LPS:Návod na zprovoznění Lotus Notes v Linuxu

Z HelpDesk

Postup instalace

 1. Nainstalovat si na linuxový stroj wine. Debianí repository najdete tady: deb http://wine.sourceforge.net/apt/ binary/
 2. Nainstalovat Lotus Notes na nějaký windowsí stroj a zkonfigurovat podle libosti. Datový adresář by měl být umístěn tam, kde byl v původních Windows. V pořádku funguje (LN 7.x) i na jiných discích, ve winecfg se ale musí přidat k diskům ta správná písmenka.
 3. Zazipovat adresář s instalací i daty a zkopírovat na linuxovou mašinu.
 4. Rozbalit do ~/.wine/fake_windows_disk/program files nebo kamkoliv jinam, ale pak je nutné udělat link do program files tak, aby LN byly "nainstalované" přesně tak, jako v původních windows.
 5. Z windows zkopírovat do ~/.wine/fake_windows_disk/windows/system knihovny mfc42.dll, mfc42u.dll, msvcp60.dll a usp10.dll.
 6. Spustit winecfg a označit zmíněné knihovny jako nativní. To se provede v záložce 'libraries'. Pro zprovoznění ukládání/vkládání příloh v Lotus Notes 6.5.x je nutné se ještě v záložce 'Applications' (Add application) doklikat na místo uložení nlnotes.exe a zvolit pro něj Windows version Windows 98. V Lotus Notes 7.x vsecko bez problému při použití Windows XP.
 7. Spustit LN, například příkazem: wine "c:\program files\lotus\notes\nlnotes.exe"


Poznámky

 • LN puštěné přes wine jsou rychlejší než originál na windowsech :)
 • Testováno s LN verze 6.5.3 a LN 7.x.
 • Jestliže jsou s wine jakékoliv divné problémy, nejlépe se odstraní smazáním adresáře ~/.wine
 • Kdo nemá rád naklikátka, může se prát přímo s ~/.wine/user.reg, kde jsou uloženy všechny změny provedené přes winecfg.

Potřebné soubory a konfigurace pro skoroinstantní použití

Slouží pro toho, komu se nechce tolik klikat :)
Jestliže už máte vygenerovanou základní konfiguraci (existuje adresář ~/.wine), rozbalte do ~/ tento tgz balíček s konfigurací. Poté bude ještě potřeba vyeditovat soubor ~/.wine/user.reg a přepsat v něm všechny výskyty slova phanousk na potřebný login.


Linky