McAfee.
 • 30. 11. 2009, 11:49 - Seminář CIV - Bezpečnost v síti
  Ve středu 2.12. od 16:00 proběhne v UP101 seminář na téma "Bezpečnost v síti". Více na seminar.civ.zcu.cz
 • 13. 11. 2009, 14:05 - Licence Matlabu R13 - změna licenčního serveru
  Kvůli neplánovanému výpadku elektrického napájení o minulém víkendu byl neopravitelně poškozen server ody.zcu.cz, sloužící mimo jiné jako licenční server aplikačního SW Matlab release 13. Tyto licence se podařilo převést na trojici licenčních serverů lm1.zcu.cz, lm2.zcu.cz, lm3.zcu.cz na portu 3000. Více informací je uvnitř článku.
 • 11. 11. 2009, 11:10 - Seminář CIV - Nový web ZČU
  Ve středu 18.11. od 10:00 proběhne v UI113 seminář CIV na téma "Nový web ZČU". Více na seminar.civ.zcu.cz
 • 09. 10. 2009, 15:19 - Informační seminář CIV
  CIV pořádá pravidelný seminář pro uživatele, v úterý 20.10. v EP120 od 17:30 a ve čtvrtek 22.10. v HJ300 od 16:45. Více na seminar.civ.zcu.cz.
 • 29. 09. 2009, 09:30 - Hromadný výdej 2009 prodloužen
  Hromadný výdej karet JIS byl prodloužen o týden, tj. do 2.10.2009.
 • 08. 09. 2009, 10:13 - Výhodnější nákupy software Adobe
  ZČU má možnost nakupovat výhodněji většinu softwarových aplikací Adobe prostřednictvím CLP kontraktu mezi Adobe a EUNIS. S účiností od 1.září 2009 platí pro nás EDU CLP Level 3.
 • 12. 08. 2009, 14:44 - IP telefonie
  Vážení uživatelé, dokončili jsme první etapu modernizace telefonní sítě ZČU. V rámci ní byla nasazena technologie IP telefonie (VoIP ZČU). Pro uživatele je hlavní změnou to, že namísto digitálních telefonů Siemens (s displejem) se nyní objednávají nové IP telefony. Tyto telefony mají řadu nových funkcí a připojují se k počítačové síti (nepotřebují telefonní zásuvku). Více informací naleznete uvnitř článku.
 • 22. 07. 2009, 14:43 - Nový sborník CIV
  V červnu byl vydán nový sborník CIV: Referenční příručka portálového rozhraní IS/STAG.
 • 22. 05. 2009, 16:29 - Předzápis 2009/2010
  Od 25.5.2009 probíhá předzápis předmětů do dalšího ročníku. Předzapsat se bude možné jak přes webový portál ZČU, tak přes aplikaci UIS/STAG. Nemáte-li dosud zřízené konto Orion, budete muset provést předzápis z počítačových učeben ZČU přes aplikaci UIS/STAG, nebo si konto založit (viz kapitola 2, strana 3 sborníku První krůčky). Prosím mějte také na paměti, že kromě založeného konta musíte mít rovněž platné heslo. S případnou změnou hesla (a tím i s obnovením jeho platnosti) vám pomůže HelpDesk CIV, nebo jí můžete provést sami ze stránky https://heslo.zcu.cz. Více informací o předzápisu se dozvíte na adrese http://predzapis.zcu.cz. Bezproblémové zapsání se do dalšího akademického roku a dobré zvládnutí zkoušek vám přeje CIV :-)
 • 13. 05. 2009, 14:17 - Internetové fórum my.cz
  V pondělí 18.5. proběhne internetové fórum pro maturanty. Na dotazy středoškoláků budou odpovídat posluchači vysokých škol. Máte-li zájem se fóra zúčastnit, navštivte http://my.cz.
 • 19. 01. 2009, 16:58 - Změna nastavení tiskových služeb SafeQ
  V posledních dnech došlo k zahlcování tiskového systému SafeQ nadměrným počtem krátkých úloh. Proto byl nyní omezen počet přijatých úloh na 10 za minutu od každého uživatele. Běžní uživatelé tiskového systému toto omezení nezaznamenají.
 • 23. 11. 2008, 14:55 - Prezentace serverových technologií IBM
  Ve středu 26. listopadu od 15:30 proběhne prezentace serverových technologií IBM. Akce se bude konat v zasedací místnosti CIV UI113. Bližší informace najdete zde.
 • 12. 11. 2008, 15:19 - Změny v síti eduroam
  Dnes proběhla změna ověřování uživatelů v síti eduroam. Mezi změny patří zrušení podpory Open+WEP a povinnost zadávat tzv. realm @zcu.cz za své Orion jméno. Zároveň byla prodloužena platnost hesla pro přístup do sítě eduroam z původního jednoho měsíce na šest mesíců.
 • 23. 09. 2008, 09:45 - Přístup do portálu od 1.11.2008
  1.11.2008 skončí možnost přístupu do portálu přes studentské číslo. Nadále bude možný přístup jen s platným kontem Orion. Způsob přístupu přes studentské číslo využívají pouze studenti nastupující do prvního ročníku z toho důvodu, že ještě nemají konto Orion založené. Postup zřízení konta Orion je vázán na vlastnictví karty JIS a je popsán na této stránce.
 • 07. 07. 2008, 20:50 - Výsledky výběrového řízení na počítače a notebooky 2008
  Výběrové řízení na dodávku počítačů a notebooků bylo ukončeno. Letos je poprvé na 2 roky, konfigurace počítačů se bude během této doby samozřejmě měnit. Pro informace jak a od koho nakupovat navštivte stránku Nákup výpočetní techniky z výběrových řízení.
 • 27. 06. 2008, 16:45 - Provozní doba HelpDesku o letních prázdninách 2008
  Po dobu letních prázdnin bude platit upravená doba provozu počítačových učeben ve správě CIV a HelpDesku. Konkrétní otevírací doby v různých lokalitách naleznete v tomto dokumentu.
 • 03. 03. 2008, 13:35 - Phishing směřovaný na Českou spořitelnu
  Za poslední dva dny jsme zaznamenali zvýšený počet phishingových útoků na naše uživatele. Nejnovější se týká vylákání přitupových dat uživatelů České spořitelny pomocí emailů znějících:
 • 15. 02. 2008, 12:23 - Zpřístupnění legislativy i pro mimoškolní síť
  Aktualizace 15.2.2008: stránky legislativy jsou až do odvolání převedeny zpět do původního stavu. Na řešení se pracuje.
 • 01. 11. 2007, 10:26 - IT novinky na ZČU - Pravidelný seminář CIV
  Dovolte nám, abychom vás pozvali na pravidelný seminář CIV. Dozvíte se zde vše o novinkách, které jsme pro vás připravili a zprovoznili v letošním roce.
 • 30. 10. 2007, 11:54 - Bonbónky ze semináře CIV
  Dnes proběhlo navýšení quoty pro účastníky úterního a středečního semináře CIV. Můžete se tedy těšit z dalších 250MB pro svůj domácí adresář nebo mailovou schránku.
 • 12. 06. 2007, 14:28 - Změna názvů tiskáren
  Během června až srpna proběhne přejmenování všech veřejných tiskových serverů a front provozovaných CIVem. Uživatelům počítačů v systému OrionXP a veřejných počítačových učeben CIVu bude změna provedena automaticky. Projeví se pouze změnou názvu tiskáren. Pro lokální instalaci je nutné změnit nastavení jednotlivých tiskáren, případně tiskárny odinstalovat a nainstalovat znovu. Podrobnější informace o změnách najdete na stránce Změna názvů tiskáren, obecné informace o tiskárnách a instalaci najdete na stránce Tiskové služby. V případě jakýchkoliv problémů kontaktujte HelpDesk CIV operator@service.zcu.cz, tel. 8888.
 • 01. 06. 2007, 16:13 - Výběrové řízení 2007
  Pro letošní rok jsou známé výsledky výběrového řízení na nákup výpočetní techniky (notebooky i PC). Zboží můžete objednávat přes formulář vygenerovaný z webového konfigurátoru. Více viz stránka Nákup NB a PC.
 • 16. 05. 2007, 10:54 - Zařazení OrionXP do nové domény
  V týdnu od 14.5.2007 se všechny počítače OrionXP automaticky zařadí do nové domény W3k. Co to pro vás znamená? Čtěte dále...
 • 14. 03. 2007, 16:41 - SUN Learning Connection
  V březnu 2007 se ZČU stala partnerem firmy SUN v programu SUN Academic Initiative. Díky tomu jsou pro studenty i zaměstnance přístupny materiály a kurzy v e-learningové škole SUN Learning Connection. Více informací se dozvíte na této stránce.
 • 01. 03. 2007, 11:54 - Cisco University Student Forum 2007
  Dne 14.3.2007 v 15.00 hod. na CIV ZČU v Plzni, Univerzitní 20, místnost UI113 bude probíhat Cisco University Student Forum 2007. Více informací na http://www.netacad.cz/cusf/.
 • 01. 02. 2007, 14:21 - Spuštění nové služby - VPN
  Vážení uživatelé, připravili jsme pro vás novou službu VPN. Jedná se službu zajišťujicí bezpečné a spolehlivé zpřístupnění citlivých univerzitních zdrojů sítě ZČU WEBnet oprávněným uživatelům z veřejného Internetu. Podrobnějsí informace o VPN - vzdálené připojení do sítě WEBnet.
 • 03. 01. 2007, 17:23 - Zvýšení kapacity připojení kolejí Borská
  Týden před Vánocemi dostali uživatelé kolejní sítě Borská 53 dlouho očekávaný dárek v podobě dokončené a zapojené nové linky mezi kolejemi Borská 53 a školou.
 • 30. 11. 2006, 15:24 - Změna konfigurace počítačů z výběrového řízení
  Z důvodů na straně dodavatele došlo k výměně modelu stolních počítačů dodávaných na základě výběrového řízení 2006. Namísto modelu Dell OptiPlex 210 se bude za stejnou cenu dodávat novější model Dell OptiPlex 320 MT. Ostatní podmínky zůstávají beze změn.
 • 13. 11. 2006, 16:13 - Informační seminář CIV 2006
  CIV pořádá i letos pravidelný informační seminář pro uživatele výpočetní techniky na ZČU. Seminář přináší zejména informace o vývoji výpočetního prostředí za poslední rok a záležitostech, které se přímo dotýkají většiny uživatelů. Semináře jsme připravili ve dvou termínech a na různých místech. Těšíme se na aktivní účast v diskuzi.
 • 06. 10. 2006, 12:50 - Nový virus šířený e-mailem (Email-Worm.Win32.Warezov.bw)
  V minulých dnech se začal šířit nový e-mail, který lze považovat za phishing. Psychologicky se snaží uživatele přesvědčit, aby spustil přílohu maskovanou za bezpečnostní záplatu systému Windows. Univerzitní pošta je kontrolována antivirovým programem a závadná příloha je automaticky odstraněna, nicméně pokud používáte jiné e-mailové schránky, v žádném případě přílohu nespouštějte. Text e-mailu můžete nalézt mezi typickými příklady phishingu. Dále jsou k dispozici podrobné informace.
 • 12. 06. 2006, 13:57 - Výběrové řízení na PC ukončeno
  Pro letošní rok (a až do března 2007) byla podepsána smlouva s vítězem výběrového řízení na pracovní stanice DELL Computers s.r.o. Své stanice si můžete konfigurovat a vystavit objednávku podle popisu - viz Nákup NB a PC. (12.6.2006)

Každou středu od 21:00 do 23:00 probíhá pravidelná profylaxe (údržba informačního systému).

Osobní nástroje
Jmenné prostory

Varianty
Zobrazení
Akce
Kdo jsem
Navigace
Často hledaná témata
Nástroje