RSS
RSS (Really Simple Syndication) je speciální formát souboru, kterým web oznamuje nový obsah. Používá se pro efektivní sledování nových článků a změn. Pomocí speciálního programu (tzv. RSS čtečky) můžete průběžně sledovat novinky na vybraných webech a pak si podle potřeby zajímavé články otevřít a přečíst.
Čtečky RSS
Čtečka RSS je speciální program, který umí číst RSS formát. Podle zadaného seznamu prochází v pravidelných intervalech weby a dotazuje se na novinky v kanálu RSS. Tyto novinky pak zobrazuje uživateli. Čtečka umí filtrovat jednotlivé články, vyhledávat nové kanály dle zadaných klíčových slov a podobně. Čtečka může být samostatným programem, doplněk webového prohlížeče nebo i čistě webová aplikace. V případě webového prohlížeče stačí ve vyhledávači doplňků zadat RSS a získáme odkazy na několik čteček (viz zde pro firefox a chrome). Popis vlastností a hodnocení některých RSS čteček najdete například v článku na Technetu.
Některé RSS čtečky si ukládají informace pouze lokálně, některé využívají i speciální účet na serveru. S takovou čtečkou pak můžete pracovat z více strojů nad sdíleným seznamem článků - například si můžete procházet novinky v mobilním telefonu cestou domů v hromadné dopravě a vybrané články si přečíst doma na počítači. Jednou z takových čteček je třeba Feedly.
RSS zdroje v doméně ZČU
helpdesk.zcu.cz
- Novinky https://helpdesk.zcu.cz/api.php?action=featuredfeed&feed=novinky
- Výpadky provozu https://helpdesk.zcu.cz/api.php?action=featuredfeed&feed=vypadky
- a další (modifikujte dle potřeby název kategorie na konci URL)...
A další...
Zdroje RSS v doméně ZČU vám pomůže najít třeba Google.
Partnerské organizace ZČU
RSS zdroje mimo ZČU
RSS podporuje mnoho webových stránek, hledejte na stránce RSS zkratku nebo symbol. Zpravodajské i odborné servery mají novinky rozdělené do více kanálů, např. idnes, lidovky nebo linuxjournal. Vyhledání RSS zdrojů podle klíčových slov podporují také samotné čtečky.
Pomocí RSS můžete hlídat novinky třeba na aukru, sledovat stránku na facebooku a podobně. Jeden větší seznam RSS zdrojů najdete například zde.
Odkazy
- Popis RSS - Wikipedie
- Přehled RSS čteček (2006)
- Technet přehled RSS čteček 2013, 2014
- Seznam RSS čteček (en 2013)
- Srovnání vlastností RSS čteček (en 2013)
- Atom - Modernější standard navazující na RSS