Snímače JIS

Z HelpDesk

Na ZČU je používáno několik různých typů snímačů JIS, které se liší technickými i funkčními parametry.

Snímače dokáží přečíst dnes hojně rozšířené bezkontaktní karty typy MIFARE, DESFIRE a mezi jinými i Plzeňskou kartu.

Instalační soubor

Soubor grab-usb.exe pro používání snímačů JIS karet dodávaných od firmy EkoTip naleznete zde. Pro správnou činnost snímače je potřeba soubory grab-usb.cmd a grab-usb.exe překopírovat do C:\\Program files\GrabUSB a spustit grab-usb.cmd (tento soubor vytvoří na ploše zástupce se správnými parametry pro spuštění).

Jak správně přikládat JIS kartu ke snímači

Pro správnou činnost snímače je potřeba přikládat vždy jen jednu kartu, tj. kartu JIS.

Přiložíte-li karet více, snímač buď nepřečte nic, nebo náhodně přečte první kartu, která mu odpoví. Co to v praxi znamená: pokud na snímač přiložíte společně např. peněženku s JIS kartou a Plzeňskou kartou, odpoví jako první obvykle Plzeňská karta, která vám na ZČU neumožní ani otevření dveří ani výdej oběda v menze.

Kartu je potřeba ke snímači rychle přiblížit ze vzdálenosti 50-100cm, aby se v poli snímače (cca 20cm kolem snímače) karta rychle nabila, správně resetovala a zahájila komunikaci se snímačem.

Jestliže kartu přikládáte pomalu, může se karta nabít jen "napůl" a obvykle nefunguje. V takovém případě kartu na několik vteřin oddalte od snímače (aby se vybila) a poté opět rychle přiložte. Nemá cenu kartou "jezdit" po snímači, jestli náhodou nezačne fungovat - nezačne.

Veškeré překážky mezi kartou a snímačem zhoršují kvalitu komunikace, proto je vhodné v exponovaných provozech (např. menza) kartu vždy používat přímo, tj. bez peněženky, batohu či jiného obalu.

Jis-dual.jpg