Kalendář/Nastavení Thunderbird

Z HelpDesk

Poštovní klient Mozilla Thunderbird je hlavním podporovaným poštovním a kalendářovým klientem v prostředí sítě ZČU.

Pro bezproblémovou práci s kalendářovým serverem ZČU doporučujeme použít klienta Mozilla Thunderbird s nainstalovaným doplňkem SOGo Connector, který zajistí automatickou konfiguraci kalendářové služby.

  • Pracujete-li s Thunderbirdem v prostředí Orion, máte již klienta k dispozici v plné konfiguraci, takže nemusíte nic upravovat.
  • Chcete-li s poštou a s kalendářem pracovat v prostředí operačního systému pod svojí vlastní správou, držte se následujícího návodu:Použití kalendářového doplňku SOGo ve verzi Mozilla Thunderbird 115

Postupujte podle těchto kroků:

  • pomocí webového prohlížeče si stáhněte a na lokální disk uložte nový doplněk SOGo Connector (na uvedeném odkazu stiskněte pravé tlačítko myši a zvolte "Uložit odkaz jako...")
  • ve spuštěném Thunderbirdu zvolte v menu Nástroje -> Doplňky -> Rozšíření -> ikonu ozubeného kolečka a v jeho menu zvolte "Instalovat doplněk ze souboru". Ze svého disku vyberte uložený soubor doplňku a nainstalujte ho. Poté Thunderbird restartujte.
  • (postup instalace doplňku SOGo Connector zachycuje i následující návod)
1) nainstalujte si klienta Thunderbird doporučeným způsobem.

2) do něho pak nainstalujte doplněk SOGo Connector:

z kalendářového serveru ZČU si stáhněte doplněk sogo-connector odpovídající verze (stáhněte ho webovým prohlížečem a uložte ho na svůj lokální disk)


Tb-sogo1.png


a v Thunderbirdu ho nainstalujte příkazem menu Nástroje → Doplňky a vzhledy

Tb-sogo2.png


Tlačítko s ikonou ozubeného kolečka je vpravo na kartě Rozšíření

Tb-sogo3.png

Tb-sogo4.png

Doplněk přidejte a Thunderbird restartujte.

Poté už jen zadáte své uživatelské jméno a heslo a můžete začít pracovat s kalendářovou službou.


Tb-sogo5.png


Tb-sogo6.png


Po instalaci doplňku SOGo Connector se Thunderbird chová jako plnohodnotný CalDAV/CardDAV klient kalendářové služby ZČU. Bez dalších konfiguračních zásahů v něm naleznete svůj osobní kalendář. Stejně jako v případě pošty i u kalendáře je pak jedno, pracujete-li s ním v prostředí Thunderbirdu nebo v prostředí webmailu - Vaše kalendářová data jsou Vám k dispozici v obou těchto prostředích ve stejné podobě a pracujete s nimi stejným způsobem.