Snímače JIS

Z HelpDesk
Verze z 28. 4. 2010, 10:40, kterou vytvořil Sazuz (diskuse | příspěvky) (oprava gramatiky)

Na ZČU je používáno několik různých typů snímačů JIS, které se liší technickými i funkčními parametry.

Od léta 2005 je nazasován nový duální typ snímače, který podporuje více standardů RFID karet. Důvodem výměny je příprava na postupný náběh nového typu JIS karet na ZČU. O letních prázdninách byla většina símačů JIS nahrazena novým typem.

Nové snímače dokáží přečíst i dnes hojně rozšířené bezkontaktní karty typy MIFARE, mezi jinými i Plzeňskou kartu.

Pro správnou činnost snímače je potřeba přikládat vždy jen jednu RFID kartu, tj. kartu JIS.

Přiložíte-li karet více, snímač buď nepřečte nic, nebo náhodně přečte první kartu, která mu odpoví. Co to v praxi znamená: pokud na snímač přiložíte společně např. peněženku s JIS kartou a Plzeňskou kartou, odpoví jako první obvykle Plzeňská karta, která vám na ZČU neumožní ani otevření dveří ani výdej oběda v menze.

Jis-dual.jpg


Jak správně přikládat JIS kartu ke snímači

Následující text platí pro všechny snímače:

Kartu je potřeba ke snímači rychle přiblížit ze vzdálenosti 50-100cm, aby se v poli snímače (cca 20cm kolem snímače) karta rychle nabila, správně resetovala a zahájila komunikaci se snímačem.

Jestliže kartu přikládáte pomalu, může se karta nabít jen "napůl" a obvykle nefunguje. V takovém případě kartu na několik vteřin oddalte od símače (aby se vybila) a poté opět rychle přiložte. Nemá cenu kartou "jezdit" po snímači, jestli náhodou nezačne fungovat - nezačne.

Veškeré překážky mezi kartou a snímačem zhoršují kvalitu komunikace, proto je vhodné v exponovaných provozech (např. menza) kartu vždy používat přímo, tj. bez peněženky, batohu nebo jiného obalu.