První krůčky

Z Support
(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
m (oprava linku)
Řádka 64: Řádka 64:
  
 
==Informační systém pro studijní agendu==
 
==Informační systém pro studijní agendu==
<protect show="none" users="Svamberg,Phanousk,Bartonic" groups="editor,sysop">
+
<protect show="none" users="Svamberg,Phanousk,Bartonic,Lenty" groups="editor,sysop">
 
/aRQopEwBKNBoOUOwqoaEbluMzhY8uOC6lOT5A9FrGU=
 
/aRQopEwBKNBoOUOwqoaEbluMzhY8uOC6lOT5A9FrGU=
 
</protect>
 
</protect>
Řádka 77: Řádka 77:
 
** Přes internet z adresy [http://stag.zcu.cz/ http://stag.zcu.cz].  
 
** Přes internet z adresy [http://stag.zcu.cz/ http://stag.zcu.cz].  
  
Pokud si chcete pouze prohlížet některé veřejné údaje, nemusíte se přihlašovat. Pokud se jedná o prohlížení neveřejných údajů (např. studijních výsledků) nebo zadávání údajů do systému, přihlášení se nevyhnete. První co budete asi nejvíc potřebovat, je tisk rozvrhu. Na adrese http://stag.zcu.cz/prohlizeni najdete položku ''Rozvrh studenta'', zadáte své osobní číslo a semestr a systém graficky zobrazí požadovaný rozvrh. Tato informace je tedy veřejně přístupná. Zobrazený rozvrh vypadá asi [[Media:stag_prohlizeni_rozvrh.jpg|takto]]. Pokud zatím neznáte své osobní číslo (je přiděleno při zápisu a po imatrikulaci je zapsané v indexu), můžete si ho zjistit na adrese [http://stag.zcu.cz/ http://stag.zcu.cz].Systém učitelům umožňuje vypisovat termíny zkoušek. V podstatě to znamená, že nemusíte chodit se na zkoušky zapisovat na nástěnku někam na katedru, ale z domova si otevřete adresu http://stag.zcu.cz/zkousky, kde se na daný termín zapíšete. Po přihlášení do systému se zobrazí všechny zapsané předměty a ty, u kterých jsou vypsány termíny zkoušek, si můžete zapsat nebo odepsat. Problémem může být, že někteří učitelé dosud nepochopili, že tu něco jako STAG existuje, takže občas tento postup fungovat nebude. Když budete chtít toto změnit, je třeba se obrátit na katedru nebo studijní oddělení, CIV s tím nemá nic společného. Na ZČU se studenti sami předzapisují na předměty a volí si tak svůj rozvrh. V rámci kreditního stylu studia si studenti vybírají z nabídky předmětů. Předzápis probíhá především v květnu a červnu, kdy se studenti předzapisují na další rok. Předzápis však může být i v únoru nebo v září, kdy zvláště u prvních ročníků na některých fakultách dochází k zpřesňování zápisu. Předzápis se dá provádět buď z windowsovského klienta ve veřejných učebnách (v menu ''Programy'' si vyberete podmenu ''UIS'') nebo přes Internet na adrese http://predzapis.zcu.cz. Předzápisem se volí konkrétní rozvrhová akce, kdy budete danou přednášku či cvičení navštěvovat.Systém také studentovi umožňuje si graficky zobrazit jeho studijní plán s vyznačenými absolvovanými předměty a tak zjistit, jaké předměty by si měl ještě zapsat pro zdárné absolvování. Tuto vizualizaci najdete na adrese http://stag.zcu.cz/vsp. Po zobrazení to vypadá asi [[media:stag_vsp.jpg|takto]].V případě problémů se špatným jménem (heslem) nebo s nabídkou předmětů (nedostatečná kapacita, nevypsaný rozvrh, ...) se prioritně obracejte na studijní oddělení své fakulty. Pokud jde o technický problém (chyba serveru, nenastartuje UIS aplikace, ...) potom zkuste kontaktovat [[:Kategorie:HelpDesk|HelpDesk]].
+
Pokud si chcete pouze prohlížet některé veřejné údaje, nemusíte se přihlašovat. Pokud se jedná o prohlížení neveřejných údajů (např. studijních výsledků) nebo zadávání údajů do systému, přihlášení se nevyhnete. První co budete asi nejvíc potřebovat, je tisk rozvrhu. Na adrese http://stag.zcu.cz/prohlizeni najdete položku ''Rozvrh studenta'', zadáte své osobní číslo a semestr a systém graficky zobrazí požadovaný rozvrh. Tato informace je tedy veřejně přístupná. Zobrazený rozvrh vypadá asi [[https://new.stag.zcu.cz/apps/stag/prohlizeni/pg$_prohlizeni.rozv_stud?id=A07003&sem=ZS|takto]]. Pokud zatím neznáte své osobní číslo (je přiděleno při zápisu a po imatrikulaci je zapsané v indexu), můžete si ho zjistit na adrese [http://stag.zcu.cz/ http://stag.zcu.cz].Systém učitelům umožňuje vypisovat termíny zkoušek. V podstatě to znamená, že nemusíte chodit se na zkoušky zapisovat na nástěnku někam na katedru, ale z domova si otevřete adresu http://stag.zcu.cz/zkousky, kde se na daný termín zapíšete. Po přihlášení do systému se zobrazí všechny zapsané předměty a ty, u kterých jsou vypsány termíny zkoušek, si můžete zapsat nebo odepsat. Problémem může být, že někteří učitelé dosud nepochopili, že tu něco jako STAG existuje, takže občas tento postup fungovat nebude. Když budete chtít toto změnit, je třeba se obrátit na katedru nebo studijní oddělení, CIV s tím nemá nic společného. Na ZČU se studenti sami předzapisují na předměty a volí si tak svůj rozvrh. V rámci kreditního stylu studia si studenti vybírají z nabídky předmětů. Předzápis probíhá především v květnu a červnu, kdy se studenti předzapisují na další rok. Předzápis však může být i v únoru nebo v září, kdy zvláště u prvních ročníků na některých fakultách dochází k zpřesňování zápisu. Předzápis se dá provádět buď z windowsovského klienta ve veřejných učebnách (v menu ''Programy'' si vyberete podmenu ''UIS'') nebo přes Internet na adrese http://predzapis.zcu.cz. Předzápisem se volí konkrétní rozvrhová akce, kdy budete danou přednášku či cvičení navštěvovat.Systém také studentovi umožňuje si graficky zobrazit jeho studijní plán s vyznačenými absolvovanými předměty a tak zjistit, jaké předměty by si měl ještě zapsat pro zdárné absolvování. Tuto vizualizaci najdete na adrese http://stag.zcu.cz/vsp. Po zobrazení to vypadá asi [[https://www.vsp.zcu.cz/stagviz.php?co=syl_oboru&ukol=vypis&oboridno=738&y=0&stpridno=114|takto]].V případě problémů se špatným jménem (heslem) nebo s nabídkou předmětů (nedostatečná kapacita, nevypsaný rozvrh, ...) se prioritně obracejte na studijní oddělení své fakulty. Pokud jde o technický problém (chyba serveru, nenastartuje UIS aplikace, ...) potom zkuste kontaktovat [[:Kategorie:HelpDesk|HelpDesk]].
  
  

Verze z 15:36, 14 srpen 2007

Tato stránka je určena především pro studenty prvních ročníků. Dozvíte se na ní co je to CIV, jak získat přístup k počítačům, co je to JIS karta a k čemu vlastně je a spoustu dalších pojmů a informací, které budete potřebovat k seznámení se s výpočetním prostředím ZČU. Tato stránka vám má pomoci v orientaci a má být vaším pomocníkem v proniknutí do zaběhnutých postupů a zvyklostí. Není nutné ji číst celou, používejte ji spíše jako pomůcku k vyřešení stavajícího problému.

Je řešena formou rozcestníku, většinu věcí se dozvíte po kliknutí na ten správný odkaz. Na začátek však uvádíme dvě nejdůležitější věci a to seznam učeben zarezervovaných pro registraci konta Orion a popis místa, kde můžete nalézt pomoc.

Obsah

Registrační místa pro konto Orion

Registrační místa, uvedená v následujícím seznamu, jsou zarezervována pouze pro registrace kont v období 18.9. - 6.10.2006. V pozdějších dobách budou učebny v režimu normálního provozu, tj. nebudou upřednostňováni studenti provádějící registrace.

 • Univerzitní areál Plzeň - Bory: UI 201, UI 202, EP 207
 • Univerzitní areál Plzeň - Husova: HJ 301, HJ 302
 • Univerzitní areál Plzeň - Klatovská: KL207, KL208
 • Univerzitní areál v Chebu: CD201

Pozn: Postup pro registraci konta Orion naleznete níže na stránce.

Popis cesty na dané lokality

Přesné adresy všech budov i místností na ZČU získáte na této stránce. Pro přehlednost uvádíme cesty k těm několika lokalitám, ve kterých naleznete registrační místa pro konto Orion.

 • Do areálu Plzeň - Bory se dostanete nejlépe z konečné tramvaje číslo 4, ze zastávky Bory. Pak můžete jít buďto pěšky Kaplířovou ulicí, nebo ještě jednou využít služeb Plzeňských dopravních podniků a svézt se jednu zastávku autobusem číslo 24 nebo 30. Přesná adresa je Univerzitní 8, 30614, Plzeň.
 • Do areálu Plzeň - Husova se dostanete nejlépe pěšky od zastávky U práce, která se nachází u památníku na Americké třídě. Na tuto zastávku se lze dostat tramvají číslo 4, nebo autobusy a trolejbusy č. 10, 12, 16. Přesná adresa je Husova 11, 30100, Plzeň.
 • Do areálu Plzeň - Klatovská se dostanete nejlépe tramvají číslo 4, když vystoupíte na zastávce Chodské náměstí. Přesná adresa je Chodské náměstí 1, 306 14 Plzeň.
 • Do areálu v Chebu se dostanete nejlépe ... . Přesná adresa je Hradební 22, 350 11, Cheb.

Pozn: Většinu učeben, ve kterých je možné se registrovat, najdete v blízkosti pracoviště HelpDesku.

Uživatelská podpora HelpDesk

Kde CIV (HelpDesk) najdete:

 1. Informační centrum (UI), Univerzitní 20, 306 14 Plzeň = Univerzitní komplex na Borských polích (od hlavního vchodu budovy doprava a stále rovně až projdete skleněný tunel). Místnost HelpDesku je hned v patře za tunelem (UI205).
 2. Husova 11 (HJ306), v centru města, třetí patro, prostřední dveře.

Pozn: Více informací o HelpDesku (co to je, o co se stará, otevírací hodiny, kontakt, ...) najdete na této a navazujících stránkách.

Postup pro získání konta Orion

Následující postup jak získat konto Orion (konto v počítačové síti ZČU - vaše elektronická identita) je pro začínajícího studenta České národnosti jediný možný:

 1. Získání JIS karty.
 2. Založení konta Orion.

Po zaregistrování konta Orion získáte přístup k celé řadě služeb. Více o CIVem poskytovaných službách vám poví tato stránka. Konto lze zaregistrovat primárně v učebnách, které jsou popsané výše a jsou vyhrazeny v počátku školního roku výhradně pro registraci. Registrační program nicméně funguje ve všech veřejných počítačových učebnách CIV.

Založení konta Orion

Co to je Orion a co všechno získáte po registraci konta, se dozvíte zde a zde. Pro používání konta je nutné vzít na vědomí pravidla používání sítě WEBnet a řídit se jimi. Nedodržování pravidel může vést až k vyloučení ze školy!

Pozor! Vzhledem k bodům 3 a 4 článku 39 statutu ZČU je zřízení konta povinné. Bez konta nelze číst elektronickou poštu a to je nezbytnou podmínkou pro studium.

 • Konto se dá zřídit až po obdržení karty JIS. Součástí smlouvy o pronájmu JIS karty je i ID číslo (Orion-ID) pro registraci počítačového konta. Registraci lze provést v jakékoliv učebně CIV, ve které je nainstalován systém OrionLinux (učebny určené pro registraci budou viditelně označeny, jejich seznam je uveden výše). Bude k tomu potřeba jen trochu času a již zmiňované ID číslo. Návod na registraci konta (a co se s ním všechno dá dělat) je také popsán na straně 10 v příručce První krůčky, kterou dostanete v tištěné podobě společně s JIS kartou.
 • Hlavní věc je zvolit si správně uživatelské jméno. Uvědomte si, že toto konto vás bude provázet celou dobu studia a že určuje váš e-mail (uzivatelske_jmeno@students.zcu.cz). Proto při jeho volbě nepoužívejte vulgární a jinak nevhodné výrazy, taková konta budou mazána. Doporučujeme volit nějakou kombinaci jména a příjmení.
 • K uživatelskému jménu je nutné zvolit také dobré heslo. Toto heslo nesmí být jednoduché, při zadávání je nutné použít alespoň 2 kategorie znaků (malá písmena, velká písmena, číslice, další povolené znaky jako tečka nebo mezera). Heslo je možné si kdykoliv změnit např. na stránce https://heslo.zcu.cz/, uživatelské jméno měnit nelze. Z důvodu bezpečnostní politiky je to nutné udělat změnu hesla alespoň jednou za půl roku. Před vypršením jeho platnosti vám přijde upozornění mailem. Při zapomenutí nebo vypršení hesla se vám dostane pomoci od operátorské služby na HelpDesku.
 • Vytvoření konta v optimálních podmínkách proběhne přes noc, jinak do 48 hodin.
 • Učebny zarezervované pouze pro registraci kont jsou: UI 201, UI 202, HJ 301, HJ 302, EP 207, KL207, KL208 a CD201. Popis zkratek a umístění místností je uveden výše na stránce, umístění a adresy všech lokací ZČU viz tento odkaz.
 • Registrace konta - postup:
  • Vyzvednutí karty JIS.
  • Přečtení příruček (příručka První krůčky strana 10, nebo je možná pomoc HelpDesku).
  • Vyhledání učebny, přestartování počítače, při novém náběhu volba OrionLinux ze zobrazeného menu, přihlásit se jako registrace, všechna hesla prázdná.
  • Zadat jméno, příjmení a Orion-ID.
  • Volba uživatelského jména (max. 8 znaků, nejsou povolené vulgární výrazy).
  • Volba hesla.
  • Zvolit položku UNIX? na ANO.

Informační systém pro studijní agendu

<protect show="none" users="Svamberg,Phanousk,Bartonic,Lenty" groups="editor,sysop"> /aRQopEwBKNBoOUOwqoaEbluMzhY8uOC6lOT5A9FrGU= </protect>

Pokud si chcete pouze prohlížet některé veřejné údaje, nemusíte se přihlašovat. Pokud se jedná o prohlížení neveřejných údajů (např. studijních výsledků) nebo zadávání údajů do systému, přihlášení se nevyhnete. První co budete asi nejvíc potřebovat, je tisk rozvrhu. Na adrese http://stag.zcu.cz/prohlizeni najdete položku Rozvrh studenta, zadáte své osobní číslo a semestr a systém graficky zobrazí požadovaný rozvrh. Tato informace je tedy veřejně přístupná. Zobrazený rozvrh vypadá asi [[1]]. Pokud zatím neznáte své osobní číslo (je přiděleno při zápisu a po imatrikulaci je zapsané v indexu), můžete si ho zjistit na adrese http://stag.zcu.cz.Systém učitelům umožňuje vypisovat termíny zkoušek. V podstatě to znamená, že nemusíte chodit se na zkoušky zapisovat na nástěnku někam na katedru, ale z domova si otevřete adresu http://stag.zcu.cz/zkousky, kde se na daný termín zapíšete. Po přihlášení do systému se zobrazí všechny zapsané předměty a ty, u kterých jsou vypsány termíny zkoušek, si můžete zapsat nebo odepsat. Problémem může být, že někteří učitelé dosud nepochopili, že tu něco jako STAG existuje, takže občas tento postup fungovat nebude. Když budete chtít toto změnit, je třeba se obrátit na katedru nebo studijní oddělení, CIV s tím nemá nic společného. Na ZČU se studenti sami předzapisují na předměty a volí si tak svůj rozvrh. V rámci kreditního stylu studia si studenti vybírají z nabídky předmětů. Předzápis probíhá především v květnu a červnu, kdy se studenti předzapisují na další rok. Předzápis však může být i v únoru nebo v září, kdy zvláště u prvních ročníků na některých fakultách dochází k zpřesňování zápisu. Předzápis se dá provádět buď z windowsovského klienta ve veřejných učebnách (v menu Programy si vyberete podmenu UIS) nebo přes Internet na adrese http://predzapis.zcu.cz. Předzápisem se volí konkrétní rozvrhová akce, kdy budete danou přednášku či cvičení navštěvovat.Systém také studentovi umožňuje si graficky zobrazit jeho studijní plán s vyznačenými absolvovanými předměty a tak zjistit, jaké předměty by si měl ještě zapsat pro zdárné absolvování. Tuto vizualizaci najdete na adrese http://stag.zcu.cz/vsp. Po zobrazení to vypadá asi [[2]].V případě problémů se špatným jménem (heslem) nebo s nabídkou předmětů (nedostatečná kapacita, nevypsaný rozvrh, ...) se prioritně obracejte na studijní oddělení své fakulty. Pokud jde o technický problém (chyba serveru, nenastartuje UIS aplikace, ...) potom zkuste kontaktovat HelpDesk.


Rozcestník

Adresa Popis
JIS karta Průkaz studenta, bez kterého se na Univerzitě neobejdete.
Co je CIV Popis funkce a struktury CIV, užitečné odkazy a další.
Veřejné počítačové učebny Seznam veřejných počítačových učeben CIV, ale i dalších, provozovaných například knihovnou ZČU.
Univerzitní knihovna Na této stránce naleznete otevírací dobu knihoven, přístup k elektronickým zdrojům a další užitečné věci.
Elektronická pošta na ZČU Popis služby elektronická pošta, kterou získáváte společně s kontem Orion.
Osobní nástroje
Jmenné prostory

Varianty
Zobrazení
Akce
Kdo jsem
Navigace
Často hledaná témata
Nástroje