Google Apps

Z HelpDesk
(přesměrováno z Google Workspace)

Google Apps (nyní Google Workspace) je sada cloudových nástrojů, groupwaru a softwaru poskytováno společností Google. Obsahuje dobře známé webové aplikace, jako jsou Gmail, Disk Google, Google Hangouts, Kalendář Google a další. Od akademického roku 2023/2024 dochází ke změně poskytovaných licencí, více informací na stránce Google licence.

Aktuální informace o změnách v licencích

Od akademického roku 2023/2024 již nebude poskytována nadstandardní licence Google Education Plus, ale základní licence Google Education Fundamentals. Informace o změnách najdete na samostatné stránce Google_licence.

Co jsou Google Apps ZČU

Jedná se o klasický soubor aplikací od společnosti Google, speciálně upravený pro školní potřeby (vlastní doména, správa účtů, atd). Uživatel za ZČU používá při přístupu své konto Orion. Vstupní bod pro přihlášení ke Google Apps ZČU je https://gapps.zcu.cz

Google účet

Uživatelský účet v rámci Google Apps odpovídá vašemu orion uživatelskému jménu doplněnému o doménu gapps.zcu.cz

 <login>@gapps.zcu.cz

Pod touto identitou vystupujete ve všech aplikacích Google Apps for Education ZČU. Mějte to prosím na paměti i při nastavování sdílení souborů dalším uživatelům. Pokud tuto identitu zadáte do standardního přihlašovacího formuláře google, budete přesměrováni na školní autentizační systém pro přihlášení orion loginem.

První přihlášení

Pokud potřebujete poradit s přihlášením do Gapps ZČU, můžete využít návodu pro

Může se také stát, že Vás spolužák ze školy požádá o úpravu například dokumentu s poznámkami z přednášek, který sdílel prostřednictvím Gapps ZČU a oznámení obdržíte na školní e-mail. Přes příchozí mail se lze také prvně přihlásit do Gapps ZČU. Pokud s tím máte problém, můžete využít návodu pro

Práce s více účty

Pokud vlastníte více účtů od společnosti Google (např. více osobních a školní) můžete mezi těmito účtu přepínat a nezávisle s nimi pracovat. Lze využít více způsobů přepnutí mezi účty:

Pošta v prostředí Google Apps

Všechny příchozí e-maily na váš účet v gapps jsou automaticky formou kopie směrovány do vaší standardní orion schránky na ZČU. To se týká také všech upozornění na sdílení souborů atp. E-maily si tak můžete i nadále číst např. prostřednictvím služby https://webmail.zcu.cz.

Poštovní systém gapps.zcu.cz je provozován mimo kontrolu ZČU, je to externí služba bez správce, bez zálohování a bez podpory. Nenastavujte si do něho přeposílání zpráv.

Aplikace v rámci Gapps

Starší návody najdete také na http://howto.gapps.zcu.cz/navody.

Další služby

Další aplikace od Google

V Gapps lze využít mnoha dalších služeb:

  • Google Učebna, http://gapps.zcu.cz/classroom/
  • Google Poznámky, http://keep.google.com
  • YouTube, http://www.youtube.com
  • Fotky - slouží pro ukládání a sdílení našeho fotoalba
  • Mapy - prohlížení map, plánování tras
  • Překladač - přeložení do různých jazyků (není 100%), možnost rozpoznání hlasu
  • Sejf - služba pro archivaci a elektronické zjišťování

Zálohování dat

Cloudové služby by z povahy věci měly být zabezpečeny proti ztrátě dat. Nicméně z různých důvodů může být potřebné data v cloudu zálohovat nebo exportovat do jiného prostředí (na lokální medium nebo do úložiště jiného provozovatele). V takovém případě je výhodné využít službu Google Takeout, která připraví balíček s požadovanými daty. Tvorbu archivu je také možné naplánovat do budoucna v pravidelných intervalech. O připraveném archivu je pak uživatel informován e-mailem.