WWW stránky uživatelů

Z HelpDesk
Verze z 13. 7. 2006, 11:56, kterou vytvořil Phanousk (diskuse | příspěvky) (založení článku)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Domácí WWW stránky uživatelů (homepages)

Každý uživatel sítě WEBnet má možnost vytvořit si své osobní WWW stránky v rámci distribuovaného výpočetního prostředí Orion. V diskovém prostoru přiděleném uživateli v rámci projektu Orion se kromě adresáře home (uživatelův domácí adresář) nachází také adresář public, ve kterém si uživatel může vytvořit vlastní WWW stránky (jedná se o adresář - např. pro uživatele s přihlašovacím jménem zajicek: /afs/zcu.cz/users/z/zajicek/public/).

V tomto public adresáři si uživatel vytváří strukturu HTML dokumentů (v odstavci o PHP se dozvíme že nejen jich). Aby se zabránilo nežádoucímu výpisu obsahu tohoto adresáře při požadavku o zobrazení hlavní stránky uživatele, je nutné, aby alespoň jeden ze souborů měl název index.php, index.php3, index.php4, index.html, index.htm nebo default.htm. WWW server Apache běžící na serveru home.zcu.cz, který poskytuje domácí uživatelské stránky, se pokouší nalézt v uživatelově public adresáři soubory s výše uvedenými názvy (v uvedeném pořadí). Jakmile narazí na první soubor s názvem, který se nachází v tomto seznamu, pošle jej prohlížeči přistupujícímu k uživatelovým stránkám (bez udání požadovaného souboru). K hlavní stránce uživatele s přihlašovacím jménem 'zajicek' se přistupuje uvedením URL adresy ve WWW prohlížeči:

http://home.zcu.cz/~zajicek/

obdobně lze přistupovat ke stránkám všech uživatelů sítě WEBnet, kteří mají WWW stránky vytvořeny.

Návod na tvorbu HTML stránek lze najít mezi sborníky a manuály.

Technické podmínky

Domácí stránky uživatelů (homepages) jsou nyní provozovány v bezpečném režimu, který neumožňuje spouštění externích programů, CGI, SSI a výpis adresáře. PHP běží v tzv. safemode a neumožňuje přístup k databázi.

Diskový prostor je součástí domácího adresáře uživatele a započítává se do jeho kvóty.

Zálohování dat probíhá automaticky dle zálohování uživatelských domácích adresářů.

Čeština na WWW stránkách

Bezproblémové zobrazení češtiny na stránkách většiny prohlížečů lze zajistit definováním <META> tagu HTML souborů:

<META HTTP-EQUIV="Content-Type" Content="text/html; charset=iso-8859-2">

pro kódování češtiny ISO-Latin2,

<META HTTP-EQUIV="Content-Type" Content="text/html; charset=cp1250">

pro kódování češtiny Windows 1250. V případě problémů je možné přepnout si kódování češtiny pomocí View -- Character-Set v Netscape Navigatoru nebo Zobrazit -- Kódování v MS Exploreru.