Kategorie:Orion

Z HelpDesk
Orion1.gif

Výpočetní prostředí ZČU představuje komplexní systém cca dvou stovek serverů, tři a půl tisíce pracovních stanic a přibližně dvaceti tisíci uživateli. Koncem minulého století došlo v této oblasti k významné reorganizaci a od té doby je označováno termínem Orion.

Prostředí Orion je postavené na jednotné správě uživatelů, autentizaci, distribuovaném souborovém systému AFS, centrálních adresářových službách a dalších moderních technologiích, které spravuje Centrum informatizace a výpočetní techniky ZČU (CIV).

Orion je protkán počítačovou sítí WEBnet, která vše spojuje dohromady, a jejímž prostřednictvím se ke službám Orionu připojují uživatelé a další útvary ZČU.

Služby prostředí Orion můžete využívat několika způsoby, podle toho, na jakém počítači pracujete, který operační systém používáte, ev. jaký režim práce vám nejvíce vyhovuje.

Orion způsob práce
učebna, kancelář (distribuce CIV) počítač ve správě uživatele, notebook práce na dálku (terminálový přístup)
OS Windows 2000 Nepodporováno Nepodporováno Nepodporováno
Windows XP OrionXP - Nepodporováno OpenOrionXP - Nepodporováno  
Windows 7 Orion7 - Nepodporováno IS notebook - Nepodporováno  
Windows 8 Nepodporováno Nepodporováno  
Windows 10 OrionX OrionX  
Linux OrionLinux OpenOrionLinux eryx

Pro uživatele pracující ve veřejných učebnách CIV nebo pracovních stanicích ve správě CIV (tzv. stanice IS) jsou určené jednotlivé distribuce Orion. V takovém prostředí má každý uživatel nezávisle na použitém operačním systému automaticky připojen svůj domovský adresář, poštovní schránku a prokazuje se pouze jediným heslem. Zároveň je uživatel konečným konzumentem služeb, nemůžete v systému nic instalovat nebo měnit (samozřejmé kromě uživatelských nastavení).

Pokud máte stanici ve vlastní správě (doktorandi, zaměstnanci, studenti na kolejích a většina notebooků), je pro vás určen projekt OpenOrion, kde získáte předpřipravené balíčky a návody, abyste mohl(a) snadno nastavit svůj počítač k efektivní práci v prostředí Orion.

Poslední skupinou troří uživatelé využívající terminálový přístup (v textovém nebo grafickém režimu). Pro ty jsou určeny tzv. uživatelské servery (Linux,UNIX) nebo terminálové servery (Windows). Tyto systémy jsou v plné správě CIV a uživatelé na nich samozřejmě nemohou nic měnit.

Zřízení konta v prostředí Orion

Povinnost zřídit si konto v systému Orion nepřímo vyplývá ze statutu ZČU pro všechny studenty a některé zaměstnance. Nemáte-li z nějakého důvodu zřízeno konto, přečtěte si postup získání konta. Pokud nejste student nebo zaměstnanec, můžete v odůvodněných případech získat Orion konto v rámci Služby pro hosty.

Projekt OpenOrion

Projekt OpenOrion přináší uživatelům ZČU návody a softwarové balíčky, které umožňují snadno přizpůsobit stanici spravovanou vlastními silami pro prostředí Orion. Podorobnosti si můžete přečíst na stránce projektu OpenOrion.