Antivirová ochrana

Z HelpDesk
Civenka-Antivir-Ilustrace.png

Ochrana před počítačovými viry je komplexní problém, který vyžaduje zodpovědný přístup všech uživatelů koncových stanic (nejen pracovních, ale i soukromých PC, notebooků a v dnešní době i smartphonů) a jejich spolupráci s CIV a lokálními správci IT. Do počítače se virus může dostat mnoha způsoby - e-mailem, spolu s instalovaným programem, z flashdisku či přijít přímo počítačovou sítí. Ačkoli jsou na ZČU samozřejmě nastavené politiky a mechanismy, které toto riziko snižují, jako jsou e-mailové filtry či omezení uživatelských práv na IS stanicích, je mylné se domnívat, že vás jakékoli centrální řešení může ochránit.

První linií obrany proti virům je sám uživatel, který svým chováním může značně zredukovat pravděpodobnost virové nákazy. K zodpovědnému chování patří nesurfování po nedůvěryhodných webech, důsledná kontrola e-mailů před otevřením přílohy či kliknutím na odkaz v textu (viry se často šíří pomocí phishingu), obezřetnost při instalaci a spouštění nových aplikací, opatrnost při připojování flashdisků a otevírání souborů na nich obsažených a v neposlední řadě pak používání kvalitního antivirového štítu (programu)

Všechny počítače připojené do sítě by měly mít nainstalovaný, správně nakonfigurovaný a pravidelně aktualizovaný antivirový software. Antivirový software musí být Domněnka, že notebook nepotřebuje antivirový software je mylná! Právě notebooky způsobily několik virových smrští v síti WEBnet.


Poznámka
Pokud bude váš počítač zavirován a bude-li napadat další počítače, je velmi pravděpodobné, že jej CIV technickými prostředky odpojí od sítě WEBnet až do ostranění viru. Informace o zablokování Vám bude zaslána na Vaši univerzitní e-mailovou adresu, případně Vašemu lokálnímu správci.