Datová úložiště

Z HelpDesk

Potřebujete uložit soubory, dokumenty či jiná data? Nevíte kam s nimi? Tento rozcestník vám poskytne přehled o možnostech uložení dat ve výpočetním prostředí ZČU.

Lokální disky

Lokální disk vašeho počítače nebo mobilního zařízení je přirozeným úložištěm pro vaše pracovní dokumenty. Soubory lze obvykle pomocí služeb operačního systému nasdílet i dalším uživatelům, má to však svá úskalí z pohledu bezpečnosti.

Kontrolní otázky:

  • Jsou důležitá data pravidelně zálohovaná mimo lokální disk? Pro případ poruchy, krádeže...
  • Jsou citlivá data rozumně zabezpečena? Omylem povolené sdílení disku a souborů, nešifrovaný disk u zcizeného mobilního zařízení, neautorizovaný přístup osob (domácí herní počítač občas používaný k pracovním účelům)...

Externí disky, CD R/W, Flash disky

Pro přenos souborů, zálohování dat nebo předání dat další osobě je k dispozici bohatý výběr externích datových medií. Používejte je ale s rozumem.

Kontrolní otázky:

  • Máte medium s daty trvale pod fyzickou kontrolou? Neleží zálohy někde na stole v krabičce nebo v neuzamčené zásuvce?
  • Jsou citlivá data na médiu chráněna šifrováním? Pro případ ztráty nebo krádeže media...
  • Likvidujete spolehlivě použitá a vysloužilá datová média? Pouhé vymazání souborů nebo přeformátování media určitě nestačí.

AFS

Historicky má každý uživatel v ZČU má ke svému kontu Orion vytvořen domácí adresář, další prostory může získat na žádost jako tzv. Projekty. K AFS lze přistupovat ze stanice IS, pomocí klienta AFS ve svém počítači, protokolem scp na terminálovém serveru eryx nebo pomocí webového rozhraní https://afs.zcu.cz. Data z AFS může dále zpřístupnit pomocí svého public adresáře na http://home.zcu.cz. Podrobnější popis možností i pokyny k instalaci klientů najdete v dokumentaci AFS.

Aktualizace 2020: V instalaci OrionX už AFS klient není podporován, nelze garantovat jeho plnou funkčnost. Pro operativní uživatelská data doporučujeme použít nativní sdílení pomocí OneDrive, pro skupinové projekty doporučujeme použít Alfresco.

Kontrolní otázky:

  • Jsou správně nastavená práva přístupu k datům?
  • Nejsou citlivé údaje uloženy ve veřejné části? Např. obsah public adresáře uživatele vidí každý z celého světa!

Dokumentové úložiště doc.zcu.cz

Úložiště dokumentů https://doc.zcu.cz je primárním úložištěm pro sdílení dat mezi pracovníky projektových týmu a pracovních skupin. Přístup k dokumentům lze řídit hrubě pomocí globálních Orion skupin nebo jemně pomocí nastavení práv přímo v úložišti. Návod najdete na stránce Alfresco. Externím osobám lze zpřístupnit dokumenty v úložišti pouze přes Orion identitu hosta.

Google Drive

V rámci programu Google Apps for Education jsou tyto služby dostupné pro zaměstnance ZČU a studenty technických fakult. Ke službám lze přistupovat primárně pomocí ZČU-Google identity (vstup přes https://gapps.zcu.cz), dokumenty lze však snadno nasdílet i Google identitám mimo ZČU (například ad-hoc utvářené projektové týmy ze ZČU a externích partnerů).

Dokumentaci k úložišti najdete na stránce Google_Apps#Úložiště dokumentů. Aktuální data leží v úložištích Google.

Microsoft Office 365

Podobné služby poskytuje i Microsoft. Návod k přihlášení najdete na stránce Microsoft Office 365.

Datová úložiště CESNET

Sdružení CESNET poskytuje různé různé datové služby akademickým pracovištím v ČR. Přístup ke službám je možný pomocí Orion účtu ZČU prostřednictvím federace eduID.cz. Základní služby a kapacity jsou dostupné pro každého uživatele ze ZČU, nadstandardní požadavky po dohodě s DÚ CESNET.

Podrobněji jsou služby popsány v článku Výpočty a velká data#Úložné kapacity CESNET

Ostatní (veřejná i privátní) úložiště

A nakonec

Pokud stále váháte, kam uložit svůj důležitý soubor, zkuste se inspirovat u Jan Nerudy: Kam s ním?