Antivirová ochrana

Z HelpDesk
Civenka-Antivir-Ilustrace.png

Ochrana před počítačovými viry je komplexní problém, který vyžaduje spolupráci CIV s lokálními správci IT a v neposlední řadě i zodpovědný přístup všech uživatelů koncových stanic. Všechny počítače připojené do sítě by měly mít nainstalovaný, správně nakonfigurovaný a pravidelně aktualizovaný antivirový software. Západočeská univerzita vlastní celoplošnou licenci pro antivirový program McAfee.

Žádáme uživatele, aby uvedený antivirový program používali v rezidentním modu (tj. antivir běží stále) a pravidelně jej aktualizovali. Domněnka, že notebook nepotřebuje antivirový software je mylná! Právě notebooky způsobily několik virových smrští v síti WEBnet.

Do počítače se virus může dostat mnoha způsoby - disketou, flashdiskem, dokumentem Microsoft Office, e-mailem, spolu s instalovaným programem či přijít přímo počítačovou sítí. Je proto naivní se domnívat, že vás jakékoli centrální řešení může ochránit. Jedinou spolehlivou ochranou je mít lokálně nainstalovaný antivirový program, provozovat jej v režimu rezidentní štít a pravidelně aktualizovat jeho virovou databázi.

Uživatelé ZČU mohou zdarma používat řešení zakoupené od firmy McAfee nebo od firmy Kaspersky labs jejichž součástí je kromě antivirového programu také antispyware, lokální firewall, lokální IPS a aplikační blokování. Nainstalujte si antivir na svou stanici.

Důležité odkazy
Zabezpečení pracovních stanic ZČU

Odkazy

Poznámka
Pokud bude váš počítač zavirován a bude-li napadat další počítače, je velmi pravděpodobné, že jej CIV technickými prostředky odpojí od sítě WEBnet až do ostranění viru. Informace o zablokování Vám bude zaslána na Vaši univerzitní e-mailovou adresu, případně Vašemu lokálnímu správci.