Skrývání přípon v systémech Windows

Z HelpDesk
Verze z 21. 6. 2006, 16:37, kterou vytvořil Apadrta (diskuse | příspěvky) (pridan obsah)

Co je to přípona souboru a proč ji milujeme

Každý soubor má svůj název jehož součástí je také přípona, která specifikuje typ obsahu, tj. zda se jedná a spustitelný program, textový dokument, tabulku, graf, hudbu a podobně. V současných operčních systémech se za příponu považuje skupina znaků na konci názvu, které jsou od zbytku odděleny tečkou.

obrazek.jpg
graf.xls
...

V začátcích výpočetní techniky, kdy jméno souboru mělo délku maximálně 8 znaků, se v názvu souboru nesměla objevit tečka, která byla rezervována právě pro oddělení přípony. Pak někoho napadlo, že 8 znaků je málo, protože potřebuje nazývat dokumenty výstižněji.

Obrázek z dovolené - jak lezu na nějakou horu.jpg
Graf závislosti počtu šroubků na počtu matek.xls
...

Kromě prodloužení jména byla také rozšířena množina povolených znaků, mezi které se dostala také tečka, oddělovač přípony. Od té doby je možné soubory nazývat různě.

Obrázek č.1 - ul. B. Němcové za soumraku.jpg

Chytří pánové vyvíjející operační systémy se rozhodli zjednodušit uživatelům jejich život, a tak po dvojitém kliknutí nebo po stisknutí klávesy enter podle přípony pustí správný program, který umí s daným obsahem zacházet. Například obrazek.jpg je otevřen grafickým programem, zatímco pro graf.xls je vybrán tabulkový procesor.

Skrývání přípony - komu se tím prospěje?

Tvůrci operačního systému Windows se domnívají, že uživatelé informaci o příponě nemusejí vůbec znát, vždyť se přeci vždy spustí správný program. Pokud náhodou přijde řada na neznámou příponu, je uživateli nabídnut seznam dostupných programů, aby vybral vhodného kandidáta pro otevření. Proto je vždy implictně nastaveno skrývání známých přípon souborů. Myšlenka to není v zásadě úplně špatná, ale má zásadní negativní bezpečnostní dopad.

Když Vám přijde email s přílohou, tak je také skryta jeho přípona. Slušně vychovaný program pro práci s e-mailem se Vás zeptá jestli má přílohu uložit na disk nebo Otevřít. Slůvko otevřít je poměrně zákeřné, protože pod tímto pojmem se skrývá také spuštění programu. Se skrytou příponou není možné odhadnout, co se s přílohou bude dít ... otevře se v nějakém programu a nebo jde o program, který se sám rovnou spustí? Na tomto principu je založena většina virů, kteří se šíří přílohami v emailu.

Nějaký zlý hoch (případně zlé děvče) vezme virus, což je spustitelný program (exe), a pojmenuje jej například

úžasný obrázek co musíte vidět, bez něj nelze žít.jpg.exe

Uživateli, který má skryté přípony (= množina znaků na konci názvu oddělené tečkou), se pak zobrazí pouze

úžasný obrázek co musíte vidět, bez něj nelze žít.jpg

V textu e-mailu napsáno, že pokud si obrázek neprohlédne a nepošle nejméně osmi lidem, potká jej strašlivé neštěstí, zatímco po shlédnutí tohoto díla bude žít štastně až do smrti. Doplněno o zaručené zprávy o pádech z koně, do propasti či jinam. Uživatel neodolá, řekne si "Je to jen obrázek, za ten pád do propasti mi to nestojí" a otevře přílohu. V tu chvíli se místo lákavého obrázku spustí virus a bezpečnost počítače je ta tam.

Jak vypnout skrývaní znamých přípon ve Windows

Nejprve je nutné spustit Průzkumníka Windows, tj. vyberte postupně v menu Start - Programy - Příslušenství - Průzkumník Windows. Dále, dle následujícího obrázku, zvolte z menu Nástroje položku Možnosti složky.


Skrývání přípon v systémech Windows.obrazek1.jpg


Objeví se následující dialog, ve kterém je potřeba přejít do záložky Zobrazení a zrušit zde zaškrtnutí políčka Skrýt příponu souborl známých typů.


Skrývání přípon v systémech Windows.obrazek2.jpg


Potvrďte změnu tlačítkem OK. Od tohoto momentu se budou zobrazovat názvy souborů včetně všech přípon.