Kategorie:Orion

Z Support
Přejít na: navigace, hledání

Výpočetní prostředí ZČU představuje komplexní systém cca stovky serverů, tři a půl tisíce pracovních stanic a přibližně patnácti tisíc uživatelů. Koncem minulého století :-) došlo v této oblasti k významné reorganizaci a od té doby je označováno termínem Orion.

Orion1.gif

Prostředí Orion je postavené na jednotné správě uživatelů, autentizaci, distribuovaném souborovém systému AFS, centrálních adresářových službách a podobně, které spravuje Centrum informatizace a výpočetní techniky ZČU (CIV).

Orion je protkán počítačovou sítí WEBnet, která vše spojuje dohromady, a jejímž prostřednictvím se ke službám Orionu připojují uživatelé a další útvary ZČU.

Služby prostředí Orion můžete využívat několika způsoby, podle toho, na jakém počítači pracujete, který operační systém používáte, ev. jaký režim práce vám nejvíce vyhovuje.


Soubor:Orion male modre.gif způsob práce
učebna, kancelář (distrubuce CIV) počítač ve správě uľivatele, notebook práce na dálku (terminálový přístup)
OS Windows NT (v útlumu) OrioNT
OrioNT-IS
OpenOrioNT (GinaLight)  
Windows 2000     OrionTS-IS (IS-aplikace, metaframe)
Windows XP OrionXP OpenOrionXP  
Linux OrionLinux OpenOrionLinux
(+travel kit)
eryx
UNIX   pouze konzultačně scylla, pasifae, kyklop

Pro uživatele pracující ve veřejných učebnách CIV nebo pracovních stanicích ve správě CIV (tzv. stanice IS) jsou určené jednotlivé distribuce Orion. V takovém prostředí má každý uživatel nezávisle na použitém operačním systému automaticky připojen svůj domovský adresář, poštovní schránku a prokazuje se pouze jediným heslem. Zároveň je uživatel konečným konzumentem služeb, nemůžete v systému nic instalovat nebo měnit (samozřejmé kromě uživatelských nastavení).

Pokud máte stanici ve vlastní správě (doktorandi, zaměstnanci, studenti na kolejích a většina notebooků), je pro vás určen projekt OpenOrion, kde získáte předpřipravené balíčky a návody, abyste mohl(a) snadno nastavit svůj počítač k efektivní práci v prostředí Orion.

Poslední skupinou troří uživatelé využívající terminálový přístup (v textovém nebo grafickém režimu). Pro ty jsou určeny tzv. uživatelské servery (Linux,UNIX) nebo terminálové servery (Windows). Tyto systémy jsou v plné správě CIV a uživatelé na nich samozřejmě nemohou nic měnit.


Zřízení konta v prostředí Orion

Povinnost zřídit si konto v systému Orion nepřímo vyplývá ze statutu ZČU pro všechny studenty a zaměstnance. Nemáte-li z nějakého důvodu zřízeno konto, přečtěte si získání konta.


Projekt OpenOrion

Projekt OpenOrion přináší uživatelům ZČU návody a softwarové balíčky, které umožňují snadno přizpůsobit stanici spravovanou vlastními silami pro prostředí Orion. Podorobnosti si můžete přečíst na adrese http://openorion.zcu.cz.

Osobní nástroje
Jmenné prostory

Varianty
Zobrazení
Akce
Kdo jsem
Navigace
Často hledaná témata
Nástroje